Karel Anděl (astronom)
Karel Anděl | |
---|---|
Narození | 28. prosince 1884 Modřany Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 17. března 1948 (ve věku 63 let) Praha Československo |
Ocenění | Nušlova cena (1943) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Karel Anděl (28. prosinec 1884, Modřany[1] – 17. březen 1948, Praha[2]) byl český astronom, povoláním učitel. V roce 1917 se stal spoluzakladatelem České astronomické společnosti. Zabýval se hlavně kartografií měsíčního povrchu, nakreslil světoznámou mapu Měsíce Mappa Selenographica (1926). Byl po něm pojmenován jeden z kráterů na přivrácené straně Měsíce.
Život
Karel Anděl se nezabýval pouze astronomií, i když té věnoval obrovské množství času a jejímž zájmům podřizoval zájmy osobní.[3] Kromě ní se s velkým zanícením věnoval myslivosti a rybaření. Zabýval se fotografií – experimenty s různými vývojkami a chemikáliemi pro fotografování astronomických objektů. Byl i vášnivým kuchařem.
v astronomii soustředil zejména na pozorování a později kartografii Měsíce. Byl vybaven mimořádným kreslířským nadáním a velkou trpělivostí spojenou s precizní důkladností.[3] První Andělova mapa o průměru 40 cm byla určena pouze k přehlednější orientaci na měsíčním povrchu. Stěžejním Andělovým dílem byla slavná Mappa Selenographica vydaná v roce 1926. Mapa o průměru 60 cm byla zhotovena ve dvojím provedení, jednou v černé barvě bez popisu, podruhé v sepiové barvě s názvoslovím.
Během druhé světové války začal Anděl pracovat na souboru 13 podrobných map zahrnujících celý měsíční povrch.[3] Po mnoha letech práce, když dokončil 8 listů tohoto díla, však náhle zemřel.
Urna s jeho popelem je uložena v pilíři hlavního dalekohledu Štefánikovy hvězdárny v Praze.[4][5]
Dílo
Ocenění a pocty
Následující astronomické objekty byly pojmenovány po něm:
jiné:
- v roce 1943 mu byla udělena Nušlova cena
- v roce 2019 mu byl odhalen památník v Parkovém muzeu Staré Modřany v Praze, součástí památníku je 5m velký betonový reliéf úplňku, 2m velká mozaika hvězdné oblohy, dalekohled a betonové křeslo
- byl též zvolen za zahraničního člena Francouzské akademie věd.[3]
Odkazy
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Modřanech
- ↑ Anděl Karel [online]. Hvězdárna Františka Pešty, 2014 [cit. 2018-02-05]. (Z říše hvězd). Dostupné online.
- ↑ a b c d BARTOŠ, Jiří. Anděl Karel [online]. Hvězdárna Františka Pešty z.s., 2014 [cit. 2017-11-18]. Dostupné online.
- ↑ Astronomie Podolí a Modřan [online]. ceskatelevize.cz (reportáž z pořadu Z metropole), 2021-05-01 [cit. 2021-05-04]. Dostupné online.
- ↑ NAJSER, Pavel. Karel Anděl [online]. Česká astronomická společnost [cit. 2021-05-05]. Dostupné online.
Literatura
Vlastníma očima - Encyklopedie vesmíru, 2007, BSP Praha s. r. o. – CD ROM
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“