Kaple svatého Otce Pia X.

Kostel svatého Otce Pia X.
v Litovanech
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresTřebíč
ObecLitovany
Lokalitanáves obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátTřebíč
FarnostŘímskokatolická farnost Biskupice u Hrotovic
Statusfiliální kostel
Užíváníužíván
ZasvěceníPius X.
Architektonický popis
Výstavba1970
Specifikace
Stavební materiálbeton
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Otce Pia X. (případně kostel svatého Otce Pia X.) je filiální kostel resp. kaple v římskokatolické farnosti Biskupice u Hrotovic, nachází se na návsi obce Litovany, nedaleko kostela svatého Otce Pia X. stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje. Autorem architektonického řešení kostela je Bohumil Lojda, návrh vznikl v roce 1969. Kostel byl postaven jako jeden z mála nových kostelních staveb v době komunistické vlády v Československu.[1][2] Kostel je bílou stavbou, má sedlovou střechu, podhledy ve stropě, jež slouží jako světlíky a také presbytář s prosklenými sloupy, které také osvětlují prostor.[3]

Historie

Kostel byl postaven podle návrhu Bohumila Lojdy v letech 1969 a 1970,[2][4] byl jednou z mála církevních staveb, které byly postaveny v 70. letech. Kostel je dokladem toho, že církevní stavby musely být velmi nenápadné. Stavba byla vysvěcena v roce 1970.[3] Budova byla postavena za podpory farníků v obci, kdy bylo nutné odhodlání všech podporovatelů.[5]

Odkazy

Reference

  1. JIRSA, Prokop. Diskuse o liturgickém prostoru v českém jazykovém prostředí - Historie a současnost (II. část – od II. vatikánského koncilu po současnost). Praha, 2014 [cit. 2016-12-26]. 120 s. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Jan Kotas. s. 80. Dostupné online.
  2. a b Památky a turisticky zajímavá místa v okolí [online]. Jaroměřice nad Rokytnou: Město Jaroměřice nad Rokytnou [cit. 2016-12-26]. Dostupné online. 
  3. a b ENDLICHEROVÁ, Lucie. Proměny liturgického prostoru v českých zemích po roce 1989. Brno, 2007 [cit. 2016-12-26]. 51 s. Bakalářská diplomová práce. Masarykova univerzita - Filozofická fakulta - Ústav hudební vědy. Vedoucí práce Aleš Filip. s. 24–25, Příloha 1. Dostupné online.
  4. UHER, Jan. Obec, do které se lidé rádi vrací. Horácké noviny. 2024-03-07, roč. XXXV, čís. 10, s. 3. 
  5. KOHOUTKOVÁ, Helena. Současná sakrální architektura na území brněnské diecéze; výchozí aspekty stavby nového kostela. Brno, 2011 [cit. 2016-12-26]. 91 s. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Pavel Kopeček. s. 43. Dostupné online. Archivováno 26. 12. 2016 na Wayback Machine.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Overview of Chapel of Pius X. in Litovany, Třebíč District.JPG
Autor: Jiří Sedláček, Licence: CC BY-SA 3.0
Cekový pohled na kapli Pia X. v Litovanech, okr. Třebíč.