Kaple Božího hrobu (Drahoraz)

Kaple Božího hrobu
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba1695
Další informace
AdresaDrahoraz, ČeskoČesko Česko
Kód památky19222/6-1145 (PkMISSezObrWD) (součást památky kostel svatých Petra a Pavla)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Božího hrobu v Drahorazi u Kopidlna na Jičínsku se nachází v obci na hřbitově. Spolu s kostelem svatých Petra a Pavla je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Kaple Božího hrobu byla postavena roku 1698. Jejím zakladatelem byl František Josef hrabě Šlik a postavena byla podle plánů vlašského architekta Giuseppe Gilmettiho. Stavební práce započaly po 31. květnu 1695, kdy hrabě obdržel kladnou odpověď od arcibiskupské konzistoře. Kapli byly uděleny plnomocné odpustky Papežem Benediktem XIV., který též ustanovil při ní konání poutí.

Podoba kaple

Půdorys kaple ve Slaném, pořízený F. Velcem (1904)

Kaple je jednou z nejstarších tohoto typu v Čechách a patří do takzvané „Slánské skupiny“. Jejím vzorem byla kaple stojící uprostřed Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Na vstupní Andělskou kapli navazuje půlkruhový presbytář s vlastním Božím hrobem, z vnější strany zdobený slepou arkádou. Střechu kaple zakončuje výrazná baldachýnová edikula.

Kaple je přistavěná k severní zdi kostela. Vchází se do ní z kostelní lodi po levé straně. Nad vchodem je umístěna kamenná deska s vytesaným letopočtem 1698. Po stranách této desky se nacházejí dva erby – hraběte Šlika a jeho první manželky Silvie Kateřiny hraběnky Kinské. Přední část stavby obsahuje Andělskou kapli, ve které je soška Panny Marie a dvě svíce, umístěné pod okenním výklenkem. Vchod do zadní části stavby – Božího hrobu, je nízký a je obložený kamennými kvádry. Na pravé straně místnosti je umístěna kamenná deska se dvěma klečícími anděli, socha Krista z bílého pískovce se nalézá pod náhrobním oltářem a byla zhotovena kameníkem Matyášem Vocáskem.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 129968 : kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Jičínský deník: Ohlédnutí za poutí k Božímu hrobu v Drahorazi. DENÍK/ Zdeněk Vokurka, 4.4.2012. Dostupné online Archivováno 21. 4. 2012 na Wayback Machine..

Literatura

  • ŘEPA, Tomáš. Kaple Božího hrobu v Čechách a na Moravě v období baroka. Brno, 2010 [cit. 2015-04-26]. Diplomová práce. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Martin Pavlíček. s. 125–134. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kopidlno, Drahoraz, church.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel na hřbitově v Drahorazi, části města Kopidlno. Vpravo se nachází unikátní stavba tzv. "Božího hrobu",který má vchod v levé zdi zevnitř kostela. Jeho vnitřní prostor má být detailní kopií skutečného "Božího hrobu" v Jeruzalémě.