Kaple Jana Nepomuckého (Rumburk)

Evangelický kostel v Rumburku
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresDěčín
ObecRumburk
Souřadnice
Základní informace
CírkevČeskobratrská církev evangelická
Seniorátlitoměřický
SborŠluknovsko
Současný majitelFarní sbor Českobratrské církve evangelické Šluknovsko
ZasvěceníJan Nepomucký
Architektonický popis
Výstavba1775
Další informace
AdresaKrásnolipská 290/26, Rumburk, ČeskoČesko Česko
UliceKrásnolipská
Kód památky30050/5-3868 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Jana Nepomuckého je barokní kaple ve městě Rumburk v severních Čechách. Nachází se v jižní části města, v ulici Krásnolipská. Původní katolický svatostánek patřil od roku 1861 německé evangelické církvi, od roku 1945 potom Českobratrské církvi evangelické.

Příběh

Vznik

Město ležící na hranici se Saskem se stalo protestantským již v roce 1535 na popud majitele rumburského panství Jiřího ze Šlejnic, který v roce 1545 přestavěl městský farní kostel sv. Bartoloměje na protestantský. V průběhu protireformace za vlády císaře Ferdinanda I. byl Rumburk v roce 1620 rekatolizován.

Po záchraně města ve válce o rakouské dědictví v roce 1745, kdy se městu vyhly ozbrojené střety, se pozdější rumburský děkan Anton Florian Schossig zavázal postavit při cestě do Krásné Lípy kapli zasvěcenou Janu Nepomuckému, na kterou v roce 1757 vyčlenil částku 300 rakouských zlatých. Stejnou částku věnoval kromě dalších dárců také kníže Josef Václav z Lichtenštejna a daroval také stavební materiál. Votivní kostel byl nakonec postaven v letech 1775 až 1778 podle projektů salmského stavitele Josepha Hoffmanna z nedaleké obce Lipová (Hainspach).[1] V průběhu josefinismu byla kaple v roce 1782, pouhých pět let po dokončení, sekularizována a v roce 1787 vydražena za 292 zlatých. Její oltář byl následně darován rumburskému farnímu kostelu a přemístěn.

Protestantský kostel

V roce 1790 stavbu zakoupil velkoobchodník s plátnem Anton Salomon a přistavěl jej na obytný dům, zároveň využívaný jako zájezdní hostinec. V roce 1860 jej získal továrník August Gustav Dittrich starší z Krásné Lípy a 4. července 1861 prodal protestantské kongregaci, která byla zřízena po vydání protestantského patentu císařem Františkem Josefem I. Následně byla kaple roku 1862 obnovena a vybavena pro konání protestantských bohoslužeb. Při této příležitosti zde byly umístěny jednomanuálové varhany z dílny Christiana Augusta a Carla Ernsta Reisse ze saského Neugersdorfu.

Po roce 1945

Kaple následně sloužil především věřícím z řad většinově německého obyvatelstva Rumburska až do roku 1945, kdy po druhé světové válce došlo k jejich nucenému odsunu do Západního či Východního Německa a Rakouska. Roku 1945 byl kostel předán sboru Jednoty bratrské.

Od roku 1945 sloužila kaple Českobratrskému sboru. 2. srpna 2003 byla kaple poškozena požárem,[2] následně však byla obnovena.

Architektura

Stavba umístěná v dominantní poloze na vrchu Steinberg je barokní halovou kaplí s mansardovou střechou, korunovanou osmibokou střešní věžičkou. Exteriér člení nástěnné vysoké dórské pilastry, štít je orámován volutami.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johannes-Nepomuk-Kapelle (Rumburk) na německé Wikipedii.

  1. Rumburk - kostel sv. Jana Nepomuckého | České Švýcarsko. www.ceskesvycarsko.cz [online]. [cit. 2025-02-24]. Dostupné online. 
  2. 2.8.2003 - Rumburk, požár. Hasiči.Varnsdorf.cz [online]. 2003-11-05 [cit. 2025-02-24]. Dostupné online. 

Literatura

  • KAFKA, Josef. Lužické Hory a Ještěd. V Praze: Dr. Ed. Grégr a syn, 1909, s. 59. Online
  • Zur Geschichte der protestantischen Kirche zu Rumburg, ehemals Kapelle Sct. Johann von Nepomuk. Rumburk, 1861. Online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel Nepomuckého Rumburk.JPG
Kostel svatého Jana Nepomuckého, ulice Krásnolipská v Rumburku