Karel Josef Zákoucký

Karel Josef Zákoucký
Karel Josef Zákoucký
Karel Josef Zákoucký
Narození21. února 1862
Heřmanův Městec
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí2. září 1925 (ve věku 63 let)
Chrudim
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Heřmanův Městec
Povoláníbásník, spisovatel a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Josef Zákoucký, křtěný Karel Boromejský, používal též pseudonymy Svratouch, K., Sedláček, V., Koucký, Z. A., Karel Zdenko z Průhonu a Zatty, Karel (21. února 1862 Heřmanův Městec[1]2. září 1925 Chrudim[2]), byl český učitel, spisovatel, publicista, prozaik a zanícený turista.

Národní hrdina gen. M.R.Štefánik, vybral Karel Josef Zákoucký v roce 1919

Život

Karel Josef Zákoucký se narodil v Heřmanově Městci v rodině kožešníka Václava Zákouckého a jeho ženy Barbory Klausové.[1] Základní školu navštěvoval ve svém rodišti, v dalším studiu pokračoval na pardubickém gymnáziu a poté vystudoval Učitelský ústav v Hradci Králové. Definitivu získal jako učitel, později ředitel Měšťanské školy v Heřmanově Městci, kde působil po celý svůj život. Koncem října roku 1891 se v Chrudimi oženil s Marií Bouchelovou. Působil rovněž v řadě spolků, cestoval (mj. do Egypta či Skandinávie) a psal povídky, novely a cestopisy. Byl přítelem J. S. Gutha Jarkovského, se kterým se podílel na propagování turistiky na Chrudimsku, Pardubicku a v oblasti Železných hor. Z jeho popudu byl založen odbor KČT v Heřmanově Městci. Karel Jan Zákoucký zemřel v chrudimské všeobecné nemocnici 2. září roku 1925 a jeho ostatky byly převezeny do Heřmanova Městce a 4. září byl pohřben na městském hřbitově.[2] O tři roky později mu nechali členové Klubu českých turistů postavit v lese nad Konopáčem, poblíž Heřmanova Městce, pomník.[3]

Karel Josef Zákoucký započal svojí literární dráhu už jako student publikováním fejetonů v pardubických novinách Perštýn. Své příspěvky otiskoval nejen v řadě novin, ale i v kalendářích a v zábavných i odborných periodikách. Především v časopisech a novinách používal řadu pseudonymů, např. Marie Bouchalová, Karel Zdenko z Průhonu, K. Svratouch a další. Některé jeho knihy byly přeloženy do bulharštiny a slovinštiny. Mezi lety 1891 až 1925 vydal více než šedesát titulů pod svým vlastním jménem. Psal knihy, povídky, pohádky, cestopisy a pedagogicko-naučné práce. Pod pseudonymem "Karel Zatty" vydal pouze dvě své knihy.

Odkazy

Reference

  1. a b SOA Zámrsk, Matrika narozených 1849-1862 v Heřmanově Městci, sign.873, ukn.2268, str.431. Dostupné online
  2. a b SOA Zámrsk, Matrika zemřelých 1915-1926 v Chrudimi, sign.7003, ukn.3776, str.419. Dostupné online
  3. Pamětní deska Karla Jana Zákouckého u Konopáče

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“