Kasárna

Kasárna používaná německou Bundespolizei

Kasárna (pomnožné číslo středního rodu, též kasárny jako pomnožné číslo ženského rodu, nespisovně i kasárna jako jednotné číslo ženského rodu, ve vojenském slangu kasino[1]) jsou obytná budova nebo budovy pro vojenský personál. V běžné mluvě se často používá v prvním pádě tvar v pomnožném čísle středního rodu a ostatní pády v pomnožném čísle ženského rodu, aktuální slovníky preferují ženský rod s koncovkou -y i v prvním pádě.[2]

Budovy kasáren mají většinou stejnou pravidelnou strukturu. Do kasáren se obvykle umisťuje personál k výkonu služby nebo pro výcvik. Kasárna často tvoří rozsáhlé oplocené a střežené komplexy obytných budov, skladišť a výcvikových prostor.

Vojáci buď obývají společné prostory, případně mají k dispozici samostatné pokoje, ty jsou určeny zpravidla pouze pro vyšší hodnosti.

Již nefunkční Karlínská kasárna v Praze, jejichž vnitroblok slouží od 21. století pro konání kulturních akcí

V současnosti[kdy?] jsou mnohá bývalá kasárna v České republice přestavována na obytné domy.[zdroj?]

Reference

  1. NEKVAPIL, Jiří. K dnešnímu stavu vojenského slangu. Naše řeč. Roč. 62, čís. 3, s. 130–141. Dostupné online. 
  2. Skloňování slova kasarna, Ptejte se knihovny, 2007–2009

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kasárna Karlín nádvoří 3.jpg
Autor: Dorota Velek, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří Karlínských kasáren s letním kinem a se sochami Čestmíra Sušky. Kulturně-společenský projekt Kasárna Karlín, který funguje v Karlínských kasárnách v Praze 8 od roku 2017. Na základě spolupráce Ministerstva spravedlnosti (ministr Robert Pelikán), radnice (místostarosta Petr Vilgus) a spolku Pražské centrum (skupina okolo Matěje Velka) byl oživen největší prázdný dům v Praze.
Homburgerland-bundespolizei002.jpg
Autor: dontworry, Licence: CC BY-SA 3.0
Bundespolizei an der Homburger Landstraße von Norden (Ffm-Preungesheim)