Karavan

Karavan
Campervan, mobile home

Karavan (obytný přívěs, obytný automobil) je mobilní stavba sloužící k rekreačním účelům nebo jako mobilní zázemí. Karavany se člení na přípojná obytná vozidla a obytné automobily. Obytné přívěsy a návěsy lze dále dělit na jedno či vícenápravové, obytné automobily na integrované, polointegrované, alkovny a obytné vestavby. Vyskytuje se mnoho modifikací všech typů.

Vybavení

Většina karavanů je standardně vybavena kuchyní obsahující dřez, tekoucí vodu, plynový vařič, lednici s trojkombinací (dle zdroje napájení 12 V, 230 V, plyn), koupelnou s chemickým WC a umyvadlem, většinou plynovým topením (může být i elektrické), u větších karavanů samostatnou ložnicí, u menších je stolek po rozložení sloužící jako postel. Nadstandardní výbava může zahrnovat např. rozvody teplé vody včetně bojleru (elektrický nebo plynový), sprchu v koupelně, klimatizaci, solární panel apod.

Napájení

V karavanech bývají rozvody 12 V i 230 V. Pro 12 V většinou slouží nástavbová baterie, karavan může být napájen i z vozidla, tedy také 12 V. V karavanech může být i tzv. měnič napětí, který z 12 V stejnosměrných „vyrábí“ 230 V střídavých. Další možností je vestavba takzvané přívodky, která umožní napojit palubní 230 V rozvod karavanu prodlužovacím přívodem do běžné elektrické zásuvky. Potom je možné používat v karavanu běžné elektrické spotřebiče.

Použité materiály

Stěny karavanů jsou tvořeny více vrstvami materiálů (tvoří tzv. sendvič). Vnější strana je z hliníkového plechu, vnitřní strana bývá obložena slabou překližkou. Prostor mezi je vyplněn polystyrenem. Pro nábytek se používají lehké překližky.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

17-GMC-Vandura-Chevrolet-G30-Daniela-Kloth-IMG 4026.JPG
Autor: Daniela Kloth , Licence: GFDL 1.2
GMC Vandura bzw. Cevrolet G30 als Camper
Caravan.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5