Karel Nejedlý (malíř)

Karel Nejedlý
Vlastní podobizna
Vlastní podobizna
Narození8. července 1873
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. listopadu 1927 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, ilustrátor, grafik a učitel
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Nejedlý (8. července 1873 Praha[1]29. listopadu 1927 Praha-Vinohrady[2]) byl český malíř, ilustrátor, grafik a pedagog.

Život

Narodil se v Praze v rodině stavebního inženýra Gustava Nejedlého. V letech 1888–1894 studoval na pražské malířské Akademii. Zprvu jeden školní rok 1888/89 u prof. Julia Mařáka. Následně zřejmě pokračoval u prof. Františka Sequense a absolvoval v r. 1894 u prof. Maxmiliána Pirnera.

Vzpomínky na život pražské bohemy v okruhu restaurace "Monako", kterého se účastnil jako student i K. Nejedlý (přezdívka Kadlouštínek), sepsal Karel Rélink v knize Pražská bohema (první vydání 1928). Otakar Nejedlý ve svých "Malířových toulkách" vzpomíná na svého jmenovce a kumpána z bouřlivých let svého mládí: "... byl vlastně typem toho, čemu se říká bohém. V ničem nebylo u něho trošky pravidelnosti, ani v práci, ani v odpočinku."

V roce 1899 se Karel Nejedlý oženil[3] s Antonií Štulovou[4], v civilním životě byl učitelem kreslení na C. k. reálce v Praze. V roce 1904 dle vzpomínek O. Nejedlého pobýval v Kameničkách a maloval společně s Antonínem Slavíčkem. Čas (15. 6. 1908) informuje o tom, že akad. malíř Karel Nejedlý si zlomil kotník ve Stromovce a byl převezen do jeho bytu v Holešovicích, Šimáčkova ulice. Převážnou část svého života však žil a tvořil v Praze na Královských Vinohradech. Čas (29. 7. 1920) uvádí malíře Karla Nejedlého jako jednoho ze zakladatelů akciové společnosti Československý film.

V letech 1900–1905 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Zemřel roku 1927 v Praze. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech. V dubnu r. 1930 mu uspořádala Krasoumná Jednota posmrtnou výstavu ve výstavní síni v Pštrossově ulici č. 12.

Hrobka rodiny na Olšanských hřbitovech

Dílo

Často zajížděl k Sázavě, do Orlických hor, na moravské Slovácko, Slovensko a na Šumavu do okolí Boubína, kde čerpal inspiraci pro svá krajinářská díla. Na jeho malířskou tvorbu roční studium u J. Mařáka nemělo však výraznější vliv. Není senzualistou pracujícím s jemnými valéry a měkkými akordy barev. Dle O. Nejedlého jeho jmenovec za života příliš neposílal obrazy na výstavy, preferoval jejich rychlý prodej a z důvodu lepší prodejnosti "s oblibou krajinářský námět proměnil v žánrový obrázek." Část jeho obrazů figurálních i krajinářských je silně stylizovaná (vliv secese a symbolismu), někdy však až pitoreskního vyznění. Je autorem podobizny svého jmenovce a kamaráda Otakara Nejedlého.

Roku 1905 vytvořil oponu[5] pro ochotnický spolek z Rybné v Orlických Horách, což bylo patrně jeho největší dílo. V roce 1913 byl společně s Josefem Ullmannem autorem opony pro ochotnický spolek Tyl v Kamenném Přívozu.

Pro vydavatelství Pavla Körbera ilustroval celou řadu knih a vytvořil velké množství pohlednic v mnoha žánrech. Byl hodnocen spolu s M. Kvěchovou jako průkopník typické české pohlednice v počátku 20. století.

Podílel se na ilustracích v časopise Květy a v humoristických časopisech Švanda dudák a Smích republiky. V knižních ilustracích a kresbách pro časopisy vychází podobně jako další autoři jeho generace (např. Viktor Oliva a Karel Rélink) z Maroldova verismu.

Zlatá Praha a Besedy lidu reprodukovaly řadu jeho obrazů, např. Tkadlec, V řece, Letní den, Večer na Třeboňsku, Šipkapas v Šáreckém údolí, Labe u Neratovic, Silnice u Německé Rybné, Prosečnice u Krhanic N. S., Strž - motiv z Posázaví, Krajina u Jílového a Pohled na Bednárce u Žirovnice. Zajímavostí je, že časopis Besedy lidu 9. května 1914 publikoval Nejedlého rozměrný obraz Orání v Orlických horách, který se později na trhu s uměním (v roce 2006) objevil jako dílo Otakara Lebedy Těžké živobytí (90 × 90 cm).

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • Posmrtná výstava, Lidové noviny, roč. 38, č. 209, s. 7, 25. 4. 1930.
  • Harlas, F. X.: Posmrtná výstava Karla Nejedlého (1873–1927), Praha, Krasoumná jednota, 1930 (katalog).
  • Rélink, Karel: Pražská bohema. Praha: Nakladatelství Jelínek, 1944.
  • Nejedlý, Otakar: Malířovy toulky po Evropě, Cejlonu a Indii. Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1960.
  • Kolektiv autorů: František Kaván, Otakar Lebeda, Václav Březina. Goltzova tvrz, VI. výstava, Golčův Jeníkov, 2006, s. 21.
  • Toman, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L–Ž). Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1993.
  • Signatury českých a slovenských výtvarných umělců. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1995.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karel Nejedlý Cesta.jpg
Karel Nejedlý Cesta
Karel Nejedlý Dvorek 1925.jpg
Karel Nejedlý Dvorek
Karel Nejedlý Koupání.jpg
Karel Nejedlý Koupání
Karel Nejedlý Žirovnice 1914.jpg
Karel Nejedlý Žirovnice 1914
Olšany-KarelNejedly.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob rodiny Karla Nejedlého (1873-1927) na Olšanských hřbitovech
Karel Nejedlý Malá parádnice.jpg
Karel Nejedlý Malá parádnice
Karel Nejedlý Rybnik s rákosím.jpg
Karel Nejedlý Rybnik s rákosím
Karel Nejedlý Sekáči.jpg
Karel Nejedlý Sekáči
Karel Nejedlý Z Lipky na Šumavě.jpg
Karel Nejedlý Z Lipky na Šumavě
Karel Nejedlý Lesní tůň.jpg
Karel Nejedlý Lesní tůň
Karel Nejedlý.jpg
Karel Nejedlý, Czech painter, 1873-1927
Karel Nejedlý – Imprese (1908).jpg
Karel Nejedlý – Imprese
Karel Nejedlý Stromy v mlžném soumraku.jpg
Karel Nejedlý Stromy v mlžném soumraku
Karel Nejedlý Orání v Orlických horách.jpg
Karel Nejedlý Orání v Orlických horách
Karel Nejedlý Sedlák.jpg
Karel Nejedlý Sedlák
Karel Nejedlý Předvedený.jpg
Karel Nejedlý Předvedený
Karel Nejedý Faun svádějící dívku.jpg
Karel Nejedý Faun svádějící dívku
Karel Nejedlý – Z Kameniček (1904).jpg
Karel Nejedlý – Z Kameniček
Karel Nejedlý Chlapec na hrázi.jpg
Karel Nejedlý Chlapec na hrázi
Karel Nejedlý - Sedící krojovaná dívka.jpg
Karel Nejedlý - Sedící krojovaná dívka
Karel Nejedlý signatura.jpg
Karel Nejedlý signatura
Karel Nejedly Beim Baden.jpg
Beim Baden, rechts unten signiert: Nejedlý K., Öl auf Karton, 30 x 20 cm
Karel Nejedlý Blick auf Český Brod.jpg
Blick auf Český Brod, rechts unten signiert: Nejedlý K., Öl/Karton, 47 x 45,5 cm
Karel Nejedlý U statku.jpg
Karel Nejedlý U statku
Karel Nejedlý Cesta do vsi.jpg
Karel Nejedlý Cesta do vsi