Karanténa

Posádka Apolla 11 v karanténě po návratu na Zemi při návštěvě prezidenta Richarda Nixona.

Karanténa je držení osob nebo zvířat na izolovaném místě za účelem pozorování, zda se u nich projeví příznaky nějakého infekčního onemocnění. Je užívána na lidech nebo nákladech, které přicházejí z regionů ohrožených epidemií.

Původ slova

Slovo karanténa pochází etymologicky z italského slova quaranta (čtyřicet); označení období 40 dnů, po kterou byla na lodích izolována posádka (zdraví i nemocní) bez možnosti vrátit se ke břehu. Původně trvala třicet dní (trentino), ale pak došlo k rozšíření na čtyřicet (quarantino). Tuto proceduru aplikoval od 70. let 14. století Dubrovník, který se tak bránil proti moru. Stejný postup začaly o něco později využívat i Benátky, Janov, Pisa nebo Marseille.[1]

Francouzský výraz quarantaine zachovává i původní význam (asi čtyřicet, okolo čtyřiceti). Totéž platí o italském quarantena/quarantina. V mnoha jazycích je výslovnost podobná jako v češtině, jen s odchylkami v pravopisu; původ slova v nerománských jazycích nebývá, stejně jako v češtině, na první pohled zjevný.

Příklady rozsáhlé karantény

Podrobnější informace naleznete v článku Uzamčení.

Nejrozšířenější je izolace osob v místě, kde nemoc již propukla, znemožnění osobám cestovat a šířit tak nemoc. Taková karanténa byla uplatněna například v roce 2005 ve městě Etoumbi v Kongu. Dalším příkladem je povinná čtrnáctidenní karanténa v České republice v roce 2020, v období pandemie covidu-19. Původně se toto opatření týkalo pouze občanů České republiky, vracejících se z Itálie.[2][3] Po neustálém přírůstku nakažených se vláda ČR rozhodla karanténu rozšířit i na občany vracející se z tzv. rizikových oblastí (Číny, Jižní Koreji, Íránu, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie, Norska, Dánska a Francie). Když i po tomto opatření počet nakažených nadále rostl, nařídila vláda povinnou karanténu všem občanům ČR vracejícím se odkudkoliv ze zahraničí bez výjimky. [4]

Karanténa v umění

Známý je rámcový příběh Dekameronu renesančního spisovatele Giovanniho Boccaccia. Za moru ve Florencii roku 1348 opustí tři mladé ženy a sedm mladých mužů město a během pobytu na venkově si krátí čas vypravováním příběhů. Po čtrnácti dnech se skupina vrací do Florencie. Sám Boccaccio začal psát Dekameron též v roce 1348, když opustil Florencii před morem, který popisuje v první kapitole („Počíná se první den Dekameronu“).[5]

Česká republika

Izolaci a karanténu definuje zákon o ochraně veřejného zdraví:[6]

Izolace
Izolace je oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné fyzické osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit.
Karanténa
Karanténa je oddělení zdravé fyzické osoby podezřelé z nákazy od ostatních fyzických osob a lékařské vyšetřování takové fyzické osoby s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.

Karanténními opatřeními jsou:

a) karanténa,
b) lékařský dohled, při kterém je fyzická osoba podezřelá z nákazy povinna v termínech stanovených prozatímním opatřením poskytovatele zdravotních služeb nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví docházet k lékaři na vyšetření nebo se vyšetření podrobit a
c) zvýšený zdravotnický dozor, jímž je lékařský dohled nad fyzickou osobou podezřelou z nákazy.

Odkazy

Reference

  1. MACKOWIAK, Philip A.; SEHDEV, Paul S. The Origin of Quarantine. Clinical Infectious Diseases. 2002-11-01, roč. 35, čís. 9, s. 1071–1072. Dostupné online [cit. 2017-04-29]. ISSN 1058-4838. DOI 10.1086/344062. 
  2. Z Itálie všichni povinně do karantény. Pod pokutou až tři miliony, rozhodla vláda. Novinky.cz [online]. Borgis, 2020-03-06 [cit. 2020-03-06]. Dostupné online. 
  3. Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření týkající se karantény občanů, kteří se vrací z Itálie. mzcr.cz [online]. Ministerstvo zdravotnictví ČR, 2020-03-06 [cit. 2020-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-06. 
  4. ÚŘAD VLÁDY ČR. Vláda přijala další mimořádná opatření k prevenci šíření koronaviru, do karantény musí všichni přijíždějící z rizikových zemí [online]. Praha: MZČR [cit. 2020-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-16. 
  5. FELIX, Jozef. Boccacciův Dekameron (IN:Giovanni Boccaccio: Dekameron). [s.l.]: SNKLU, 1965. S. 665. 
  6. Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

President Nixon welcomes the Apollo 11 astronauts aboard the U.S.S. Hornet.jpg
President Richard M. Nixon was in the central Pacific recovery area to welcome the Apollo 11 astronauts aboard the USS Hornet, prime recovery ship for the historic Apollo 11 lunar landing mission. Already confined to the Mobile Quarantine Facility (MQF) are (left to right) Neil A. Armstrong, commander; Michael Collins, command module pilot; and Edwin E. Aldrin Jr., lunar module pilot. Apollo 11 splashed down at 11:49 a.m. (CDT), July 24, 1969, about 812 nautical miles southwest of Hawaii and only 12 nautical miles from the USS Hornet.