Karel Šmíd

Karel Šmíd
Narození23. prosince 1914
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. března 1985 (ve věku 70 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog, malíř, učitel, ilustrátor a karikaturista
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Šmíd (23. prosince 1914, Vídeň29. března 1985, Praha) byl český malíř, kreslíř, karikaturista a výtvarný pedagog a také textař a hudební skladatel.

Život

Karel Šmíd (podle křestního listu Karl Schmied) pocházel z české podnikatelské rodiny, která po vzniku Československa přesídlila do Čech. Roku 1932 maturoval na malostranské reálce v Praze- Roku 1938 ukončil studium na Českém vysokém učení technickém v Praze (profesoři Cyril Bouda, Oldřich Blažíček, Karel Pokorný, Josef Sejpka atd.).

Roku 1945 byl přijat do Syndikátu výtvarných umělců, roku 1946 do Jednoty umělců výtvarných v Praze, roku 1950 se stal členem SČSVU. Roku 1946 vstoupil do komunistické strany a zůstal jejím angažovaným členem až do smrti. Do roku 1955 vyučoval kreslení na různých středních školách ve Spišské Nové Vsi a v Praze.

Roku 1959 se stal odborným asistentem Pedagogického institutu v Praze, Od roku 1964 se na pozvání Cyrila Boudy stal členem katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a předsedou komise SČSVU pro výtvarnou výchovu. Roku 1968 byl na pedagogické fakultě jmenován docentem kresby a vyučoval kreslení v Praze a v Brandýse nad Labem. Roku 1973 se stal komisařem galerie Čs. spisovatel v Praze, vedl dramaturgii výstav současných umělců, psal úvody do jejich katalogů a výstavy také uváděl. Zemřel v Praze, pohřben je ve Čkyni.

Tvorba

Výtvarná

Karel Šmíd byl bystrý pozorovatel a vždy angažovaný glosátor současnosti. Ve výtvarné sféře se projevoval především jako bytostný kreslíř, ilustrátor a karikaturista s lapidární lineární kresbou. Stylově zůstal poněkud závislý na svých vzorech Františku Bidlovi, Antonínu Pelcovi a především na Adolfu Hoffmeisterovi.

Po 2. světové válce začal ilustracemi do týdeníku My, pak do časopisu Těsnopisné rozhledy (od r. 1954), do Čtení pod lavici (1969), angažované karikatury publikoval občas v týdeníku Tvorba (od roku 1976) a od roku 1978 až do smrti pravidelně v týdeníku Svět v obrazech.

Zúčastnil se mnoha kolektivních výstav a měl i řadu výstav samostatných v pražských i mimopražských galeriích (J.R. Vilímek Praha 1953, Galerie Čs. spisovatel Praha 1973, 1979 a 1985 (posmrtná), Galerie bratří Čapků Praha 1982). Jeho dílo je zastoupeno ve sbírce kresby v Národní galerii v Praze a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí (USA, Francie, Polsko, Slovenská republika).

Ilustrace

  • Škola kreslení pro děti – didaktická příručka, vydalo SPN
  • Lidka Bártová – Na lemu tmy (1942)
  • Eduard FikerTři minuty (1943)
  • Muž přes palubu (1944),
  • František Markup (1944),
  • Učebnice Český jazyk 2 pro duhou třídu základní osmileté školy, SPN Praha (1954).

Hudební

Karel Šmíd v mládí také komponoval a psal texty ke svým písňovým skladbám nebo na hudbu Slavoje Procházky. Některé vyšly na gramodeskách (Za naší malou vesničkou, Zas kohout kokrhal aj.).

Publikace

  • Karel Šmíd – kresby, katalog výstavy, Československý spisovatel, Praha 1973
  • Jak jsem je viděl (Odeon 1989) – kniha výběru Šmídových karikatur osobností kulturního a politického života, připravená jeho synem Karlem Šmídem ml., novinářem a publicistou.

Odkazy

Literatura

  • Prokop Toman, Nový slovník čsl. výtvarných umělců. Dodatky. Praha 1950

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karel Šmíd.jpg
Autor: Psmid, Licence: CC BY-SA 4.0
Na výstavě
Karel Šmíd signatura.jpg
Karel Šmíd signatura