Karlštejn (zámek)

Karlštejn
Lovecký zámek Karlštejn (rok 2006)
Lovecký zámek Karlštejn (rok 2006)
Účel stavby

zázemí pro lovce, správa majetku panství, lesovna

Základní informace
Slohpozdní baroko
Výstavba17701775
Přestavba1825 (lesovna)
19671972 (rekreační objekt)
20142020 (renovace zámeckého areálu)
StavebníkFilip Kinský (Kinští)
Další majiteléThurn-Taxisové, Československá republika
Současný majitelGLACIS FORTE, akciová společnost, Praha,
Poloha
AdresaKarlštejn 1, Svratouch, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky18335/6-994 (PkMISSezObrWD)
Webzamek-karlstejn.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlštejn je původně lovecký zámek postavený v letech 17701775 ve stylu středoevropské architektury pozdního baroka,[1] s trojkřídlým zámeckým pavilonem a samostatně stojícími hospodářskými budovami, také označován jako rokokový,[2] od roku 1958 kulturní památka v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky.

Zámek je vybudován na jihozápadním okraji terénní plošiny v nadmořské výšce 780 m, ve vrcholové části kopce s výškovým bodem Karlštejn (784 m n. m.)[3] v přírodní oblasti Žďárských vrchů. Zámecký objekt s budovami a nádvořím vykazuje přísnou souměrnost typickou pro architekturu v barokním slohu.[4] Jednopatrový hlavní zámecký pavilon se dvěma přízemními křídly je čelem orientován přibližně k severovýchodu, odvrácená strana objektu nad strmým úbočím vrchu k jihozápadu, boční křídla s přístavbami zakončenými půlkruhovou vnější zdí pak k severozápadu a jihovýchodu.

V krajině nad Svratouchem byla vytvořena kompozice českého baroka se zámeckým areálem. Do zámeckého pavilonu je začleněna v přístavbě jihovýchodního zámeckého křídla původní malá sakrální stavba na místě postavená dříve – kaple sv. Jiljí se střešní kupolí a výškově dominantní věžičkou zvoničky se stříškou typu helmice, na níž je vztyčen křížek. Zámecké objekty charakterizují výrazné plastické tvary, omítané zdivo se světlými silnými maltovými pásy, vyznačujícími zděná pole s kontrastní vínově červenou barvou fasády.

Stavbu původního, tzv. lovčího zámku zadal hrabě Filip Kinský (1741–1827) z šlechtického rod Kinských, v jejichž majetku zůstal zámek do roku 1823, poté byl získán německým (bavorským) knížecím rodem Thurn-Taxis, po roce 1945 byl majetek zkonfiskován československým státem. Ve druhé polovině 20. století se v objektu postupně vystřídalo více uživatelů, po roce 1989 se objekt dostal do soukromého vlastnictví. V letech 20142020 byl zámek renovován a od července 2020 je přístupný veřejnosti.[5]

Geografie

Krajinná kompozice českého baroka se zámeckým areálem nad Svratouchem (pohled od severovýchodu, rok 2014)

Zámecký areál se nachází na katastrálním území Svratouch, zhruba 2,1 km na jihovýchod (111°) od silnice II/354 v centrální části obce Svratouch, s odbočkou (rozcestník) na místní komunikaci vedoucí před zámecký objekt v sídelní lokalitě Karlštejn.

Přibližně ve stejné vzdálenosti východně od města Svratky, na náměstí 9. května rozcestník červeně značené turistické trasy k loveckému zámku Karlštejn, vedené svahem stejnojmenného vrchu, také okrajem golfového hřiště (Golf Club Svratka 1932).

Zámecký areál se nachází ve vrcholové části kopce nazývaného podle výškového bodu Karlštejn (784 m n. m.). Zhruba 1500 m severně od vrcholu probíhá rozvodí Černého a Severního moře. Lokalita je situována v geomorfologickém okrsku Borovský les a je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

V prostorově souměrném architektonickém komplexu objektů zdůrazněné přesně osově umístěné zámecké pavilony a hospodářské budovy, čestný dvůr s cestami a napojením zámeckého areálu na okolní krajinu v romantickém prostředí (stromová alej, rybník, vodní prameny – studánky Zámecká, Hraběnčina, Knížecí, obory s lovnou zvěří – již zrušená jelení Stará obora a obora Karlštejn pro černou zvěř, lesní lokality se skalními výchozy – v současnosti přírodní památka Zkamenělý zámek (v 18. až 19. století nazývaná též Starý Karlštejn, přesněji uváděn Karštejn).[6]

Filmařská lokace

Zámecký areál bývá využit filmaři – byly zde natáčeny scény pro československý film Temno, pohádku O kominickém učni a dceři cukráře a také pro některé díly českého televizního seriálu Četnické humoresky.

Historie

Část zámeckého areálu s jihovýchodním křídlem, nad kupolí jeho přístavby s kaplí zřetelná věžička zvoničky (pohled od vjezdové brány do nádvoří, rok 2014)

První stavbou v místě zámeckého areálu byla snad kaple sv. Jiljí, rok žehnání (benedikce) není znám, oltář svěcen v roce 1708 (pravděpodobně však do kaple přemístěn).[1] Malou sakrální stavbu měla nechat vybudovat Františka Rosalie Beatrix (1684–1714), hraběnka rodu Berků z Dubé, která v roce 1706 zdědila rychmburské panství,[6] jehož součástí byl kopec nad vesnicí Svratuch (dnes Svratouch). Zemřela jako bezdětná vdova (manžel Vilém Leopold ze Vchynic, rod Kinští, zemřel v roce 1709). Majetek po hraběnce Františce Rosalii Beatrix zdědil v roce 1714 její bratr Václav Albrecht, hrabě z Vrbna.

V roce 1718 koupil rychmburské panství Václav Norbert Oktavián ze Vchynic (1642–1719), panství se tak dostalo do vlastnictví rodu Kinských. V rámci dědických práv a také rodových zvyklostí postupně přešel na Marii Augustinu (1751–1763), předčasně zesnulou, následně na Filipa Kinského (1742–1827). Ten v roce 1770 zadal stavbu tzv. lovčího zámku a v roce 1776 byl zámecký areál dokončen[6] (jiné zdroje uvádí již rok 1775).[1]

Do zámeckého komplexu byla zabudována původní kaple sv. Jiljí (patron lesů aj.). Zámecké pavilony jsou v trojkřídlém uspořádání do tvaru podkovy, dominantní je jednopatrový střední pavilon s dvojitou valbovou střechou, ostatní objekty jsou přízemní (dvě samostatně stojící původně hospodářské budovy, také s konírnami). V roce 1784 byl na zámku zřízen úřad pro správu železných hutí, později sklářských hutí a dalších aktivit v oblasti (těžba dřeva, pěstování lnu, aj.).

Věžička zabudovaná do střešní kupole nad kaplí, zvonička se stříškou v podobě helmice, na ní upevněn křížek (rok 2014)

Zámek sloužil také jako zázemí pro honitbu – v roce 1787 byly v lesních lokalitách na severovýchod od zámku zřízeny obory pro lovnou zvěř, k zámku náležela v lesích severně od Svratouchu tzv. Stará obora (nad Krounou) s jelení zvěří (zrušena v roce 1805) a ve směru k Čachnovu obora pro černou zvěř (zrušena v roce 1825).

Roku 1823 rychmburské panství včetně loveckého zámku Karlštejn koupil německý knížecí rod Thurn-Taxis, prvním majitelem byl Karel Alexandr (1770–1827),[6] Zámek byl využíván pro účely správy okolních lesů až do konce druhé světové války, poté byl majetek zkonfiskován československým státem.

V roce 1958 se zámek stal chráněnou kulturní památkou a byl zařazen do památkového katalogu Národního památkového ústavu České republiky.[1] V popisu nemovité kulturní památky z roku 1964 je zmíněn v kapli také dřevěný oltář s vyobrazením tří světců, sv. Jiljí, sv. Eustacha a sv. Huberta, svěcený roku 1708 opatem kláštera Hradiště na Moravě (zrušený 1784), v roce 1708 v klášteře opatem Norbert Želecký z Počenic (1649–1709).

Ve druhé polovině 20. století zámek střídal uživatele objektu, v krátkém časovém úseku například TJ Spartak Svratka a Klub československých turistů.[7]

V období socialistického Československa zámek sloužil také k rekreačním účelům; postupně byl v majetku národních podniků Kras Brno a Oděvní podnik Prostějov, v letech 19671972 upravován podnikem pro rekreační a školící účely, po roce 1989 přešel do držení akciové společnosti OP Prostějov Profashion a v roce 2008 byl nabídnut k prodeji.[8] Koupí přešel do vlastnictví akciové společnosti GLACIS FORTE, Praha.[9] V letech 20142020 byly zámecké objekty stavebně renovovány,[10] areál nově upraven a od 3. července 2020 zpřístupněn veřejnosti s poskytováním vybraných služeb.[5]

Popis

Jednopatrový střední zámecký pavilon, na průčelí tříosý rizalit, uprostřed hlavní vchod mezi sloupy s tzv. toskánskou hlavicí, nad nimi balkon (pohled z nádvoří, rok 2014)

Zámecké objekty a nádvoří v kompozici geometricky (osově) řešené, zámecké pavilony v trojkřídlé dispozici (tvar podkovy), zděné a přísně symetrické, typické pro barokní architekturu. Orientace zámeckého areálu a průčelí hlavního jednopatrového zámeckého pavilonu s tříosým rizalitem a dvojitou valbovou střechou přibližně k severovýchodu (25°).

Kolmo na podélnou osu hlavního zámeckého pavilonu tzv. čestný dvůr, v jihozápadní části jednopatrový střední zámecký pavilon, k němu přiléhají na severozápadě a jihovýchodě přízemní boční křídla – zámecké pavilony kratší stranou, na ně navazují již vně nádvoří přístavby s půlkruhovým zakončením vnější zdi.

V přístavbě jihovýchodního křídla původně kaple, nad ní výškově dominantní osmiboká věžička zvoničky (původně snad šestiboká, dle popisu nemovité kulturní památky v roce 1964)[1] se stříškou v podobě helmice a vztyčeným křížkem. V severozápadním bočním křídle se dříve nacházela kuchyně.

Na severovýchodní straně čestného dvora tvoří nároží zámeckého areálu dvě hospodářské budovy, původně také s konírnou, oddělené od zámeckého pavilonu stavební prolukou s oplocením, způsobem stavebního uspořádání typické pro baroko. Mezi hospodářskými objekty v severovýchodní části nádvoří tři plotová pole s kovanou mříží, prostřední tvoří dvoukřídlá brána vjezdu na zámecké nádvoří.

Mezi hospodářskou budovou a zámeckým pavilonem na každé straně nádvoří (severozápadní a jihovýchodní část) také tři plotová pole s kovanou mříží, v prostředním branka.

Členění zámeckého areálu je rozvrženo do kříže (SV – JZ a SZ – JV), osová souměrnost zvýrazněna dlážděnými cestami nádvoří, v podélném směru (SV – JZ) spojuje hlavní cesta vchod v čele středního pavilonu s vjezdem do zámeckého areálu (brána od příjezdové komunikace). V kolmé ose na hlavní cestu, ve stavební proluce mezi křídly zámeckého pavilonu a hospodářskými budovami (SZ – JV), směřují cesty k bočním brankám v oplocení s kovanou mříží.

Část zámeckého areálu s bočním křídlem k severozápadu, na nádvoří stylové ohniště z 20. století (pohled od vjezdu do nádvoří, rok 2014)

Plotová pole včetně vjezdové brány jsou osazená mezi zděné hranolové pilíře, na nich po straně zámeckého areálu původně kamenné vázy, u vjezdu pískovcové skulptury, pravděpodobně ve stylizovaném postavení koně. Na nádvoří symetricky vysázené a ve vzrůstu tvarované dřeviny, ve 20. století na dvoře vybudováno stylové ohniště, nad ním zavěšená lucerna.

Podélná osa hlavního zámeckého pavilonu se dvěma křídly a na ně navazujícími přístavbami je dlouhá zhruba 56 m a člení se na 18 m dlouhý střední pavilon, po obou stranách s 11 m širokými bočními křídly a na ně navazujícími 8 m dlouhými přístavbami.[11] Stavba má půdorys sestávající z několika osově souměrných geometrických prvků.[4]

Nad maximální šířku (asi 40 m) zámeckého nádvoří, omezenou plotovými díly mezi budovami, předsazeny směrem k severozápadu a k jihovýchodu přístavby bočních křídel (přibližně o 8 m). Přístavby stavebně propojené v kolmé ose na střed delší strany bočních křídel středního zámeckého pavilonu. Vnější zeď přístavby půlkruhovitě zakončená (poloměr cca 4 m), na přístavbách střešní konstrukce v podobě kopule (též kupole).

Kamenná skulptura na zděném pilíři u vjezdové brány do nádvoří zámku (rok 2014)

Vjezd do nádvoří od severovýchodu, na zámecký komplex navazuje krajinná kompozice se stromovou alejí vysázenou ve směru lesní lokality, podél cesty klesající na severovýchodním svahu vrchu Karlštejn směrem k Čachnovu, původně k oboře pro černou zvěř. V současnosti zbytky stromové aleje v délce asi 120 m k hrázi plochou malého rybníku, vybudovaného v prameništi zdrojnice potoka Brodek (severovýchodně od zámeckého areálu).[11]

Na jihozápadní, odvrácené straně středního zámeckého pavilonu (vně zámeckého areálu) dvouosý rizalit se dvěma vstupy do objektu z nízké terasy, před ní vybudován ve 20. století bazén na okraji zalesněného strmého srázu. Jihovýchodně od zámeckého areálu technické zázemí pro vytápění objektů. Směrem k severozápadu vedena místní komunikace sídelní lokalitou Karlštejn do obce Svratouch, lesní cesta severovýchodním směrem k vesničce Čachnov (část obce Krouna).

Vnitřní dispozice a vybavení stavebních objektů jednotlivými vlastníky v průběhu času účelově stavebně upravovaná. Situační popis zámeckého objektu a navazující krajiny se vztahuje k roku 2014, před zahájením stavebních úprav a renovace zámeckého areálu.

Turistika

Před zámeckým areálem ukončena místní komunikace (po ní cyklistická trasa 4120) z obce Svratouch.[12] V turistické mapě Žďárské vrchy (mapový list č. 48), vydané Klubem českých turistů, uveden zámek jako rokokový.[2] V prodeji turistická známka č. 756,[13] zámek pro veřejnost přístupný (restaurace, ubytování, galerie).[5]

K zámeckému areálu vedou dvě značené turistické trasy, před zámkem turistický rozcestník Karlštejn. Červená trasa v úseku Svratka – Karlštejn – přírodní památka Rybenské PerničkyPustá Rybná, modře značená v úseku Čachnov – Karlštejn – přírodní památky Zkamenělý zámek, Milovské Perničky – přírodní rezervace Čtyři paliceKřižánky.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Národní památkový ústav České republiky. Památkový katalog: lovecký zámeček Karlštejn [online]. [cit. 2018-05-21]. Dostupné online. 
  2. a b c Klub českých turistů. Turistická mapa: Žďárské vrchy. 6. vyd. Praha: Trasa, 2013. ISBN 978-80-7324-370-8. Mapový list 48, měřítko 1:50 000. 
  3. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-08-16]. Dostupné online. 
  4. a b Národní památkový ústav České republiky. Geoportál NPÚ: zámek Karlštejn [online]. [cit. 2018-05-21]. Dostupné online. 
  5. a b c Lovecký zámek Karlštejn [online]. [cit. 2020-07-14]. Dostupné online. 
  6. a b c d SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého, díl první (Chrudimsko). Praha: Knihtiskárna Františka Šimáčka, 1882. 260 s. Dostupné online. S. 88. 
  7. Obec Svratouch: Historie Karlštejna [online]. [cit. 2018-05-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-27. 
  8. Pardubický deník: Lovecký zámeček Karlštejn u Svratky je na prodej [online]. VLTAVA LABE MEDIA a. s. [cit. 2018-05-21]. Dostupné online. 
  9. Český úřad zeměměřický a katastrální. Katastr nemovitostí: k. ú. Svratouch, část Karlštejn, stavební objekt č. p. 1 [online]. [cit. 2018-05-21]. Dostupné online. 
  10. iDNES.cz: Na zámečku Karlštejn začala rozsáhlá rekonstrukce, bude v něm galerie [online]. MAFRA, a. s., 2016-10-24 [cit. 2018-05-23]. Dostupné online. 
  11. a b Seznam.cz. Mapy.cz: letecký pohled na lovecký zámeček Karlštejn [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. 
  12. Seznam.cz. Lovecký zámeček Karlštejn [online]. Mapy.cz [cit. 2020-07-14]. Turistická mapa a informace k objektu. Dostupné online. 
  13. Turistické známky: lovecký zámeček Karlštejn [online]. [cit. 2018-05-23]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karlštejn (zámek), CZ140506-186.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
CZ: Pozemní komunikace u loveckého zámku Karlštejn (na fotografii vlevo) směřuje do centra obce Svratouch (vzdálenost asi 2 km). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 290°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-193.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Čelo středního pavilonu s tříosým rizalitem a tzv. čestný dvůr loveckého zámku Karlštejn (pohled od severovýchodu, od brány do nádvoří). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 205°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-184.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 205°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-195.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Věžička se zvoničkou a stříškou typu helmy náleží zabudované kapli (původně sv. Jiljí). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 175°.
Lovecký zámek Karlštejn, CZ190419.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Hlavní vchod do zámeckého pavilonu z čestného nádvoří loveckého zámku Karlštejn. Lovecký zámek Karlštejn byl postaven v letech 1770 až 1775 (1776). Zadavatelem stavby byl český šlechtic Filip Kinský (1741 až 1827). Na místě současné zámecké kaple stála původně malá sakrální stavba z roku 1708. Původní kapli nechala postavit Františka Rosalie Beatrix, hraběnka rodu Berků z Dubé (1679 nebo 1684 až 1714). V kapli byl dřevěný oltář s obrazem tří světců, sv. Jiljí, sv. Eustacha a sv. Huberta. Oltář byl vysvěcen v roce 1708 opatem Norbertem Želeckým z Počenice (1649 - 1709), představeným kláštera Hradisko nebo Hradiště na Moravě. Některé zdroje však uvádějí, že oltář byl přesunut do kaple až v pozdějších letech. V roce 1958 byl lovecký zámek s kaplí vyhlášen kulturní památkou České republiky a v roce 1964 byl oltář popsán v památkovém dokumentu. Foto a dokument z lokality obce Svratouch, Pardubický kraj, Česko, přírodní oblast Žďárské vrchy.
Lovecký zámek Karlštejn, CZ200704-R-045.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Lovecký zámek Karlštejn na katastrálním území obce Svratouch v Pardubickém kraji byl postaven v pozdně barokním stylu v letech 1770 až 1775/1776, zadavatelem stavby byl Filip Kinský (1741/1742 až 1827), pocházející z rodu Kinských. Zámek v roce 1823 prodal bavorskému knížecímu rodu Thurn-Taxis, tomu ho v roce 1945 zkonfiskoval tehdy československý stát. Poté byl účelově využíván postupně různými organizacemi, od roku 1958 je kulturní památkou České republiky, po roce 1990 v soukromém vlastnictví. V letech 2014 až 2020 postupně renovován, v červenci roku 2020 otevřen veřejnosti a poskytující vybrané služby (restaurace, ubytování, galerie apod.). Foto-lokace: obec Svratouch, Pardubický kraj, Česko, přírodní oblast Žďárské vrchy.
Karlštejn (alej), CZ140506-176.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Zbytky stromové aleje podél cesty ve směru k vesničce Čachnov, v krajinné kompozici pokračující od hlavní brány loveckého zámku Karlštejn. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 25°.
Lovecký zámek Karlštejn, CZ181007.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Lovecký zámek Karlštejn od jihovýchodu, zadní trakt hlavního zámeckého pavilonu s jihovýchodním křídlem a na něho navazující přístavbou s půlkruhovým zakončením, v ní původně zámecká kaple. Zámek byl postaven v letech 1770 až 1775 (1776). Zadavatelem stavby byl český šlechtic Filip Kinský (1741 až 1827). Na místě současné zámecké kaple stála původně malá sakrální stavba z roku 1708. Původní kapli nechala postavit Františka Rosalie Beatrix, hraběnka rodu Berků z Dubé (1679 nebo 1684 až 1714). V kapli byl dřevěný oltář s obrazem tří světců,sv. Jiljí, sv. Eustacha a sv. Huberta. Oltář byl vysvěcen v roce 1708 opatem Norbertem Želeckým z Počenice (1649 - 1709), představeným kláštera Hradisko nebo Hradiště na Moravě. Některé zdroje však uvádějí, že oltář byl přesunut do kaple až v pozdějších letech. V roce 1958 byl lovecký zámek s kaplí vyhlášen kulturní památkou České republiky a v roce 1964 byl oltář popsán v památkovém dokumentu. Foto a dokument z lokality obce Svratouch, Pardubický kraj, Česko, přírodní oblast Žďárské vrchy.
Lovecký zámek Karlštejn, CZ190706-001.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Lovecký zámek Karlštejn, hlavní vjezdová brána a vstup na čestné nádvoří po renovaci (rok 2019). Zámek postaven v letech 1770 až 1775 (1776). Zadavatelem stavby byl český šlechtic Filip Kinský (1741 až 1827). Na místě současné zámecké kaple stála původně malá sakrální stavba z roku 1708. Původní kapli nechala postavit Františka Rosalie Beatrix, hraběnka rodu Berků z Dubé (1679 nebo 1684 až 1714). V kapli byl dřevěný oltář s obrazem tří světců, sv. Jiljí, sv. Eustacha a sv. Huberta. Oltář byl vysvěcen v roce 1708 opatem Norbertem Želeckým z Počenice (1649 - 1709), představeným kláštera Hradisko nebo Hradiště na Moravě. Některé zdroje však uvádějí, že oltář byl přesunut do kaple až v pozdějších letech. V roce 1958 byl lovecký zámek s kaplí vyhlášen kulturní památkou České republiky a v roce 1964 byl oltář popsán v památkovém dokumentu. Foto a dokument z lokality obce Svratouch, Pardubický kraj, Česko, přírodní oblast Žďárské vrchy.
Lovecký zámek Karlštejn, CZ190604.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Osmiboká zvonička se stříškou a křížkem nad původní zámeckou kaplí. Zámecká kaple loveckého zámečku Karlštejn v pozdně barokním slohu je umístěna v půlkruhově rozšířeném jihovýchodním křídle zámeckého pavilonu. Lovecký zámek Karlštejn byl postaven v letech 1770 až 1775(1776). Zadavatelem stavby byl český šlechtic Filip Kinský (1741 až 1827). Na místě současné zámecké kaple stála původně malá sakrální stavba z roku 1708. Původní kapli nechala postavit Františka Rosalie Beatrix, hraběnka rodu Berků z Dubé (1679 nebo 1684 až 1714). V kapli byl dřevěný oltář s obrazem tří světců, sv. Jiljí, sv. Eustacha a sv. Huberta. Oltář byl vysvěcen v roce 1708 opatem Norbertem Želeckým z Počenice (1649 - 1709), představeným kláštera Hradisko nebo Hradiště na Moravě. Některé zdroje však uvádějí, že oltář byl přesunut do kaple až v pozdějších letech. V roce 1958 byl lovecký zámek s kaplí vyhlášen kulturní památkou České republiky a v roce 1964 byl oltář popsán v památkovém dokumentu. Foto a dokument z lokality obce Svratouch, Pardubický kraj, Česko, přírodní oblast Žďárské vrchy.
Karlštejn (zámek), CZ180522-041.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Stavební renovace budov loveckého zámku Karlštejn (situace v roce 2018). Pohled od jihovýchodu na zadní trakt zámeckého komplexu. Na fotografii vlevo jednopatrový střední zámecký pavilon s rizalitem (dvě osy oken), v osách dva vstupy do objektu z nízké terasy. Na pavilon navazuje přízemní boční křídlo a k němu stavebně propojená přístavba kaple. Nad střešní kupolí osmiboká věžička zvoničky. Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 350°.
Karlštejn (alej), CZ140506-199.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Před loveckým zámkem Karlštejn stromová alej směrem k vesničce Čachnov, u cesty turistická mapa a lavičky. Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 60°.
Svratouch - Karlštejn.JPG
Autor: Michal Louč, Licence: CC BY 3.0
Zámek Karlštejn, nacházející se na území obce Svratouch. Lovecký zámek Karlštejn si nechal postavit v letech 1767–1776 majitel rychmburského panství Filip Kinský. U zámku bývala obora. Do areálu zámku je zastavěná kaple sv.Jiljí, která zde stála dřív než zámek, oltář v kapli byl podle záznamů posvěcen 20.9.1708 opatem hradišťského kláštera.
Karlštejn (zámek), CZ140513-111.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
CZ: Přístavba s polokruhovou vnější zdí navazuje na jihovýchodní boční křídlo středního pavilonu loveckého zámku Karlštejn. Věžička se zvoničkou a stříškou typu helmy náleží zabudované kapli (původně sv. Jiljí). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 275°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-192.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
CZ: Kamenná skulptura (snad stylizace vzepjatého koně) na hranolovém pilíři u hlavní brány do areálu loveckého zámku Karlštejn. Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 205°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-194.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Jihovýchodní křídlo loveckého zámku Karlštejn, věžička se zvoničkou náleží zabudované kapli (původně sv. Jiljí). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 195°.
Karlštejn (vrch), CZ180522-009.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Plochou malý rybník severovýchodně od loveckého zámku Karlštejn. Rybník vybudován v prameništi zdrojnice potoku Brodek (povodí řeky Svratky). Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 60°.
Karlštejn (zámek), CZ140506-198.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Čelní (severovýchodní) strana středního zámeckého pavilonu s hlavním vchodem a severozápadní boční křídlo (vpravo na fotografii nižší střešní kopule patří přístavbě křídla). Na nádvoří vybudováno ve 20 století stylové ohniště, nad ním zavěšená lucerna. Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 222°.
Karlštejn (vrch), CZ140506-200.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Turistický rozcestník Klubu českých turistů před loveckým zámkem Karlštejn (červená a modrá turistická trasa). Karlštejn na katastrálním území Svratouch je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropského pozdního baroka, architektura zámku je někdy prezentována jako rokokový styl. Od roku 1958 je zámek kulturní památkou a byl zařazen do katalogu Národního památkového ústavu. Zámecký areál se nachází v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Svratouch, vrch Karlštejn, azimut 350°.