Kaple svatého Kříže (Ostaš)

Kaple svatého Kříže
Kaple svatého Kříže
Kaple svatého Kříže
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecŽďár nad Metují
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická církev
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátnáchodský
FarnostPolice nad Metují
UžíváníŘímskokatolická církev
Architektonický popis
Výstavba1859–1859
Další informace
Kód památky102469 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Kříže je římskokatolická kaple na Ostaši, patřící do farnosti Police nad Metují. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

V roce 1421 vtrhli Slezané do Čech a vypálili město Polici. Protože Police nebyla chráněna žádnými hradbami, mnozí obyvatelé města i okolních vesnic se ukryli na vrchu Ostaši. Ostaš byla v té době porostlá hustým lesem a skály poskytovaly dobrý úkryt pro malý počet lidí, ale ne pro tisícihlavé zástupy. Když Slezané 27. května 1421 vypálili město, podle pověsti prozradil úkryt obyvatel hlavňovský mlynář Holinka, který byl za zradu přivázán ke stromu a sťat. Nedlouho po této události byl na místě jeho popravy postaven kříž a v roce 1484 byla zbudována kaple sv. Kříže západně od současné kaple. Místo získávalo na významu po údajném zázračném uzdravení slepé dívky v 16. století. V roce 1515 putoval polický Petr Bílek do Říma, aby vypomohl udělení stodenního odpustku každému, kdo v některý z pěti určených dní v roce kapli navštívil, vykonal zde zpověď a finančně přispěl na údržbu kaple. Bula toto potvrzující byla vydána 24. března 1515. K získání odpustků byla pořádána častá procesí z Police.

V roce 1669 nechal opat broumovského kláštera Tomáš Sartorius dřevěnou kapli přestavět a rozšířit. Protože stále nedokázala pojmout poutníky, pověřil roku 1711 opat Otmar Daniel Zinke polického políra Pavla Jelínka výstavbou nového kamenného kostela, dokončeného v roce 1720. Kostel měl mimo hlavního oltáře sv. Kříže dva další postranní oltáře, sv. Vavřince a sv. Benedikta, které byly posvěceny 22. září 1737. Původní dřevěná kaple byla stržena. Kostel byl zrušen Josefem II. v roce 1787 a kámen z něj byl prodán Janu Palatovi ze Žďáru, který v roce 1788 kostel zbořil. Současnou kapli sv. Kříže nechal ze zbývajícího kamene bývalého kostela vystavět Celestýn Velc z Ostaše, který se údajně k jejímu zřízení zavázal na bojišti u St. Lucie ve válce rakousko-italské. Slíbil, že pokud vyvázne z boje zdráv, obnoví ostašskou kapli. V roce 1924 byla kaple opravována nákladem majitele, hostinského Pohly. V tom samém roce byl za milodary zakoupen nový zvon z broumovské dílny Oktaviána Wintera, který byl slavnostně posvěcen 8. června 1924.

Architektura

Zděná stavba nepravidelného šestibokého půdorysu. Podélné strany měří 570 cm. Střecha byla původně krytá štípaným šindelem, dominuje jí malá čtyřboká věž se zvonem. Uvnitř je kaple v nejširším bodu široká 875 cm a její délka je 6 metrů. Interiér je spoře osvětlen dvěma okny proti vchodu.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají při příležitosti svátku Povýšení svatého Kříže, který se slaví 14. září.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-04-07]. Identifikátor záznamu 810794868 : Kaple sv. Kříže. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kaple na Ostaši 03.JPG
Autor: JAn Dudík, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: