Kaple Božího hrobu (Mimoň)

Kaple Božího hrobu v Mimoni
Mimoňský areál Božího hrobu
Mimoňský areál Božího hrobu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresČeská Lípa
ObecMimoň
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátčeskolipský
FarnostMimoň
Statuspoutní místo
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o Noci kostelů
Současný majitelfarnost Mimoň
Architektonický popis
Typ stavbykaple
Výstavba16651668
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky29664/5-3145 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mimoňský Boží hrob je významná barokní památka v Mimoni na Českolipsku. Objekt se nachází na severní straně centra města poblíž Panenského potoka. Je zapsán na seznamu kulturních památek.

Dějiny

Vstupní část areálu

S plánem na vybudování Božího hrobu podle jeruzalémského vzoru přišel císařský dvorní komorník Jan Putz z Adlersthurnu. Jako hluboce věřící křesťan pojal na svých cestách do ŘímaJeruzaléma nápad, postavit kopii Božího hrobu na svém panství pro ostatní věřící, kteří si nemohli dovolit cestu do Svaté země. Načrtl si přesné plány a rozměry svatyně a vrátil se přes Itálii zpět do vlasti. Ještě při zpáteční cestě ovšem zjistil, že mu chybějí některé rozměry, proto se rozhodl vydat se do Svatého města podruhé. Při své druhé cestě do Jeruzaléma však onemocněl zřejmě malárií a při zpáteční cestě byl nucen několik měsíců setrvat v Římě. Vyléčil se z nemoci, avšak jeho zdraví zůstalo až do konce života podlomené. Z Říma se vydal přes LoretoVídeň do Čech. V té době se však české země pomalu zotavovaly z bojů třicetileté války, a přestože mimoňské panství prosperovalo plán prozatím nebylo možné realizovat.

V roce 1651 zakoupil tehdejší panství Mimoň a Děvín. Roku 1655 bylo rozhodnuto o místě pro stavbu vedle zbořeného kostela sv. Kříže v Mimoni. Jeho synové Jan František Edmund a Jan Ignác Dominik umírajícímu otci museli slíbit, že kapli Božího hrobu i špitál postaví sami. Ti stavbu skutečně provedli, především pak Jan František Edmund. Ten v roce 1665 zadal stavební práce italskému architektovi Giuliu Broggiovi. Stavba trvala dva roky a sedm let po smrti Jana Putze byla stavba Božího hrobu dokončena a v roce 1668 byl areál vysvěcen. Mimoňský špitál, ve kterém dnes sídlí Městské muzeum Mimoň, byl dostavěn v roce 1679.

Odkazy

Literatura

  • ŘEPA, Tomáš. Kaple Božího hrobu v Čechách a na Moravě v období baroka. Brno, 2010 [cit. 2015-04-24]. Diplomová práce. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Martin Pavlíček. s. 87–98. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Niemes-HeiligGrab1.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Kirche der Heilig-Grab-Kapelle in Niemes (Mimoň)
Mimoň kaple Božího hrobu 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Areál kaple Božího hrobu v Mimoni
Mimoň kaple Božího hrobu 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Areál kaple Božího hrobu v Mimoni