Karel Drbohlav

Karel Drbohlav
Narození25. září 1908
Jičín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí5. března 1971 (ve věku 62 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánífotograf a scénograf
DětiJana Drbohlavová
PříbuzníJan Županič vnuk
Oceněnízasloužilý umělec (1969)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Drbohlav (25. září 1908 Jičín5. března 1971 Praha) byl český fotograf, který byl zaměřen zejména na magazínovou reportáž z divadelního a filmového prostředí, otec české herečky Jany Drbohlavové a dědeček historika Jana Županiče.

Život

Pocházel z řemeslnické rodiny původně usazené v Čejkovicích u Jičína. Narodil se v Jičíně, kde byl jeho otec Alois (1881–1961) obuvníkem. Jeho matka ale zemřela nedlouho po narození a otec byl ale jako vojín praporu polních myslivců č. 12 v listopadu 1914 zajat v ruskou armádou v Karpatech a ze zajetí se vrátil až v polovině roku 1918. Karel vyrůstal v Jičíně společně se čtyřmi sestrami a nevlastní matkou. Později se vyučil fotografem (1925) a o šest let později se přestěhoval do Prahy, kde se roku 1935 oženil a o pět let později se mu narodila dcera Jana. Od roku 1939 do své smrti žil na Národní třídě v Paláci Metro, kde měl také ateliér.

Po příchodu do Prahy začal jako reportér pracovat pro agenturu Centropress. V polovině 30. let úzce spolupracoval s Osvobozeným divadlem. Později se osamostatnil a zaměřil se na spolupráci s časopisy, novinami a zejména divadly (v pozdější době např. s Městskými divadly pražskými, „Déčkem“ nebo Divadlem A. Sedláčkové). Na konci 60. let utrpěl mrtvici, po které se musel práce fotografa vzdát. Zemřel roku 1971 na selhání srdce.

Základní fond jeho snímků, který je dnes uložen v Národním muzeu, zahrnuje více než 200 000 negativů a je přes ne vždy dokonalou evidenci považován za základní obrazový dokument ke studiu československého divadla mezi léty 19341961. Publikoval mj. v prvorepublikových časopisech Pestrý týden či Altschulově Světozoru, činný byl také v tiskové agentuře Centropress.

Ocenění

V říjnu 1968 mu byla udělena Medaile za zásluhy o hlavní město Prahu a 4. února 1969 byl jmenován zasloužilým umělcem.

Specifika Drbohlavovy tvorby

V divadelní fotografii se zaměřoval na využití autenticity živé scény. Fotografoval při zkouškách přímo na jevišti, ne v ateliéru, jak bylo v té době zvykem. Jeho snímky nejsou kompozičně radikální, citlivě však zachycují atmosféru představení.

Odkazy

Reference

Literatura

  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 14. sešit : Dot–Dvo. Praha: Libri, 2011. 339–466 s. ISBN 978-80-7277-451-7. S. 371. 
  • BUCHNER, Alexander – VRANÁ, Helena, Divadelní fotografie Karla Drbohlava (díl I. a II.), Praha 1980.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“