Karol Kočí

Karol Kočí
Narození17. ledna 1879
Svojšice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. prosince 1956 (ve věku 77 let)
Vrbové
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníentomolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karol Kočí, křtěný Karel (17. ledna 1879, Svojšice[1]7. prosince 1956, Vrbové) byl slovenský entomolog - koleopterolog a lesník českého původu.

Biografie

Narodil se v Svojšicích v okrese Kolín v rodině dozorce v cukrovaru. Obecnou školu vychodil ve svém rodišti, měšťanskou školu v Kouřimi. Za své povolání si zvolil práci lesníka, proto tři roky pracoval jako lesní praktikant. Po ukončení praxe absolvoval lesnickou školu v Aggsbachu v dolním Rakousku. Na základě doporučení školy pracoval v letech 1898-1902 jako lesní adjunkt v Staré Bystrici v okrese Čadca na panství hraběnky d'Harcourtové. V roce 1902 byl ustanoven revírním lesníkem při lesním úřadu v Selci, kde pracoval až do roku 1908. V roce 1908 nastoupil na lesní správu v Omšení v okrese Trenčín, nefaleko od Trenčianských Teplíc, kde pracoval do roku 1910. V letech 19101912 pracoval na lesní správě v obci Mníchova Lehota. Z těchto polesí odešel pracovat jako nadlesní v roce 1912 do Vrbového v okrese Piešťany, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 1950.

Entomologické aktivity

Ve kterém období se začal Karel Kočí zajímat o entomologii není známo. Podle entomologických štítků z jeho sbírky se tak stalo asi v roce 1902, v době jeho pobytu v Selci. Zabýval se hlavně sběrem brouků (Coleoptera), ale okrajově i jinými skupinami hmyzu (např. Diptera). Své entomologické sběry a faunistický výzkum vykonával v oblasti severozápadního a později i středního Slovenska - v místě jeho pracovního místa: Stará Bystrica, Selec, Omšenie, Mníchova Lehota a Vrbové. Svými sbírkami významně přispěl k entomologickému průzkumu Slovenska. Kromě toho prováděl sběry i na území Bosny, kde sbíral převážně v okolí Ilidže. Byl v úzkém styku s entomology z „Prírodovedného spolku župy trenčianskej“, hlavně s Karolem Bančíkem a Josefem Lacem, který pracoval jako matrikář v Bratislavě. Těmto entomologům poskytoval informace o svých nálezech, vyměňoval si s nimi materiál ze sbírek a na místech svých sběrů pro ně prováděl sběr hmyzího materiálu jiných řádů hmyzu.

Jeho sbírka brouků o počtu 8 480 kusů byla uložena v „Katedře zoologie“ Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, odkud byla v roce 1963 přenesena do Slovenského národního muzea v Bratislavě.

Bibliografie

  • Kočí, K.: 1910, Im neuen Revier - Coleopterologische Skizze. Trencsénvárm. Term. Tudd. Egy. Évk., p. 31 - 33.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karol Kočí na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Okáli, I.: 1977, Prírodovedný spolok župy Trenčianskej a jeho prínos k entomologickému výskumu Slovenska. In: Zborník referátov zo seminára k 100. výročiu založenia Prírodovedného spolku župy Trenčianskej a múzea v Trenčíne, Trenčín, 36: (Kočí Karol, p. 31).
  • Okáli, I.: 1981, Karol Kočí (1879 - 1956). Acta Rer. natur. Mus. nat. slov., Bratislava, Vol. 27, p. 187 - 191 + portrét.
  • Mikuš, M.: 1983, Prírodovedci Trenčianskeho okresu v minulosti. Trenčín, Trenčianske múzeum, nestránkované, (60 ss), (heslo: Kočí Karol, p. 37 - 38).
  • Koleška, Z.: 1984, Seznam biografií čs. entomologů. 6. [Klapálek – Kotouč]. In: Zprávy čs. spol. ent., ČSAV, 20, 169 – 206, Tab. 14 – 15, 183 – 185 + portrét.
  • Okáli, I., Országh, I., Matoušek, B., Hrabovec, I.: 1996, Slovník slovenských zoológov a zoológov so vzťahmi k územiu Slovenska. Bratislava, Stimul, 138 pp.: (heslo: Kočí Karol, p. 62).
  • Gaedike, R. & Groll, E. K. eds. 2001, Entomologen der Welt (Biografien, Sammlungsverbleib). Datenbank, DEI Eberswalde im ZALF e. V.: „Kočí Karel“: (internet).

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“