Karel Dujardin

Karel Dujardin
Autoportrét Karla Dujardina
Autoportrét Karla Dujardina
Narození27. září 1622
Amsterdam, Nizozemsko
Úmrtí20. listopadu 1678
Benátky, Itálie
Národnostnizozemská
Povolánímalíř a rytec
HnutíBentvueghels
Významná dílaThe Waterfalls at Tivoli
Italian Landscape with a Young Shepherd Playing with his Dog
Italianate Landscape with Cattle
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Dujardin (27. září 1622 Amsterdam20. listopadu 1678 Benátky) byl nizozemský malíř tvořící v době tzv. zlaté éry nizozemského malířství. Vytvořil jen málo portrétů a historických obrazů s náboženskou tematikou. V Itálii Dujardin strávil dvě delší období, na začátku a na konci své kariéry. Většina jeho maleb a leptů krajin je z italského prostředí, malé italské krajinné scény se zvířaty a rolníky a jiné žánrové scény.

Životopis

Karel Dujardins, commedia dell'arte show, datováno 1657

Karel Dujardin byl nizozemský malíř a rytec, narozený v Amsterdamu v roce 1622. Typické pro jeho krajinomalby jsou hospodářská zvířata a rolníci, tak jako na obraze Farm Animals in the Shade of a Treeve (Hospodářská zvířata ve stínu stromu), datováno 1656; Národní galerie v Londýně. Jeho učitelem byl údajně Nicolaes Pieterszoon Berchem.[1] Mladý Dujardin odcestoval do Itálie a připojil se ke sdružení Bentvueghels, skupině malířů pracujících v Římě, mezi kterými byl znám jako Barba di Becco (Vousatý kozel) či Bokkebaart.[2] Zde dosáhl svých prvních uměleckých úspěchů. Podle Arnolda Houbrakena,[2] v době, kdy Dujardin žil v Lyonu ve Francii, se silně zadlužil. Proto se oženil se svou (starší) bytnou, což jej od dluhů osvobodilo. Spolu s ní odcestoval do Amsterdamu, kde byly jeho obrazy vysoce ceněny. V roce 1675 se na pozvání svého přítele Joana Reynsta vrátil do Říma, kde byl uvítán starými přáteli a obdivovateli. Renst a Dujardin společně podnikli tzv. Grand Tour do jiných italských měst. Reynst se vrátil do Amsterdamu, ale Dujardin zůstal v Itálii a své ženě poslal zprávu, že Reynsta bude brzy následovat. Odcestoval do Benátek, ale tam v roce 1678 nečekaně zemřel. Podle Reynsta řekl: Proč bych spěchal s návratem? Jsem tam, kde chci být.[2] Podle jeho přítele Johannesa Glaubera, který Dujardina nedlouho předtím potkal v Římě, maloval pro nizozemského obchodníka v Benátkách, když se najednou necítil dobře. Zdálo se, že se zotavuje, ovšem jeho žaludek byl příliš plný a Dujardin zemřel. Přestože byl členem nizozemské reformované církve, byl pohřben katolickým způsobem (zabalený v bílém plášti). Ke hrobu jej nesli jeho přátelé Govert van der Leeuw a Glauber.

Dnes jsou obrazy Karla Dujardina v majetku mnoha světových galerií.

Mezi jeho žáky byli Jacob II., syn Jacoba van der Doesa, Martinus Laeckman a Erick van den Weerelt.[3]

Chlapec vyfukující mýdlové bubliny. Alegorie o pomíjivosti života.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karel Dujardin na anglické Wikipedii.

  1. Bolton, Roy (2009) The Collectors: Old Master Paintings, "Karel Dujardin: A Horseman Holding a Roemer of Wine with an Ostler Tending the Horses", London, Sphinx Books. ISBN 978-1-907200-03-8.
  2. a b c Karel de Jardyn biography in De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders en schilderessen (1718) by Arnold Houbraken, courtesy of the Digital library for Dutch literature
  3. Karel Dujardin in the Netherlands Institute for Art History

Externí odkazy

Média použitá na této stránce