Karolina Lanckorońska
Karolina Lanckorońska | |
---|---|
Rodné jméno | Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina Lanckorońska |
Narození | 11. srpna 1898 Gars am Kamp, Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 25. srpna 2002 (ve věku 104 let) Řím, Itálie |
Místo pohřbení | Campo Verano |
Povolání | historička umění, pedagožka, spisovatelka, vysokoškolská učitelka, medievalistka, knihovnice a sběratelka umění |
Alma mater | Lvovská univerzita Vídeňská univerzita |
Ocenění | komtur s hvězdou Řádu svatého Řehoře Velikého velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska Kříž Zemské armády Polonia Mater Nostra Est |
Rodiče | Karol Lanckoroński[1] a Markéta Eleonora Lichnovská z Voštic[1] |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Hraběnka Karolina Lanckorońska (11. srpna 1898, Buchberg,[2] Gars am Kamp, Dolní Rakousko – 25. srpna[3] 2002 Řím, Itálie) byla polská šlechtična a vědkyně.
Biografie
Pocházela z bohaté polské šlechtické rodiny, byla dcerou hraběte Karla Lanckorońského (1848–1933) a jeho třetí manželky české kněžna Margarety, rozené Lichnovské z Voštic (1863–1954). Studovala historii umění ve Vídni. Později několik let žila v Římě, kde studovala italské renesanční a barokní umění. V tamější pobočce Polské akademie umění (Polska Akademia Umiejętności) byla knihovnicí a několik let třídila sbírky svého otce, hraběte Karla Lanckorońského. Po úmrtí otce se vrátila do Polska a pracovala na univerzitě ve Lvově (město tehdy náleželo do Polska), kde se stala první ženou v Polsku, která získala habilitaci v oboru historie umění.
Ve Lvově ji zastihla druhá světová válka, východní část Polska napadl 17. září 1939 Sovětský svaz a po pěti dnech Rudá armáda obsadila Lvov. Ze začátku univerzita fungovala normálně, ale byla čím dál tím víc ukrajinizována a polští učitelé vytlačováni. Lanckorońská se zapojila do odboje a hrozilo jí zatčení a pravděpodobně (jako u řady ostatních) deportace do vnitrozemí Sovětského svazu. Začala se skrývat a v květnu 1940 utekla do Krakova v Německem okupované části Polska.
V Krakově začala pracovat v Polském červeném kříži, starala se jako ošetřovatelka o těžce nemocné propuštěné polské válečné zajatce. Navázala zde kontakty s polským odbojem, jejím velitelem byl Tadeusz Bór-Komorowski (pozdější hlavní velitel Zemské armády). Po ukončení práce v Polském červeném kříži přešla do legální organizace Hlavní rada sociální péče (Rada Główna Opiekuńcza), kde dostala na starost vytvořit systém doživování vězňů, šlo zejména o vězně politické, ale s tím by Němci nesouhlasili, proto se doživování mělo týkat všech vězňů - i nepolitických. Do této péče bylo zahrnuto celkem asi 27 tisíc vězňu v celém tzv. Generálním gouvernementu, tedy polská území, která byla pod německou okupací a nebyla přičleněna k Třetí říši (jako např. Poznaň).
Při organizování místního výboru pro doživováni ve Stanislavově (nyní Ivano-Frankivsk na Ukrajině) byla zatčena gestapem a vězněna. Při výslechu se jí v domnění, že Lanckorońska bude brzy popravena, šéf místního gestapa Hans Krüger pochlubil, že několik dnů po obsazení Lvova Německem nechal zavraždit 25 polských profesorů lvovských vysokých škol. Protože však v její prospěch intervenovala italská královská rodina, byla Lanckorońska převezena mimo dosah Krügera do lvovského vězení a později do koncentračního tábora v Ravensbrücku (severně od Berlína). Měsíc před ukončením války byla po intervenci předsedy Mezinárodního červeného kříže Carla Burckhardta spolu se skupinou 299 Francouzek propuštěna a odvezena do Švýcarska, kde se dočkala konce války. V zahraničí setrvala i po válce vzhledem k vývoji politické situace v Polsku.
Na svou vlast ovšem nezapomněla a věnovala podpoře polské vědy a kultury. Založila v Římě Polský historický ústav (Polski Instytut Historyczny), který v roce 1954 začal vydávat zpravodaj Antymurale (Předhradí) věnující se polským dějinám. V roce 1960 se ukázal první ze 76 svazků řady Elementa ad Fontium Editiones, obsahující v Polsku nedostupné materiály k dějinám Polska.
Poslechnout si článek · info
Ačkoliv se do Polska se už nikdy nevrátila, darovala v roce 1994 Polsku, po 50 letech opět svobodnému, nádherný a nesmírně cenný dar: sbírku uměleckých děl pocházející z rodinných sbírek. Předměty obohatily fondy krakovského hradu Wawel, Královského hradu ve Varšavě, Knihovny Jagelonské univerzity v Krakově, Národního muzea a Muzea Polské armády ve Varšavě. Podle polských kunsthistoriků to byl nejcennější dar v dějinách polského muzejnictví.
Své zážitky z celé války popsala v knížce Wspomnienia wojenne (Válečné vzpomínky), kterou napsala první dva roky po válce, ale byla vydána teprve v roce 2001, rok před její smrtí.
Vyznamenání
- důstojník Řádu zásluh o Italskou republiku (Itálie, 7. dubna 1997)[4]
- velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska (Polsko, 1991)
- Kříž za chrabrost (Polsko, 1942)
- bronzový Záslužný kříž s meči (Polsko, 1946)
- komtur s hvězdou Řádu svatého Řehoře Velikého (Vatikán) – udělil papež Jan Pavel II. ke 100. narozeninám
Dílo
- Dekoracja kościoła „Il Gesu“ na tle rozwoju baroku w Rzymie (Výzdoba kostela „Il Gesu“ na pozadí vývoje baroka v Římě), habilitační práce, 1935
- Wspomnienia wojenne (Válečné vzpomínky), 2001, ISBN 83-240-0077-1
Odkazy
Reference
- ↑ a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
- ↑ SMIRNOW, Jurij. "RZECZ O KAROLINIE LANCKOROŃSKIEJ...". Culture.pl [online]. 2014-05-05 [cit. 2015-05-02]. Obsáhlé, jen je zde jako datum úmrtí uváděn den - '24. srpen'. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-11.
- ↑ mk. Karolina Lanckorońska – obrończyni kultury polskiej. Polskieradio.pl [online]. 2013-08-11. Dostupné online.
- ↑ Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-10-02]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Karolina Lanckorońska na Wikimedia Commons
- (polsky) Fundacja Lanckorońskich (Rubrika: Historie - Obsáhlá biografie jejího otce, jí samé, ostatního příbuzenstva. Datace úmrtí: '25. srpen')
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Autor: Crystal SVG icon set, Licence: LGPL
Ícono simple, sin detalles de un parlante en formato SGV
Autor: Skukifish, Licence: CC BY-SA 3.0
Nastrino di 1^ classe dell'Ordine di San Gregorio Magno (Santa Sede)
Autor: Skabiczewski, Licence: CC0
Pomnik prof. Karoliny Lanckorońskiej w Parku Jordana w Krakowie.
Karolina Lanckorońska (1898-2002) - Polish noble, World War II resistance fighter, and historian. Here in officers uniform of Polish II Corps of Polish Armed Forces in the West
nastrino della medaglia di Ufficiale dell'ordine al merito della Repubblica Italiana
Ribbon bar: Bronze Cross of Merit with Swords – Poland (3rd Republic, 1992).
Ribbon bar: Cross of Valour (1941) – Poland.
(c) Ludek, CC BY-SA 3.0
Toto je namluvená verze Wikipedia článku: Karolina Lanckorońska
Poslechnout článek (audio nápověda)
Karol Lanckoroński z dcerou Karolinou, asi 1900.