Kasárna
Kasárna (pomnožné číslo středního rodu, též kasárny jako pomnožné číslo ženského rodu, nespisovně i kasárna jako jednotné číslo ženského rodu, ve vojenském slangu kasino[1]) jsou obytná budova nebo budovy pro vojenský personál. V běžné mluvě se často používá v prvním pádě tvar v pomnožném čísle středního rodu a ostatní pády v pomnožném čísle ženského rodu, aktuální slovníky preferují ženský rod s koncovkou -y i v prvním pádě.[2]
Budovy kasáren mají většinou stejnou pravidelnou strukturu. Do kasáren se obvykle umisťuje personál k výkonu služby nebo pro výcvik. Kasárna často tvoří rozsáhlé oplocené a střežené komplexy obytných budov, skladišť a výcvikových prostor.
Vojáci buď obývají společné prostory, případně mají k dispozici samostatné pokoje, ty jsou určeny zpravidla pouze pro vyšší hodnosti.
V současnosti[kdy?] jsou mnohá bývalá kasárna v České republice přestavována na obytné domy.[zdroj?]
Reference
- ↑ NEKVAPIL, Jiří. K dnešnímu stavu vojenského slangu. Naše řeč. Roč. 62, čís. 3, s. 130–141. Dostupné online.
- ↑ Skloňování slova kasarna, Ptejte se knihovny, 2007–2009
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kasárny na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo kasárna ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Dorota Velek, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří Karlínských kasáren s letním kinem a se sochami Čestmíra Sušky. Kulturně-společenský projekt Kasárna Karlín, který funguje v Karlínských kasárnách v Praze 8 od roku 2017. Na základě spolupráce Ministerstva spravedlnosti (ministr Robert Pelikán), radnice (místostarosta Petr Vilgus) a spolku Pražské centrum (skupina okolo Matěje Velka) byl oživen největší prázdný dům v Praze.
Autor: dontworry, Licence: CC BY-SA 3.0
Bundespolizei an der Homburger Landstraße von Norden (Ffm-Preungesheim)