Karel Mathes

podplukovník Karel Mathes
Narození28. října 1909
Žižkov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí27. května 1996
Praha
ČeskoČesko Česko
Národnostčeská
ChoťAnastázie Nová
Dětidcera
člen Junáka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Podplukovník Karel Mathes (28. října 1909 Žižkov27. května 1996 Praha) byl český junácký činovník a protinacistický odbojář.

Život

Před druhou světovou válkou

Karel Mathes se narodil 28. října 1909 na pražském Žižkově. Oženil se s Anastázií Novou, se kterou se usadil v Domažlicích, kde pracoval jako účetní. Manželům se narodila dcera. Od roku 1937 se věnoval Junáku, kde se stal činovníkem.

Protinacistický odboj

Hned v den německé okupace 15. března 1939 zorganizoval Karel Mathes v bytě Václava Kitzberga přísahu členů domažlického Junáka k boji proti nacismu a založil místní odbojovou organizaci Bratrské dílo podřízenou Obraně národa. Po vyzrazení skupiny a zahájení zatýkání gestapem se domluvil s Janem Smudkem, rovněž bývalým členem Junáka, na opuštění protektorátu, ale na sraz se nakonec nedostavil a zůstal v zemi. Zatčen byl 4. dubna 1940, vězněn v Klatovech, na Pankráci, vyslýchán v Petschkově paláci. Dne 9. května 1940 se mu díky šlendriánu příslušníků gestapa i českého řidiče automobilu podařilo u pražského Palackého mostu uprchnout a přes své známé z Domažlicka se napojit na pražské odbojáře. Byl ukrýván na různých místech do 21. května, kdy zahájil cestu přes Slovensko, Maďarsko, kde byl osmnáct dní vězněn, a dále Jugoslávii a Řecko a Blízký východ, kde vstoupil do vznikající Československé armády v zahraničí. V roce 1941 bojoval v severní Africe, poté přebýval ve Spojeném království. V roce 1944 byl na vlastní žádost převelen do Sovětského svazu k 1. československému armádnímu sboru. Bojoval u Jasła a o Dukelský průsmyk, do Prahy se vrátil v hodnosti štábního kapitána.

Po druhé světové válce

V roce 1946 byl Karel Mathes zástupcem československého vojenského leteckého atašé ve Washingtonu. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl ze své funkce odvolán a vyhozen z armády. Mj. pracoval jako nádeník na stavbě Mostu inteligence. Zemřel dne 27. května 1996 v Praze, pohřben je se svou manželkou na hřbitově ve Vrčeni.

Ocenění

  • Dne 3. května 1995 byl Karlu Mathesovi udělen titul Čestného občana města Domažlice

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“