Karel Černovský

Karel Černovský
Narození13. září 1899
Polička, Čechy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. září 1980 (ve věku 81 let)
Plaveč
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníhudební skladatel, houslista a učitel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Černovský (13. září 1899 Polička20. září 1980 Plaveč) byl český houslista, hudební skladatel a pedagog.

Život

Karel Černovský byl syn učitele hudby Josefa Černovského. Maturoval v Poličce - obor housle a z houslí složil i roku 1934 státní zkoušku u Alberta Peka ve Znojmě, kam se přestěhoval se svojí ženou.

Po válce se Černovský usadil u Mikulovic, ale po smrti své ženy v roce 1963 se přestěhoval k dceři do Znojma, za další tři roky se stěhoval již naposled, do domova důchodců v Plavči, kde byl, jak sám rád říkal, „mezi svými prostými venkovskými lidmi z krásné krajiny severně od Znojma, kolem Horních Dunajovic a Mikulovic“.[zdroj?]

Dílo

Celý svůj život zasvětil učitelskému povolání a skládání hudby, v zapadlých vesnicích Moravy šířil dobrou hudbu hrou na housle i na chromatickou harmoniku. Do jeho obsáhlého díla patří:

  • Směs národních písní pro smyčcové kvinteto s klavírním doprovodem (1936, Znojmo)
  • Slavnostní pochod na motivy Harflovy znělky
  • Pochod Jaroslava Rauše
  • Groteska pro orchestr (1943, Jaroměřice nad Rokytnou)
  • Na Vranovské přehradě
  • Přímětická polka
  • Pozdrav ze Znojemska

Zpěvník

K nejpozoruhodnějšímu dílu Karla Černovského pro školní účely patří zpěvník Jak učím zpěvu na obecné škole ménětřídní (Zábřeh, vlastní náklad, 1936). Černovský zpěvník hradil z vlastních nákladů, a ještě koncem roku 1936 na něj dostal státní patentní listinu, díky níž začal svůj vlastní zpěvník používat pro vyuku hudby. Brzy se jeho zpěvník těšil veliké popularitě a rozšířil se do většiny základních škol v Československé republice. Během války byla skoro všechna vydání zpěvníku zničena a dodnes se dochovalo jen několik exemplářů.

Literatura

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“