Kaple svaté Barbory (Olomouc)

Kaple svaté Barbory
Pohled z podhradí na kapli sv. Barbory v areálu bývalého olomouckého hradu
Pohled z podhradí na kapli sv. Barbory v areálu bývalého olomouckého hradu
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Statuskaple
ZasvěceníBarbora z Nikomédie
Další informace
Kód památky13754/8-3751 (PkMISSezObrWD) (součást památky Zdíkův palác)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple sv. Barbory je barokní kaple v románské okrouhlé věži přemyslovského paláce v areálu bývalého olomouckého hradu, který je národní kulturní památkou.[1]

Historie

Pohled na kapli sv. Barbory z nádvoří kapitulního děkanství

Okrouhlá věž s kaplí sv. Barbory se nachází ve strategickém místě bývalého olomouckého hradu. Byla postavena jako románská obytná věž v polovině 12. století. Na přelomu 12. a 13. století se stala součástí tzv. Nového hrádku, sídla markraběte. S raně gotickou hradbou navazující na její západní stranu byla součástí městského opevnění. V 15. a 16. století bylo k věži přistavěno vřetenovité schodiště a prolomena nová okna na severní a jižní straně. Po roce 1535 byla začleněna do kapitulního děkanství. [2]

V polovině 18. století za děkana Glandorfa prošla věž barokní přestavbou. Byla v ní nově vytvořena tři podlaží (z toho jedno podzemní). V nejvyšším podlaží vznikla v roce 1762 barokní soukromá prelátská kaple sv. Barbory.[3] Po několika letech přestala sloužit svému účelu a do 2. poloviny 19. století celý objekt věže značně zchátral. Kaple byla obnovena v rámci úprav děkanské rezidence, které započaly po nástupu děkana Roberta Lichnovského v roce 1868. Byla provedena výmalba stěn a štuková výzdoba, kaple dostala novorenesanční vzhled. Slavnostní vysvěcení kaple se konalo 16. července 1876. [2] Zasvěcení kaple sv. Barboře souvisí s osudem světice, kterou její otec věznil ve věži.

Kaple byla renovována v letech 1975–1976 dílnou Umělecká řemesla Brno. Nástěnné malby byly přitom zcela přemalovány, přičemž však slohově i tvarově byla původní výzdoba respektována. Nepřemalovány zůstaly jen některé části figur z výjevů ze života sv. Barbory dochované v horní části interiéru kaple, naopak zcela nově byly v přízemí namalovány erby biskupů a arcibiskupů. Další restaurátorské práce, při nichž byla tato pozdější přemalba zachována, se uskutečnily v letech 2005–2006 v rámci zřizování Arcidiecézního muzea. [4]

Románská okrouhlá věž s kaplí sv. Barbory je od roku 2006 přístupná veřejnosti jako součást expozice Arcidiecézního muzea.

Popis

pohled do kupole kaple sv. Barbory

Kaple se nachází ve třetím podlaží okrouhlé hradní věže na severní frontě Václavského náměstí. Ve středověku měla věž kuželovou střechu, v baroku byla nahrazena kupolí s lucernou. Na špičce lucerny se nachází pozlacená plechová figura sv. Barbory.

Výmalba kupole pochází od německého architekta a malíře Franze Storna staršího. [3]Ve stropě lucerny namaloval průčelí kostela sv. Petra. Na ploše kupole jsou v iluzivních vitrážích postavy čtyř evangelistů, v horní části tamburu čtyři výjevy ze života sv. Barbory. Kopule spočívá na kladí se zalamovanou římsou, kterou nesou pilastry s kompozitními hlavicemi. Ve vlysu kladí je umístěn latinský nápis s heslem rytířského řádu templářů. Na stěnách kaple jsou namalovány znaky olomouckých církevních hodnostářů a olomouckého arcibiskupství.

Součástí štukového oltáře pevně osazeného v kapli sv. Barbory je obraz Madony s anděly a dvěma světci, jehož původ a stáří se nepodařilo určit. Do kaple byl zřejmě pořízen až dodatečně a nese znaky dvorského umění za vlády císaře Rudolfa II. [2]

Odkazy

Reference

  1. Přemyslovský palác - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. 
  2. a b c FIALA, Jiří, a j. Chrámy, kostely, svatyně a kaple v Olomouci. [s.l.]: DANAL, 2008. ISBN 80-85973-77-4. Kapitola Kaple sv. Barbory, s. 26–29. 
  3. a b SAMEK, Bohumil; DOLEJŠÍ, Kateřina. Umělecké památky Moravy a k. Praha: Academia, 2021. ISBN 978-80-200-3122-8. S. 78. 
  4. LEBEDOVÁ, Zdenka. Poznámky k nedávnému restaurování výzdoby kaple sv. Barbory ve stejnojmenné věži v areálu Arcidiecézního muzea Olomouc [online]. 2007 [cit. 2021-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-05-23. 

Literatura

  • ELBELOVÁ, Gabriela; ZATLOUKAL, Pavel. Arcidiecézní muzeum Olomouc: průvodce. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2006. ISBN 80-85227-83-5. 
  • FIALA, Jiří, aj. Chrámy, kostely, svatyně a kaple v Olomouci. [s.l.]: DANAL, 2008. 208 s. ISBN 80-85973-77-4. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kaple svate barbory.JPG
Autor: Jan Jenista, Licence: CC BY 2.5
The Saint Barbara Church in Olomouc, the Czech Republic.
Kaple svate Barbory v Olomouci.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 4.0
Barokní kaple svaté Barbory v Olomouci stojí na románských základech hlavní věže hradu. Jednalo se o okrouhlou hlásku z počátku 13. století, první stavbu tohoto typu v České republice.
Olomouc Diözesanmuseum Kapelle St. Barbara 848.jpg
Autor: GFreihalter, Licence: CC BY-SA 3.0
Ehemaliger Erzbischofspalast, heute Diözesanmuseum Olmütz, in Olmütz in der Olmützer Region (Olomoucký kraj) in Tschechien, Kapelle St. Barbara, Kuppel