Kaple Nejsvětější Trojice (Děrné)

Kaple Nejsvětější Trojice u Děrného
Pohled na kapličku
Pohled na kapličku
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Statuskaple
Architektonický popis
Stavební slohbarokní architektura
Další informace
AdresaDěrné, ČeskoČesko Česko
Kód památky47067/8-2077 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Nejsvětější TrojiceDěrného stojí u cesty z Fulneku do Lukavce, na místě zvaném Hájek a  je podle toho někdy nazývaná kaple na Hájku (někdy také kaple lukavecká dle polohy u cesty do oné vsi).

Historie

Kaple byla dle dostupných údajů i vročení na přední straně fasády vystavěna roku 1705. Lze se dočíst také o jejím názvu Heikenova či Heinekenova kaple (jeden z názvů je pravděpodobně chybný), neboť nedaleko stojící mlýn, na jehož pozemku kaple stojí, patříval rodu Hei(ne)kenů.[zdroj?] Vlastníci mlýna, po rodu Heikenů to byly v posledních pokoleních rodiny Werberova, Tillova a Berggoldova, kapli rovněž vlastnili a starali se o její údržbu.

Kaple Nejsvětější Trojice dříve patřila k takzvaným čtyřem kaplím hraničním, spolu se Švédskou kaplí na Jelením kopci, tzv. kaple Taschenmühl a kaple stojící u jerlochovické pískovny. Stejně jako ke zbývajícím třem, i k této kapli se pojí pověst.

Dle dochovaného vyprávění se na místě dnešní kaple kdysi dávno rozprostírala veliká bažina. Za blíže neupřesněné války v ní nějaký šlechtic z Děrného i s koněm zapadl a bídně zahynul, byv na ono místo zahnán pronásledovateli. Když byla později bažina vysušena, postavili lidé kapli coby památku na nešťastnou šlechticovu smrt. Vždy v neděli na svátek svaté Trojice Fulnečané toto místo, díky Hei(ne)kenovým mlynářům vždy opatřené bohatou květinovou výzdobou, zbožně navštěvovali.

K této kapli se váže také druhá pověst, nesoucí některé podobné motivy, pocházející však z jiných pramenů. Rovněž v ní se vypravuje o šlechtici, který na cestě z Opavy do Fulneku projížděl tehdy mnohými bažinami prostoupeným údolím Lukaveckého potoka. Vtom náhle jeho kůň zapadl do bažiny a žádným způsobem nebylo možno se vyprostit, všechna snaha se zdála marná, neboť jak jezdec i s koněm se bořili hlouběji a hlouběji do zdánlivě bezedného močálu. V nejvyšší beznaději nešťastník vykřikl prosbu o pomoc: „Ó, Nejsvětější Trojice! Zachraň mne, jinak jsem ztracen!“ V tom okamžiku se znenadání kůň obrátil a zničehonic znovu narazil na pevnou půdu pod nohama, bez velké námahy tedy vystoupil z bažiny a ve zdraví i s jezdcem dorazil do cíle cesty. Coby viditelný projev svého díku nechal onen šlechtic později na místě, kde jeho oř znovu narazil na pevnou zem, postavit tuto kapli, původně bíle omítnutou.

V letech 2003–2005 byla kaple rozsáhle rekonstruována, vyměněna byla střecha i dlažba, stavba byla odvodněna a opatřena novou sanační omítkou; náklady celé opravy se díky dobrovolné práci občanů sousedních obcí vešly do padesáti tisíc korun.

Na začátku 21. století se o kapli, která stojí při cestě z Fulneku do Lukavce, starali převážně lidé z Lukavce.

Literatura

  • Region – týdeník okresu Nový Jičín, út 25. října 2005, č. 43.
  • Informační nástěnka v kapli, udávající coby své zdroje:
    • Kühlender Sagenshatz 1129;
    • Ullrich: Volkssagen a. d. Kuhländchen (nečitelný ročník a číslo);
    • Ústní vyprávění Leo Schichora.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“