Karakojunluská říše

Karakojunluská říše
قراقویونلو
 Džalájirovský sultanát13751468Akkojunluská říše 
geografie
Mapa
Území pod kontrolou Karakojunluské říše
Erciş (letní), Mosul (zimní), Tabríz
obyvatelstvo
státní útvar
kmenová konfederace s vládou monarchie
akçe, tanka
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Džalájirovský sultanátDžalájirovský sultanát
následující:
Akkojunluská říšeAkkojunluská říše

Karakojunluská říše (ázerbájdžánsky Qara Qoyunlar, turkmensky Garagoýunly, též psáno jako Kara Koyunlu nebo Qara Qoyunlu) byla oghuzsko-turkickým státním útvarem v oblasti Blízkého východu, který v době svého největšího rozmachu zahrnoval území dnešní Arménie, Ázerbájdžánu, Iráku, východního Turecka a západního Íránu. Říše existovala v letech 13751468 a její konec přivodil rivalský, akkojunluský stát ze západu. Kromě toho, že zaujímá významné místo v historii ázerbájdžánského národa, státy karakojunluský a akkojunluský se neodmyslitelně podílely na historii a formování ázerbájdžánské státnosti.[1]

Historie

Karakojunluské državy byly zpočátku ve vazalském poměru k džalájirovskému sultanátu. Nezávislost získaly za vlády Kara Júsufa, který dovedl své armády k úspěšnému obsazení hlavního města Džalájirovců, Tabrízu. V roce 1400 utrpěly karakojunluské armády porážku od Tamerlána (Tímúra Lenka) a Kara Júsuf byl nucen k útěku do mamlúckého Egypta, kde ho přechodně internovali. Shromáždil nové vojsko, s nímž okolo roku 1406 získal zpět Tabríz a v roce 1410 dobyl i Bagdád.

(c) vahemart, CC BY-SA 3.0
Hrobka Kary Júsufa

Navzdory vnitřním konfliktům mezi potomky Kara Júsufa po roce 1420 a sílícímu ohrožení ze strany tímúrovské říše si karakojunluský stát svou celistvost udržel. Vládce Džahánšáh uzavřel na jistou dobu příměří se svým tímúrovským sokem, a třebaže dlouho nevydrželo, podařilo se mu anektovat východní část Iráku a pobřeží Arabského poloostrova, zatímco jeho protivník obsadil západní Írán. Ačkoli tehdy karakojunluská moc dosáhla vrcholu, vnitropoliticky se vyhrotily problémy Džahánšáha s jeho rebelujícími syny. Ti de facto kontrolovali Bagdád, odkud svého otce roku 1464 vypudili.

V roce 1466 se Džahánšáh pokusil získat zpět od akkojunluského vládce provincii Diyarbakır, podnik však skončil debaklem a sám Džahánšáh zahynul. Karakojunluská dynastie ztratila rychle vážnost u soupeřů a do roku 1468 její stát zanikl.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kara Koyunlu na anglické Wikipedii.

  1. Gerhard doerfer, Turks in Iran, p.  248

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ilkhanate.svg
A Flag that represents the Ilkhanate of the Mongol Empire in the Catalan Atlas, a primary source created in 1375. Actual use of this flag by the Ilkhanate is not confirmed by other sources.
Kara Koyunlu Miniature.jpg
Autor: unknown, Licence: CC0
Illustrated album leaf or single work; Codices
Vanotca, Mausoleum of Qara Yusuf, 2013.08.27 - panoramio (1).jpg
(c) vahemart, CC BY-SA 3.0
Vanotca, Mausoleum of Qara Yusuf, 2013.08.27
Qara Qoyunlu Turcomans 1407–1468.png
Kara Koyunlu (1407–1468).
Tamga of Bayandur (Aq Qoyunlu version).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Tamga of Bayandur (Aq Qoyunlu version)
Tour d'Erivan.jpg
Tour D´Erivan. Light yellowing in the lower margin. Hand-coloured. 14x9cm. Mounted.
Argavand Funerary Tower3.JPG
Autor: Armen Manukov, Licence: CC BY-SA 3.0
Tento obrázek zobrazuje arménskou kulturní památku s identifikačním číslem