Karel Vejrych

Karel Vejrych
Karel Vejrych
Karel Vejrych
Narození2. února 1873
Kolín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí25. srpna 1930 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníklavírista a hudební pedagog
PříbuzníRudolf Vejrych (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Vejrych (2. února 1873 Kolín[1]25. srpna 1930 Praha), byl český klavírista a hudební pedagog.

Život

Karel Vejrych se narodil se v Kolíně do rodiny železničáře Rakousko-uherské státní dráhy Rudolfa Vejrycha a Josefy Vejrychové-Dapeciové. Měl ještě dva mladší sourozence – sestru Elišku (Elu) (1878–1968), v letech 1900–1930 první ženu malíře Maxe Švabinského, a bratra Rudolfa, který byl významným malířem.

Po častějším stěhování za otcovou prací se rodina usídlila v Praze na Žižkově. Karel Vejrych byl mimořádně hudebně nadaný a už od svých sedmi let se učil hře na klavír. Po absolvování obecné školy odešel studovat na německé gymnázium v Praze Na Příkopech. V roce 1885 pro špatný prospěch změnil školu a nastoupil na české gymnázium v pražské Štěpánské ulici. Byl nejlepším žákem Kirchnerovy hudební školy v Karlíně. Po absolvování dvouleté varhanické školy odešel studovat hru na klavír na pražskou konzervatoř. Školil se u prof. Josefa Jiránka. O prázdninách působil na zámku v Košťanech jako učitel hry na klavír v rodině knížete Lobkovice. Další hudební vzdělání absolvoval ve Výmaru u prof. Stevenhagena a Frankfurtu u prof. Eugena D'Alberta a dále dva roky v Paříži. Zde se seznámil mimo jiné se slavným polským klavíristou Ignácem Paderewskim. Část pobytu v Paříži bydlel se svým přítelem a budoucím švagrem Maxem Švabinským, který zde studoval malbu. Následně podnikl úspěšné turné po Evropě s houslistou Emanuelem Ondříčkem. Všechen volný čas však trávil Karel Vejrych v Kozlově, vesničce nedaleko od České Třebové.

V roce 1899 se v kostele sv.Ludmily na Královských Vinohradech v Praze oženil s Bělou Prokůpkovou[2]. Po svatbě krátce vyučoval na hudební škole v Litomyšli. Kolem roku 1900 se usadil v Kozlově natrvalo a připravoval se zde v klidu na významná evropská turné. V roce 1901 Karel Vejrych přijal profesuru na carské konzervatoři v tehdy ruském Kišiněvě. Tam pobýval s rodinou vždy osm měsíců v roce a 4 měsíce pak doma v Kozlově.

V roce 1911 Karel Vejrych odmítl nabídku na místo ředitele Kišiněvské konzervatoře a vrátil se domů. Zanechal koncertování a naplno se pustil do hospodaření na svém Kozlovském statku. Karel Vejrych měl tři dcery, Libuši rovněž vynikající klavírní virtuósku, Elišku a Evu. Karel Vejrych pracoval i veřejně. Byl členem výboru pro obec Kozlov a pracoval ve výkonného výboru Agrární strany v Praze. Na podzim roku 1927 utrpěl vážný úraz, který zapříčinila mozková mrtvice. Nemohl mluvit, číst ani psát. Následně se přestěhoval s manželkou do pražských Dejvic. Záchvaty mrtvice se však opakovaly a tak v roce 1930 Karel Vejrych zemřel. Pohřben byl na kozlovském hřbitově do rodinného hrobu Vejrychů.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Kolín
  2. Matriční záznam o sňatku farnosti při kostele sv.Ludmily na pražských Vinohradech

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karel Vejrych (1873-1930).jpg
Karel Vejrych (1873-1930)