Karel Myslikovjan

Karel Myslikovjan
Karel Myslikovjan.jpg
Narození27. ledna 1911
Pstruží
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí9. října 1961 (ve věku 50 let)
Frýdlant nad Ostravicí
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
VzděláníAkademie výtvarných umění v Praze
Povolánímalíř
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Myslikovjan (27. ledna 1911 Pstruží9. října 1961 Frýdlant nad Ostravicí) byl český malíř, krajinář.

Životopis

Narodil se ve Pstruží u Frýdlantu nad Ostravicí. Jeho rodiče vlastnili malé nebohaté hospodářství, kde vyrůstal s pěti sourozenci. Od útlého mládí tíhnul k umění a to především k malbě. Vyučil se malířem smaltovaného nádobí v továrně ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde ve svých 25 letech zastával funkci vedoucího malírny. Svou práci v továrně měl rád, ovšem jeho hlavním životním zájmem bylo výtvarné umění, a proto nejprve studoval odbornou literaturu. V letech 1932 až 1933 navštěvoval kurz krajinářství v tehdejší Vyšší Masarykově škole lidové v Ostravě. Velký osobní přínos měla jeho soukromá studia u přátel v Praze, kde se seznámil i s moderním uměním. Stálým rádcem mu byl malíř a grafik Petr Tučný. V roce 1937 podnikl cestu za poznáním francouzského a belgického uměním. V letech 1939 až 1940 pokračoval kurzem u profesora Otty Schüllera ve Frýdlantě nad Ostravicí. Během okupace se stal vedoucím smaltovny. Záhy byl zařazen do válečné výroby. Po roce 1945 se vrátil k funkci vedoucího, avšak správou závodu byl postaven na místo chemika při výrobě barevných smaltů.

V roce 1946, jako host, studoval krajinářství na Akademii výtvarných umění u prof. Otakara Nejedlého. V 50. letech 20. století maloval pro výstavy a pro své přátele. Jeho učitelem a rádcem tehdy byl grafik a malíř Ferdiš Duša. Od roku 1950 byl členem Svazu výtvarných umělců československých, kde také v ostravské pobočce působil a vystavoval. Mimo výstav v ÚRO a v ostravském Domě umění, prezentoval své práce společně s místními malíři ve Frýdku, Frýdlantu, Frenštátě a Ostravici. Členem SČSVU byl až do roku 1956, kdy byl zasažen těžkou nemocí srdce. Na přelomu 50. a 60. let jej nemoc prakticky paralyzovala. Přesto se snažil stále malovat. V roce 1961 byl už jeho zdravotní stav kritický. Protože trpěl velkými bolestmi a nemohl vycházet do přírody, maloval doma. V říjnu téhož roku zemřel.

Maloval především beskydskou krajinu okolo Lysé hory, květiny, zátiší a figury. Jeho nejoblíbenější technikou byl olej, přesto pracoval s akvarelem, pastelem i temperou.

„Umění je přece jen krásná práce, ale tak těžká, že snad nikdo to nepochopí, kolik si vyžaduje přemýšlení a cvičení, aby byl člověk aspoň trochu spokojen“, Karel Myslikovjan.

Literatura

  • Jan Al Saheb, Petr Maršálek, David Pindur, Daniel Šigut, Lenka Vašutová: Dějiny Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové Vsi. Montanex : Ostrava 2009, 747 s., ISBN 978-80-7225-300-5

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karel Myslikovjan.jpg
Autor: Bondrej, Licence: CC BY-SA 4.0
Karel Myslikovjan
Karel Myslikovjan signatura.jpg
Karel Myslikovjan signatura
Kopretiny.jpg
Autor: Bondrej, Licence: CC BY-SA 4.0
Kopretiny
Při práci v přírodě.jpg
Autor: Bondrej, Licence: CC BY-SA 4.0
Při práci v přírodě