Karel Barvitius

Karel Barvitius
Základní informace
Narození14. ledna 1893
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí6. února 1949 (ve věku 56 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVinohradský hřbitov
Povoláníhudební skladatel
RodičeKarel Josef Barvitius
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Barvitius (14. ledna 1893 Praha[1]6. února 1949 Praha) byl český skladatel a hudební nakladatel.

Život

Karel Barvitius byl synem známého pražského nakladatele Karla Josefa Barvitia. Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na varhany. V letech 19131914 byl ředitelem kůru v pražské čtvrti Podolí.

Poté převzal řízení rodinného podniku: Barvitiova hudebního nakladatelství. Firma byla zlikvidována komunisty v roce 1949 a prodejny převzaty Supraphonem. Karel Barvitius ztrátu rodinného majetku nepřežil a ještě téhož roku zemřel.

Dílo

Za svého života vydal mimo jiné melodram Legenda na slova Jaroslava Vrchlického a píseň Zastaveníčko na text Karla Hynka Máchy. Kromě toho připravil četné úpravy písní, směsi z oper (zvláště z oper Bedřicha Smetany. Upravil rovněž klavírní výtah Prodané nevěsty.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Ludmily na Vinohradech v Praze

Literatura

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“