Kaple Božího těla (Jilemnice)

Kaple Božího těla
Kaple Božího těla po rekonstrukci
Kaple Božího těla po rekonstrukci
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresSemily
ObecJilemnice
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická
ProvincieČeská
DiecézeKrálovéhradecká
VikariátJilemnický
FarnostJilemnice
Statuskaple
Datum posvěcení5. června 1904
Architektonický popis
ArchitektViktor Rosenberg
Stavební slohnovobaroko
Výstavba1903 - 1904
Další informace
AdresaRoztocká, Jilemnice
514 01
UliceRoztocká
Kód památky51102/6-6202 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Božího těla je pseudobarokní zděná kaple čtvercového půdorysu s vybranými nárožími, pocházející z počátku 20. století. Nachází se v Jilemnici v ulici Roztocká.

Historie

Na místě kaple původně stál filiální kostel Božího těla. Ten je zakreslen na Grauparově mapě[1] z doby kolem roku 1770, jako převýšená zděná podélná stavba obklopená hřbitovní zdí. Kostel stával při pravém břehu potoka Jilemný (dnes Jilemka), jihovýchodně od města a západně od nádraží. Kostel byl zbořen v roce 1803, hřbitov u něj zrušen v roce 1811 a roku 1818 jej proťala nová silnice.[2] Na místě zaniklého kostela byl zakreslen na mapě stabilního katastru kříž. Po těchto událostech zbyla na místě jen provizorní dřevěná zvonička.

Zvon dřevěné zvoničky pukl v roce 1902, což zadalo důvod k výstavbě důstojnějšího místa. Nová kaple byla postavena v roce 1903 jilemnickým stavitelem Josefem Pošepným na návrh architekta Viktora Rosenberga.[3] Náklady na stavbu čítaly 1626 Korun a 90 haléřů, přičemž velká část nákladů byla pokryta dary občanů. Například jistý Višňák slíbil zdarma kámen i s dovozem, Petr Šimek daroval písek, štukování provedl zdarma jistý Mlejnek.[4] Kaple byla vysvěcena 5. června 1904.

Dne 18. června 2017 byl zvon v kapli automatizován a od té doby zvoní v poledne a v 18 hodin klekání. Instalaci automatického elektrického zvonění inicioval a financoval Jiří Machek, práce provedla olomoucká rodinná firma Elektrozvon.[5]

Současnost

Každý rok je u kaple Božího těla v neděli po slavnosti Těla a Krve Páně sloužena za doprovodu dechové hudby poutní mše svatá. Je jedinou jilemnickou kapličkou u které nebyla tato tradice nikdy přerušena.[6]

Zasvěcení

Kaple nemá svého svatého patrona, ale je zasvěcena jednomu z nejvýznamnějších římskokatolických svátků, slavnosti Těla a Krve Páně, známější pod kratším názvem Boží tělo. Pro tento svátek je typický liturgický průvod, dodnes živě provozovaný např. na Moravě nebo v Polsku. Je to pokračování tradice po zbořeném kostelíku Božího těla.

Popis

Vnější

Kaple je čtvercová zděná stavba s vykrojenými nárožími. Střecha je konická s vystouplým jehlancovým zakončením se zvoničkou a křížem na špici. Střecha je krytá bobrovkami, zvonička naopak plechem. Hlavní průčelí se vstupem s jednoduchým pískovcovým ostěním je orientováno do ulice. Před vstupem stojí dvě vzrostlé lípy. Nad vstupem je nápis ve štukové kartuši:

SpasiteLI
MoDLÍCÍCh
oChraňuj!

Na severozápadním a jihovýchodním průčelí je jedno okno se štukovou šambránou a zvýrazněným klenákem a vitráží dělenou na zkosené čtvercové pole.[3]

Vnitřní

Obraz nad obětním oltářem (Ježíš s kalichem a chlebem) pro kapli namaloval akademický malíř František Karel Hron z Prahy, který v Jilemnici rád pobýval. Cena obrazu byla 100 Korun a zaplatil ji jilemnický radní Krause.

Odkazy

Reference

  1. VALENTA, ALEŠ, 1964-. Grauparova mapa velkostatku Jilemnice : doba a okolnosti vzniku, otázka autorství, analýza obsahu. Vrchlabí: [s.n.] 176 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7535-023-7, ISBN 80-7535-023-5. OCLC 949215317 
  2. webcache.googleusercontent.com [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  3. a b kaple Božího těla - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  4. Z historie: Co možná nevíte o jilemské kapli. Jilemnický zpravodaj. Jilemnice, 2018, XLI(1), 48.
  5. Krkonoše a Jizerské hory: Zobrazení článku. krkonose.krnap.cz [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  6. WWW.OHORNIG.CZ, Ondrej Hornig. Kaple Božího Těla v Jilmu. Vikariát Jilemnice [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kaple Božího těla.jpg
Autor: Jiří Honců, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: