Kapsářství

Kapsář na obraze Pietera Bruegela staršího

Kapsářství (též kapesní krádeže) je druh krádeže, při níž jsou oběti odcizeny peníze či jiné cennosti, aniž to dotyčná osoba v daný okamžik zpozoruje. Tento akt vyžaduje značnou zlodějovu zručnost a schopnost odvést pozornost okrádaného jiným směrem.[1] Zloděj specializující se na tento druh krádeží se nazývá kapsář. Kapsáři pracují samostatně, nebo ve skupinkách, v nichž má každý člen svůj přesně určený úkol. Krádeže se dějí jak na veřejných prostranstvích: v metru, autobusech, obchodech, parcích, ulici aj., tak v soukromí.

Historie

Kdysi bylo v Anglii kapsářství těžkým hrdelním zločinem. Trestalo se veřejným oběšením, a zatímco byli provinilci věšeni, jiní kapsáři se proplétali davem a vybírali lidem kapsy. Postupem času se kapsářství dostalo dále do Evropy, kde se ještě víc rozvíjelo. Objevily se nové finty, triky atd.

Způsob práce

Nejznámějším způsobem je asi vražení či šťouchnutí do vybrané osoby, přičemž jí zloděj vybere kapsy, načež se omluví a rychle zmizí.

Jiná možnost vyžaduje spolupráci parťáka. Jeden z kapsářů pak chodí po městě s křídou a značkuje jí chodce na záda nenápadným pruhem. Tato značka se nachází buď na levé, nebo pravé straně zad – podle toho, kde má oběť uloženu peněženku, případně mobil atd. Poté se do akce zapojí druhá osoba a s jistotou vybírá kapsy obětí, do nichž předtím vrazila, aby odvedla jejich pozornost.

Odkazy

Reference

  1. Simon Heap, ‘Pickpocketing in Ibadan, 1930-60’, Urban History, 24(3), 1997, 324-43; Simon Heap, “Their Days are Spent in Gambling and Loafing, Pimping for Prostitutes, and Picking Pockets”: Male Juvenile Delinquents on Lagos Island, Nigeria, 1920s-60s’, Journal of Family History, 35(1), 2010, 48-70.

Literatura

  • ADRION, Alexander. Kapsáři: tajný cech mistrů dlouhých prstů. Praha : Themis, 1999. ISBN 80-85821-73-7

Externí odkazy

Média použitá na této stránce