Karel Nesnídal

Karel Nesnídal
Narození12. května 1913
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. září 1943 (ve věku 30 let)
Věznice Plötzensee
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtípopraven oběšením
Národnostčeská
Povoláníúředník, spolkový činovník a odbojář
Partner(ka)Květa Schafferová
Příbuznímladší sestry Růžena Nesnídalová a Jiřina Hoffmannová
člen Sokola
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Nesnídal (12. května 1913 Plzeň7. září 1943 Věznice Plötzensee) byl český úředník, funkcionář Sokola a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život

Karel Nesnídal se narodil 12. května 1913 v Plzni. V dětství se stěhoval, obecnou školu vychodil v Olomouci, měšťanskou školu pak v Hradci Králové. Mezi lety 1934 a 1936 absolvoval vojenskou službu v Berouně, kterou zakončil v hodnosti podporučíka. Poté pracoval jako účetní v Libáni, následně jako bankovní úředník Agrární banky v Hradci Králové a to až do roku 1942, kdy došlo k jeho přeložení do Kroměříže. Stal se činovníkem Sokola, měl přítelkyni Květu Schafferovou.

Druhá světová válka

Po německé okupaci vstoupil Karel Nesnídal okamžitě do protinacistického odboje. Jako důstojník v záloze vstoupil do Obrany národa konkrétně do královéhradecké skupiny Jitřenka složené převážně ze Sokolů. Spolupracoval při podpoře rodin zatčených, získávání zbraní a zpravodajské činnosti. V roce 1940 se na lyžařském kurzu seznámil s Františkem Pecháčkem. Ten ho v roce 1942 požádal o vytvoření struktur sokolské odbojové organizace Jindra v Královéhradeckém kraji a ustanovil ho jejím náčelníkem. Později se stal členem skupiny S21B pod vedením Josefa Schejbala, která zajišťovala pobyt radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka v Podkrkonoší. Dne 15. května 1942 jej pravděpodobně vyhledal Alfréd Bartoš a upozornil jej na nebezepečí zatčení, po čemž následovalo Nesnídalovo přeložení do Kroměříže. Zde se opět zapojil do místního sokolského odboje. V Kroměříži též obdržel Karel Nesnídal povolávací rozkaz na nucené práce, v rámci kterých byl zařazen do zámečnické dílny strojírenského závodu ve Štrasburku. Na základě výpovědí Ladislava Vaňka zatčeného gestapem došlo k rozkrytí sokolských odbojových struktur a prozrazení Karla Nesnídala. Příslušníci královéhradeckého gestapa jej zatkli ve Štrasburku dne 26. října 1942. Poté byl vězněn na Pankráci, Petschkově paláci, Hradci Králové, Terezíně, Gollnowě a berlínské věznici Alt-Moabit. Dne 8. července 1943 byl Karel Nesnídal odsouzel lidovým soudem k trestu smrti a během tzv. Krvavých nocí byl 7. září téhož roku popraven oběšením.

Rodina

Karel Nesnídal měl dvě mladší sestry, Růženu a Jiřinu provdanou Hoffmannovou. Dětská psychiatrička Růžena Nesnídalová (* 1918) byla jeho sestřenicí a jmenovkyní jeho sestry. Publikovala na téma dětského autismu.[1]

Posmrtná ocenění

  • Dne 8. června 1946 obdržel Karel Nesnídal in memoriam Československý válečný kříž 1939
  • Dne 19. října 1947 obdržel Karel Nesnídal in memoriam Čestný odznak na paměť společné odbojové činnosti v době okupace

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.