Karl Michler

Karl Michler
Senátor Národního shromáždění ČSR
Ve funkci:
1935 – 1936
Stranická příslušnost
ČlenstvíDAWG
SdP

Narození15. listopadu 1882
Buschullersdorf
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. října 1936 (ve věku 53 let)
Liberec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Profesepedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karl Michler, též Karl Wilhelm Michler (15. listopadu 1882 Buschullersdorf - 8. října 1936 Liberec) byl československý politik německé národnosti, člen Německého pracovního a volebního společenství (DAWG) a meziválečný senátor Národního shromáždění za Sudetoněmeckou stranu (SdP).

Biografie

Narodil se v obci Buschullersdorf (dnes Oldřichov v Hájích). Byl synem lesníka. Absolvoval měšťanskou školu, odbornou textilní školu a státní živnostenskou školu v Liberci a pracoval v různých továrnách coby tkadlec a koželuh. Absolvoval četné studijní cesty v Německu, Francii, Itálii a Belgii. Působil jako odborný učitel na textilní škole v Šluknově. Za první světové války se dobrovolně se přihlásil do rakousko-uherské armády, v níž dosáhl důstojnické hodnosti a ke konci války se stal inspektorem ministerstva války ve Vídni pro dozor nad textilním průmyslem v celé monarchii. Po vzniku Československa byl roku 1920 jako učitel penzionován. Působil potom v soukromém sektoru v textilním průmyslu a později zastával post ředitele zastavárny města Liberce, kde setrval do své smrti. Politicky a veřejně se angažoval, byl aktivistou turnerského tělocvičného hnutí. Pak vstoupil do strany DAWG, v níž do roku 1933 zastával post člena celostátního vedení.[1][2]

V parlamentních volbách v roce 1929 neúspěšně kandidoval do senátu za DAWG.[2]

V parlamentních volbách v roce 1935 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění, nyní již za Sudetoněmeckou stranu. V senátu zasedal do své smrti v roce 1936. Pak ho vystřídal Franz Werner.[3] Profesí byl soukromým úředníkem v Liberci.[4]

Odkazy

Reference

  1. 43. schůze [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-12-12]. Dostupné online. 
  2. a b Die Wahlwerber der DAWG. Deutsche Zeitung Bohemia. Říjen 1929, roč. 102, čís. 246, s. 28. Dostupné online. 
  3. jmenný rejstřík [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-12-12]. Dostupné online. 
  4. 13. schůze, ověření mandátu, přípis volebního soudu [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-12-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“