Karel Stehlík

Karel Stehlík
Narození21. května 1912
Milevsko
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. května 1985 (ve věku 73 let)
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a učitel
Oceněnízasloužilý umělec (1975)
národní umělec (1982)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Stehlík (21. května 1912, Milevsko[1]28. května 1985, České Budějovice) byl český malíř.

Život

Nejprve se malířství učil u milevského malíře Oldřicha Pejši, poté v letech 1945–1947 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Jaroslava Bendy, Antonína Strnadela a Emila Filly.[2], jeden rok studoval Akademii výtvarných umění v Praze u v ateliéru krajinářské malby Otakara Nejedlého.

Významné je jeho krajinářské dílo, v kterém na mnoha akvarelech, olejomalbách a kresbách zachytil proměny jižních Čech (Z Orlické přehrady, Z přehrady na Kamýku). Ve svém rodném kraji také vyučoval na školách výtvarnou výchovu. Byl členem Sdružení jihočeských výtvarníků a SVU Mánes.

Ocenění

Za jeho tvorbu mu byl udělen titul zasloužilý umělec (1975), národní cena ČSR (1980) a národní umělec (1982). V pozdější době mu bylo vyčítáno jeho členství v KSČ a působení v předsednictvu Svazu českých výtvarných umělců.

Milevské muzeum vydalo v roce 2013 knihu jeho vzpomínek s názvem Tady jsem doma.

Rodina

Jeho vzdáleným příbuzným byl spisovatel Ladislav Stehlík. Akademickým malířem-krajinářem byl rovněž jeho starší bratr Jindřich (1905–1991)[3]. Malířem, grafikem a keramikem, byl jeho syn Ctirad Stehlík (1938-2003)[4].

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Milevsko
  2. Archiv hl.m. Prahy, fond Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 1947
  3. Jindřich Stehlík
  4. Ctirad Stehlík

Literatura

  • KRAJNÝ, Miloslav. Karel Stehlík. Praha: Odeon, 1986. (Umělecké profily). 
  • Národní umělec Karel Stehlík / [text Vlastimil Krafl ; fotografie Josef a Marie Šechtlovi ; grafická úprava Petr Brátka]. Tábor : Muzeum husitského revolučního hnutí, 1985

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karel Stehlík signatura.jpg
Karel Stehlík signatura