Karel III. Španělský

Karel III.
král španělský
král neapolský a sicilský
vévoda parmský a piacenzský
Portrét
Karel III. Španělský na portrétu Antona Rafaela Mengse
Doba vládyParma:
26. února 173111. prosince 1734
Neapolsko a Sicílie:
2. září 17346. října 1759
Španělsko:
10. srpna 175914. prosince 1788
TitulyJeho katolické Veličenstvo (od 1759)
Jeho Veličenstvo (1734-1759)
Jeho královská Výsost
Křest25. ledna 1716
Narození20. ledna 1716
Španělská koruna Madrid, Španělsko
Úmrtí14. prosince 1788 (72 let)
Španělská koruna Madrid, Španělsko
PohřbenKrálovská hrobka kláštera El Escorial
PředchůdceParma:
Antonín Parmský
Neapolsko a Sicílie:
Karel VI.
Španělsko:
Ferdinand VI.
NástupceParma:
Filip Parmský
Neapolsko a Sicílie:
Ferdinand I. Neapolsko-Sicilský
Španělsko:
Karel IV.
ManželkaMarie Amálie Saská (1724–1760)
Potomci
RodKapetovci
DynastieBourbon-Anjou
OtecFilip V.
MatkaAlžběta Parmská z rodu Farnese
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel III. Španělský (španělsky Carlos III de Borbón, 20. ledna 1716Madridu14. prosince 1788 tamtéž), zvaný El Político, byl v letech 17311735 vévoda z Parmy jako Karel I., v letech 17341759 král sicilský jako Karel VI. a král neapolský jako Karel VII. a konečně král španělský v letech 17591788. Pocházel ze španělské větve panovnické dynastie Bourbonů (Bourbon-Anjou).

Původ

Byl třetím mužským potomkem Filipa V. a první syn s jeho druhou chotí, Alžbětou Farnese (dědička Parmy), tím pádem nevlastním bratrem Ferdinanda VI., jenž nastoupil na trůn po svém otci na španělský trůn.

Vláda

Karel III. jako král Neapole a Sicílie

Jelikož měl Karlův otec syny z prvního manželství, nebylo pro něho zprvu naděje na trůn nikterak velké. To se ale postupně změnilo. Jako prvorozený syn své matky byl uznán dědicem Parmy po vymřelé dynastii Farnese (vévodství parmské a piacenzské (1731) a také se stal uznaným dědicem Toskánska po vymřelé Medicejské dynastii. Karel se tak uplatnil v rodinné politice v boji o znovuzískání španělského vlivu v Itálii.

Výběr jména

Karel byl sedmým králem tohoto jména, který vládl Neapoli, ale nikdy se neoznačoval za Karla VII. Byl známý jednoduše jako Karel Bourbonský (italsky: Carlo di Borbone). To mělo zdůraznit, že byl prvním neapolským králem, který v království skutečně žil, a zdůraznit diskontinuitu mezi ním a předchozími panovníky jménem Karel, konkrétně jeho předchůdcem, Habsburkem Karlem VI.

Na Sicílii byl znám jako Karel III. Sicilský a Jeruzalémský a používal spíše ordinální III. než V. Sicilský lid neuznal za svého panovníka Karla I. Neapolského (Charles d'Anjou; vzbouřili se proti němu), ani císaře Karla, kterého také neměli rádi.

Carolus Dei Gratia Rex utriusque Siciliae,[pozn. 1] & Hyerusalem, &c. Infans Hispaniarum, Dux Parmae, Placentiae, Castri, &c. Ac Magnus Princeps Haereditarius Hetruriae, &c.[1]Karel, z Boží milosti král neapolský, sicilský a jeruzalémský atd. infant španělský, vévoda z Parmy, Piacenzy a Castra atd. dědičný velkokníže toskánský.
"Rodina Filipa V. Španělského 1743"; (L-P) Mariana Viktorie, princezna brazilská; Barbara, kněžna asturská; Ferdinand, kníže asturský; král Filip V.; Ludvík, hrabě z Chinchónu; Alžběta Farnese; Infant Filip; Princezna Luisa Alžběta Francouzská; Infantka Marie Tereza Rafaela; Infantka Marie Antonie; Marie Amálie, královna neapolská a sicilská; Karel, král neapolský a sicilský. Dvě děti v popředí jsou princezna Marie Isabela Anna Neapolská a Sicilská a infantka Isabela Marie Španlská (dcera budoucího parmského vévody).
"Rodina Filipa V. Španělského 1743"; (L-P) Mariana Viktorie, princezna brazilská; Barbara, kněžna asturská; Ferdinand, kníže asturský; král Filip V.; Ludvík, hrabě z Chinchónu; Alžběta Farnese; Infant Filip; Princezna Luisa Alžběta Francouzská; Infantka Marie Tereza Rafaela; Infantka Marie Antonie; Marie Amálie, královna neapolská a sicilská; Karel, král neapolský a sicilský. Dvě děti v popředí jsou princezna Marie Isabela Anna Neapolská a Sicilská a infantka Isabela Marie Španlská (dcera budoucího parmského vévody).

Parma

Poté, co zdědil Parmu a Piacenzu, se stal vévodou jako Karel I. Parmu ale ztratil v roce 1735 vídeňským mírem ve prospěch Habsburské monarchie, zato byl ale uznán jako právoplatný král sicilský a neapolský. Spolu s tím se také vzdal toskánského dědictví, které získal František I. Štěpán Lotrinský (a Toskánsko se tak stalo sekundogeniturou Habsburků).

Poté, co jeho bratr Filip Parmský získal v roce 1748 od Marie Terezie zpět Parmské vévodství, vzdal se Karel svého nároku v bratrův prospěch. Ten poté založil parmskou linii rodu známou jako dynastie Bourbon-Parma.

Neapolsko a Sicílie

Během války o polské následnictví (1733–1735) se Karlovi podařilo s pomocí otce španělského krále Filipa V. dobýt Sicilské a Neapolské království a stal se jejich legitimním králem. Po skončení války o polské následnictví se sice musel vzdát Parmy, ale byl uznán za krále obou těchto království. Vládl jako král sicilský Karel VI. a král neapolský jako Karel VII.

Během vlády se Karel opíral se hlavně o ministra Tanucciho, vzdělaného a pokrokového státníka, podporoval průmysl, obchod a zavedl mnohé úpravy ve státního zřízení. Válek o dědictví rakouské se účastnil zprvu na straně Španělska, ale v roce 1742 ho donutilo anglické loďstvo k neutralitě.

Když se v roce 1759 stal namísto svého bratra králem španělským, zřekl se království Neapolského a Sicilského ve prospěch svého třetího syna Ferdinanda (první syn Filip byl nemocný a druhý Karel byl následníkem Španělska). Ten poté založil novou linii rodu, a to Bourbonsko-neapolsko-sicilskou.

Španělsko

Roku 1759 se stal jako Karel III. po smrti svého bratra Ferdinanda VI. španělským králem. Vládl v duchu osvícenského absolutismu. Za jeho vlády se povznesl blahobyt země, zejména podporováním obchodu, zakládáním továren, silnic, průplavů, mostů, zúrodňováním půdy. Také omezil inkvizici a 1. dubna 1767 vypověděl ze země jezuity. Roku 1771 založil řád Karla III.

V zahraniční politice se mu dařilo o poznání méně. Podle bourbonské rodinné smlouvy se účastnil na straně Francie neúspěšné války proti Británii a Portugalsku, v níž Španělsko utrpělo veliké ztráty a ztratilo v roce 1763 Floridu. Karlovi se také nepodařilo získat zpět Gibraltar.

Během americké války za nezávislost podpořil americké povstalce proti Británii. V roce 1775 nařídil neúspěšnou invazi do Alžíru.

Po jeho smrti v roce 1788 nastoupil na trůn jeho nejstarší syn Karel IV.

Rodina

V roce 1737 uzavřel sňatek s Marií Amálií Saskou (1724–1760), dcerou Fridricha Augusta II., kurfiřta saského a krále polského a litevského velkovévody. Navzdory tomu, že manželství bylo předem dohodnuto bez nich, manželé si rozuměli. Narodilo se jim celkem 13 dětí:

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Ludvík XIII.
 
 
Ludvík XIV. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Anna Rakouská
 
 
Ludvík Francouzský
 
 
 
 
 
 
Filip IV. Španělský
 
 
Marie Tereza Habsburská
 
 
 
 
 
 
Izabela Bourbonská
 
 
Filip V. Španělský
 
 
 
 
 
 
Maxmilián I. Bavorský
 
 
Ferdinand Maria Bavorský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Habsburská
 
 
Marie Anna Bavorská
 
 
 
 
 
 
Viktor Amadeus I.
 
 
Jindřiška Adéla Savojská
 
 
 
 
 
 
Kristina Marie Bourbonská
 
Karel III. Španělský
 
 
 
 
 
Odoardo I. Farnese
 
 
Ranuccio II. Farnese
 
 
 
 
 
 
Markéta Medicejská
 
 
Eduard Parmský
 
 
 
 
 
 
František I. Estenský
 
 
Isabela Estenská
 
 
 
 
 
 
Marie Kateřina Farnese
 
 
Alžběta Farnese
 
 
 
 
 
 
Wolfgang Vilém Falcko-Neuburský
 
 
Filip Vilém Falcký
 
 
 
 
 
 
Magdalena Bavorská
 
 
Dorotea Žofie Falcko-Neuburská
 
 
 
 
 
 
Jiří II. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Alžběta Amálie Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Žofie Eleonora Saská
 

Odkazy

Poznámky

  1. Rex Neapolis před svou korunovací 3. července 1735 v Palermu.

Reference

  1. MAYER, Marcel. Ein Archiv Fur Die Politische Gemeinde St. Gallen. Bern : Stadt- Und Universitätsbibliothek: [s.n.] Dostupné online. 

Literatura

  • GRANADOS, Juan. Španělští Bourboni (původním názvem: Breve historia de los Borbones espanoles). 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2012. 264 s. ISBN 978-80-247-4097-3. S. 69–90. 

Externí odkazy

Předchůdce:
Antonín Parmský
Znak z doby nástupuParmský vévoda
Karel I.
17311734
Znak z doby konce vládyNástupce:
Karel VI.
Předchůdce:
Karel VI.
Znak z doby nástupuSicilský král
Karel VI.
17341759
Znak z doby konce vládyNástupce:
Ferdinand III.
Předchůdce:
Karel VI.
Znak z doby nástupuNeapolský král
Karel VII.
17341759
Znak z doby konce vládyNástupce:
Ferdinand IV.

Média použitá na této stránce

Carlos de Borbón, rey de las Dos Sicilias.jpg
Portrait of Charles III of Spain (1716-1788) as King of Naples and Sicily (throne that he occupied before becaming king of Spain).
Aragon-Sicily Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licence: CC BY-SA 3.0
Per saltire Aragon and Hohenstaufen, in the historical coa, the two eagles should be facing each other.
Autograph Charles III of Spain.svg
Автограф короля Испании Карла III на законе о морской торговле
Charles III of Spain.jpg
Retrato del rey Carlos III de España (1716-1788), que fue hijo del rey Felipe V de España y de su segunda esposa, la reina Isabel de Farnesio.
Estandarte real de España, Casa de Borbón (1761-1931).svg
Autor: Oren neu dag (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of arms of the Spanish Monarch (1761-1868 / 1875-1931)
Estandarte Real de Felipe V.svg
Autor: Proof02, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of arms of the King of Spain, House of Bourbon (1700-1761)
Español: Estandarte real de España, Casa de Borbón (1700-1761)
[1]
La familia de Felipe V (Van Loo).jpg
La obra muestra a los miembros de la familia del rey Felipe V de España (1683-1746), que fue nieto del rey Luis XIV de Francia y el primer monarca de la Casa de Borbón en España.
Royal Coat of Arms of Spain (1700-1761)-Common Version.svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Greater Coat of Arms of Spain, 1700-1761-Common Version with the Collar of the Order of the Golden Fleece and the Badge of the Order of the Holy Spirit