Karel Černý (spisovatel a historik)

Karel Černý
Narození22. července 1912
Znojmo,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. ledna 1996 (ve věku 83 let)
Znojmo,
ČeskoČesko Česko
NárodnostČeská
Vzděláníautodidakt
Povoláníspisovatel, historik
Oceněníudělení čestného členství v předsednictvu Sdružení přátel Jihomoravského muzea ve Znojmě (1990)
Období20. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Černý (22. července 1912 Znojmo[1]29. ledna 1996 Znojmo) byl český spisovatel a historik.

Život a dílo

Ve čtyřech letech spolu s bratrem osiřel. Vyrůstal v péči příbuzných, kteří mu i přes doporučení školy neumožnili další vzdělání. Ve svém dychtění po vědění byl tedy odkázán na samostudium a četbu literatury. Již ve škole přispíval do časopisů pro mládež. Jeho prvním dvěma románům „Bílá letka“ a „Peklo" z roku 1936 se nedostalo publikace, zůstaly jen jako rukopis.

První Černého kniha – „Junácká křídla“ s námětem letectví a skautingu vyšla v r. 1938. Do roku 1939 také přispíval do krajanského časopisu „Svornost" vycházejícího v Chicagu, díky čemuž získal tamní novinářský průkaz a stal se členem českého Syndikátu spisovatelů.

R. 1938 odešel ze Znojma do Prahy. Zde v r. 1942 vydal dětský román „Čertováci“ z prostředí Čertovky a Kampy. V roce 1946 mu vyšel román „Čtrnácté narozeniny Johnyho Harpera“ z leteckého prostředí, r. 1947 pak román „Mighty“ z prostředí námořního letectva USA.

Po návratu do Znojma po roce 1946 začal uskutečňovat svůj během války pojatý záměr propagovat působení a význam Prokopa Diviše, který takřka celý svůj život působil na Znojemsku. To realizoval jako první v roce 1948 vydaným životopisným románem „Dříve než Franklin“. I nadále pak doma i v zahraničí osvětloval Divišův přínos světové vědě s těžištěm na jeho vůbec první sestrojený uzemněný bleskosvod. V r. 1948 organizoval znojemské oslavy Divišových 250. narozenin a napsal k nim reprezentační jubilejní publikaci.

Od roku 1946 začal dobrovolně kooperovat se znojemským muzeem, založil spolek přátel muzea, organizoval přednášky a jinou činnost k Divišově odkazu (i v zahraničí); pracoval v Divišově sekci při MNV Přímětice, spolupracoval s tiskem, rozhlasem a televizí, s Výzkumným ústavem elektrotechnickým v Brně, s ČSAV a Vědeckotechnickou společností (VTS) v Praze, stýkal se se zahraničními badateli.

Karel Černý působil ve znojemském muzeu až do roku 1975 jako správce a průvodce. Poté byl nucen kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, způsobeném mj. šikanováním od městských i okresních úřadů, tuto svoji činnost ukončit, což byl počátek konce prosperity jím vytvořené expozice.

Jeho spisovatelské činnosti se po roce 1948 v Československu nedostalo uznání. Již pokročilá příprava vydání skautského románu „Kamzičí strž“ byla v roce 1949 zastavena, knihy „Nebeský oheň“ a „O Breberce, Modráčkovi a panu Borovičkovi“ pro mládež zůstaly nevydány. Kniha „Spoutaný blesk“ v r. 1973 a dřívější letecký román „Mighty“ téhož roku na pokračování vyšly pouze v USA. V letech 1964–1965 spolupracoval na publikaci o Divišovi od arménského historika přírodních věd G. K. Cveravy.

Karel Černý byl od doby 2. sv. války až do jeho smrti v r. 1957 těsně spřátelený se znojemským sochařem a medailérem Janem Tomášem Fischerem, spolupracoval i na monografii „Jan Tomáš Fischer" od Antonína Hartmana vydané r. 1960.

R. 1990 byl Karel Černý jmenován čestným členem předsednictva Sdružení přátel Jihomoravského muzea ve Znojmě. V r. 1992 se spolupodílel na retrospektivní výstavě z tvorby J. T. Fischera.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Mikuláše ve Znojmě

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“