Karel Skála (skaut)

Karel Skála
Karel Skála – Číl
Karel Skála – Číl
Narození4. ledna 1905
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. července 1973 (ve věku 68 let)
?
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov v Plzni
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
ChoťDagmar Skálová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob skautů Dagmar Skálové rozené Šimkové - Rakši a Karla Skály - Čila na Ústředním hřbitově v Plzni

Karel Skála – Číl (4. ledna 1905 Plzeň[1]28. července 1973) byl skautský činovník, účastník třetího odboje a politický vězeň komunistického režimu.

Život

Narodil se v Plzni, kde vedl skautský oddíl již v době studií na vysoké škole. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Po přestěhování do Prahy založil se svou manželkou Dagmar nové středisko Šipka, které dokázalo fungovat i během zákazu Junáka za druhé světové války díky skrytí pod hlavičku Klubu českých turistů. Po válce působil jako velitel pražské oblasti Junáka. V Šipce tou dobou působil i mladý Václav Havel, který na něj vzpomínal jako na morální autoritu a vzor.[2]

Po únorovém převratu se zapojil do protikomunistického odboje a plánování Prokešova puče.[3] Do pomoci jeho organizátorům zapojil přes svou manželku Dagmar i stovky skautů; když byl puč v květnu 1949 prozrazen a zlikvidován Státní bezpečností, byl odsouzen na doživotí. Od nejvyššího trestu jej pravděpodobně zachránila manželka, která vzala většinu viny na sebe.[4] Vězněn byl až do roku 1965.

Během obnovy Junáka v letech 1968–1970 byl opět navržen na předsedu pražské oblasti, ale nepřijal ji s ohledem na probíhající politickou rehabilitaci; zapojil se však do skautského vzdělávání, tři roky vedl Pražskou lesní školu a vůdcovské kurzy.

Zemřel roku 1973. Pohřben byl v rodinném hrobě na Ústředním hřbitově v Plzni.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Bartoloměje v Plzni
  2. ŠANTORA, Roman; NOSEK, Václav; JANOV, Slavomil, DOSTÁL, Václav. Skautské století. 1. vyd. Praha: Junák - svaz skautů a skautek ČR, Tiskové a distribuční centrum, 2012. ISBN 978-80-86825-72-4. 
  3. Před 70 lety zkusili svrhnout komunisty. Od pomsty uchránila skauty odvážná vedoucí. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2019-05-17 [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. 
  4. BALÍK, Stanislav. Junák-skaut. Příklad Velena Fanderlika. Bludov: Stanislav Balík 20 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hrob Dagmar a Karla Skálových.jpg
Autor: Eva Haunerová, Licence: CC0
Hrob skautů Dagmar Skálové rozené Šimkové - Rakši a Karla Skály - Čila na Ústředním hřbitově v Plzni
Karel Skála (1905-1973).jpg
Karel Skála (1905-1973), skautský činovník, účastník třetího odboje a politický vězeň komunistického režimu