Kaple svatého Jana Křtitele (Kadaň)

Kaple sv. Jana Křtitele
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
ObecKadaň
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátkrušnohorský
Farnostděkanství Kadaň
Statuskaple
ZasvěceníJan Křtitel
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1641
Další informace
Kód památky15939/5-924 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple sv. Jana Křtitele v Kadani se nachází v nynější ulici Jana Švermy v sousedství domu čp. 610 poblíž kadaňského františkánského kláštera Čtrnácti svatých Pomocníků.

Historie

Již počátkem 17. století a v průběhu století 17. a 18. se zejména na Sedleckém předměstí v Kadani ubytovávaly nesčetné zástupy poutníků, kteří v početných davech navštěvovali poutní místo ve františkánském klášteře Čtrnácti svatých Pomocníků, nacházejícím se pod Svatou horou v místech za kadaňskými předměstskými hradbami.

Kapli sv. Jana Křtitele si nechali roku 1641 vystavět poutníci z města Klášterce nad Ohří. Měla jim sloužit při mohutném provozu poutního místa Čtrnácti svatých Pomocníků jako vlastní shromaždiště, i jako místo ke zbožnému čekání. Tato takzvaná Klášterecká kaple, k jejíž pravidelné údržbě se též Klášterečtí občané zavázali, se do nynějších dob nachází v ulici Jana Švermy v sousedství domu čp. 610. Z pozdějších dob existují dokonce písemné záznamy o sporu mezi městem Kadaní a bratry františkány o vlastnická práva k této kapli. Asi největší nápor poutníků zažil kadaňský františkánský klášter a jeho okolí v roce 1713. Tehdy se v celém františkánském řádu slavilo svatořečení italské klarisky (příslušnice řádu Chudých sester svaté Kláry – ženské větvě řeholního řádu menších bratří františkánů – tzv. minoritů) sv. Kateřiny Boloňské (odkaz), kanonizované o rok dříve, tedy roku 1712. Na slavnosti v kostele Čtrnácti svatých Pomocníků v areálu kadaňského františkánského kláštera mělo tehdy podle historických pramenů dorazit na dvacet tisíc poutníků. I později bylo poutní místo hojně navštěvováno stovkami poutníků zejména z Kadaňska, tedy od řeky Ohře a Liboce, Krušných hor i Doupovských vrchů, ale dokonce též ze žateckých rovin. Dalšími oblíbenými a hojně navštěvovanými poutními událostmi bývala především františkánská slavnost zvaná porciunkule, připadající vždy na 2. srpen v roce, nebo eucharistické procesí, které bylo v Kadani konáno vždy o slavnosti Božího Těla.

Zajímavost

Okolí kaple sv. Jana Křtitele je dějištěm jedné z kadaňských pověstí. Má se zde totiž kolem půlnoci zjevovat záhadný rytíř v brnění a s halapartnou v ruce, který bývá viděn též na Špitálském předměstí pod Kadaňským hradem.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňský poutník. Kulturně-historický průvodce starou Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Zapomínané Sedlecké předměstí v Kadani. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňské pověsti. Kadaň: Město Kadaň, 2009. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kadaň, kaple Jana Křtitele.JPG
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kaple sv. Jana Křtitele (Kadaň).jpg
kaple sv. Jana Křtitele poblíž františkánského kláštera Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani na fotografii okolo roku 1900