Karel Jahelka

Karel Jahelka
Narození24. října 1890
Opočno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. listopadu 1971 (ve věku 81 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánívoják
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Podplukovník Karel Jahelka (24. října 1890 Opočno21. listopadu 1971) byl legionář, důstojník československé armády, odbojář z období druhé světové války.

Život

Mládí a první světová a ruská občanská válka

Karel Jahelka se narodil 24. října 1894 v Opočně v dnešním okrese Rychnov nad Kněžnou, kde také mezi lety 1901 a 1904 absolvoval měšťanskou školu. V roce 1911 nastoupil do poddůstojnické školy v Hradci Králové a po jejím ukončení působil v hodnosti četaře jako instruktor jednoročních dobrovolníků. Po začátku první světové války byl odvelen na ruskou frontu, kde 24. listopadu 1914 padl u Dukly do zajetí. Rok strávil v zajateckém táboře, poté se přihlásil do československých legií. Zde byl postupně povyšován a zúčastnil se mimo jiné bitvy u Zborova a sibiřské anabáze. Poté, co se nalodil ve Vladivostoku dorazil 21. října 1920 do Československa.

Mezi světovými válkami

V prosinci 1920 nastoupil službu v Mukačevu a byl postupně povyšován až do hodnosti majora. V roce 1929 byl převelen do Komárna na pozici zástupce velitele praporu a o rok později byl povýšen na podplukovníka. 1. 12. 1936 byl jmenován velitelem praporu Stráže obrany státu Nové Zámky a zároveň vojensko-technickým referentem u hlavního okresního politického úřadu tamtéž. Za službu u SOS si vysloužil kladná hodnocení. Po odstoupení pohraničí Maďarsku přesídlil do Nitry.

Druhá světová válka

Po vyhlášení Slovenského státu odjel Karel Jahelka do Dobrušky kde vstoupil do styku s ilegální skupinou pplk. Hartmana. Po vyřízení žádosti o přeložení do výslužby odjel v prostinci 1939 do Prahy. Zde pracoval ve firmě na výrobu filmů a fotografických desek. V září 1944 vstoupil do kontaktu s odbojovou skupinou Nejvyšší rada vojáků a pracujícího lidu. V únoru 1945 byl pplk. Bürgerem-Bartošem pověřen organizací bojového oddílu z příslušníků Protiletecké ochranné policie a určen velitelem úseku IV Smíchov/Motol/Jinonice/Malá Chuchle pro plánované povstání. Spolupracoval na plánu přepadení vytipovaných objektů a určení síly a velitelů přepadových skupin. Po vypuknutí pražského povstání se ujal velení úseku a veškeré akce proběhly dle plánu. Poté byl na jeho úseku relativní klid a tak bylo veškeré přebytečné mužstvo a výzbroj předána velitelství Bartoš. Bylo dojednáno i nezapojení německým vojáků v motolských kasárnách do boje. Po ukončení bojů velel strážní službě a shromažďování kořistního materiálu v levobřežní Praze.

Po druhé světové válce

V červenci 1945 byl Karel Jahelka po likvidaci své jednotky přidělen do štábu 1. oblasti, od roku 1947 sloužil v Kanceláři československých legií. Únor 1948 pro něj znamenal konec vojenské kariéry, oficiálně byl přeložen do výslužby k 1. lednu 1949. Na rozdíl od dalších povstaleckých velitelů nebyl terčem přímé komunistické perzekuce, i když mu nějaký čas hrozilo nucené vystěhování. V roce 1968 požádal o osvědčení o účasti na národním boji za osvobození, ale to bylo již za nastupující normalizace zamítnuto s odůvodněním, že během povstání neutržil žádnou zdravotní újmu. Zemřel 21. listopadu 1971. Osvědčení bylo potvrzeno až v roce 1991 na žádost jeho manželky.

Rodina

Karel Jahelka se v roce 1925 oženil s Annou Javůrkovou a v roce 1931 se mu narodila dcera Jana Marie.

Odkazy

Literatura

  • Radan Lášek – Velitelé praporů SOS (Radan Lášek – Codyprint, Praha 2009, ISBN 978-80-903892-0-5)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“