Karel Strachota
Karel Strachota | |
---|---|
Narození | 14. srpna 1962 (62 let) |
Povolání | Ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Karel Strachota (* 14. srpna 1962) je ředitelem a zakladatelem vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. V organizaci Člověk v tísni pracuje od roku 2001, nejprve působil jako výkonný ředitel festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Život a činnost
Narodil se v roce 1962 v Benešově. Vystudoval gymnázium a následně Elektrotechnickou fakultu ČVUT, obor elektronické počítače. Ve druhé polovině 80. let vydával samizdatové publikace ve vlastní edici Svíce, byl členem Kolegia pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělávání. Po roce 1989 pracoval v oblasti informačních technologií. Několik let byl ředitelem kulturního časopisu Revolver Revue, dříve vycházejícího jako samizdat.
Od roku 2001 pracuje ve společnosti Člověk v tísni, nejprve jako výkonný ředitel festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Založil a dosud vede vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS), který nabízí školám audiovizuální materiály, zejména dokumentární filmy a doprovodné metodické pomůcky k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie. Výukové sady programu využívají pedagogové na více než 4 000 základních a středních školách, tedy na třech čtvrtinách všech škol. Klíčovým tematickým okruhem Jednoho světa na školách je v posledních letech mediální vzdělávání.
Karel Strachota inicioval také projekt Příběhy bezpráví, který přibližuje mladým lidem moderní československé dějiny, zejména pak období komunistické totality. Díky projektu mohou školy využívat filmy a další didaktické materiály při výuce dějepisu. V rámci Měsíce Příběhů bezpráví se na základních a středních školách konají projekce filmů a následné debaty s hosty. Doposud[kdy?] se při nich téměř půl miliónu žáků setkalo s pamětníky komunistického bezpráví. Mezi další aktivity patří studentská Cena Příběhů bezpráví, výjimečná tím, že nominace předkládají mladí lidé a o laureátech rozhoduje studentská porota. Dále Den Příběhů bezpráví,[1] semináře pro pedagogy, studentské týmové projekty Z místa, kde žijeme,[2] vydávání publikací a pořádání výstav.
Autorsky se podílel na řadě filmů, audiovizuálních pořadů, fotografických projektů, publikací a metodických příruček. Je autorem řady filmů (České děti,[3] 1989: Z deníku Ivany A.,[4] U nás pomáhali taky,[5] 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu,[6] Právě se vracím z Hradu[7]a 1989: Chceme dýchat),[8] audiovizuálních pořadů (např. Kovyho mediální ring),[9] fotografických projektů, publikací a metodických příruček.[10]
Karel Strachota stál také u zrodu projektů:
- Cena Gratias Tibi – oceňuje mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu.[11]
- Být v obraze – mediální vzdělávání
- Studentské volby – „Volby nanečisto“ na středních školách
- Kdo jiný? – podpora občanské angažovanosti mladých lidí[12]
- Hleda.se (Hledá se LEADr., Hledá se novinář) – soutěž, která v prvních třech ročnících vyhledávala aktivní mladé lidi a motivovala je ke vstupu do místní politiky. V posledním ročníku s názvem Hledá se novinář má za úkol posílit mediální gramotnost zejména mladých lidí (účastníků soutěže, ale také diváků) a kritické myšlení při konzumaci mediálních sdělení[13]
- Studentské filmové kluby – středoškoláci promítají dokumentární filmy svým spolužákům[14]
- Týdny mediálního vzdělávání – hlavním záměrem Týdnů mediálního vzděláváni je zdůraznit stále se zvyšující význam mediálního vzdělávání, jež vede k aktivnímu a zodpovědnému občanství. Projekt je určen pro žáky základních a středních škol
Ocenění
- Cena Jaromila Jireše, Asociace režisérů a scenáristů; za podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů (2008)
- Avast Foundation Awards, Nadační fond Avast; ocenění pro inovátory, kteří usilují o to, aby současný systém výuky připravil děti na výzvy a příležitosti 21. století (2018)
- Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti, Muzeum paměti XX. století; za přínos v oblasti vyrovnávaní se s minulostí (2021)
Reference
- ↑ JSNŠ. Den Příběhů bezpráví 2024 - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Z místa, kde žijeme | Stejné příběhy, jiná jména - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. České děti - Moderní československé dějiny - Normalizace - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. 1989: Z deníku Ivany A. - Moderní československé dějiny - Sametová revoluce - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. U nás pomáhali taky - Moderní československé dějiny - 60. léta a pražské jaro - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu - Moderní československé dějiny - Sametová revoluce - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Právě se vracím z Hradu - Moderní československé dějiny - Únor 1948 a 50. léta - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. 1989: Chceme dýchat - Moderní československé dějiny - Sametová revoluce - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Kovyho mediální ring - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. JSNS - Promítejte ve škole zdarma a legálně dokumentární filmy.. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-09-25]. Dostupné online.
- ↑ Cena Gratias Tibi. www.gratiastibi.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Kdo jiný? - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Hledá se novinář. Hledá se novinář [online]. 2021-08-20 [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
- ↑ JSNŠ. Filmové kluby - JSNS. www.jsns.cz [online]. [cit. 2024-11-16]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Student Times - mediální vzdělávání
- Český rozhlas - mediální vzdělávání
- Česká televize - Studio 6 - cena Gratias Tibi 2020
- Česká televize – Krásný ztráty - Příběhy bezpráví
- Česká televize – Krásný ztráty - chat s osobností o projektu Příběhy bezpráví
- Česká televize - Historie.cs
- Česká televize – Události, komentáře - Studentské volby 2010
- Český rozhlas – Radiožurnál – Host Radiožurnálu - o projektu Příběhy bezpráví
- Proti ztrátě paměti
- Být v obraze
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Karel Strachota
Média použitá na této stránce
Autor:
- Emblem-web.svg: David Vignoni
- Broom icon.svg: User:Booyabazooka (uploader)
- derivative work: Ju gatsu mikka (^o^) appelez moi Ju (^o^)
Web broom icon