Kastileja

Jak číst taxoboxKastileja
alternativní popis obrázku chybí
Castilleja purpurea
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďzárazovité (Orobanchaceae)
Rodkastileja (Castilleja)
Mutis ex L.f., 1982
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kastileja (Castilleja) je rod rostlin z čeledi zárazovité. Jsou to zelené, poloparazitické byliny s jednoduchými střídavými listy a málo nápadnými trubkovitými květy. Celá řada druhů kvete velmi nápadně, neboť mají v květenství výrazně, jasně zbarvené listeny. Rod zahrnuje asi 200 druhů a je rozšířen výhradně v Americe. Největší počet druhů roste v západních oblastech USA. Jsou to velmi pohledné a nápadné rostliny, vzhledem k poloparazitickému způsobu života se však nepěstují. Druhy s červenými listeny v květenství jsou vesměs opylovány kolibříky.

Castilleja sulphurea na horském svahu v Montaně

Popis

Kastileje jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny, v teplejších oblastech i keře. Jsou to poloparazitické rostliny, získávající živiny z kořenů hostitelských rostlin podobně jako např. světlík či černýš. Listy jsou střídavé, přisedlé, celistvé nebo zpeřeně laločnaté. Květenstvím je krátký či prodloužený hrozen nebo klas. Listeny v květenství jsou často velmi nápadně zbarvené a výraznější než samotné květy. Kalich je trubkovitý, dvou nebo čtyřlaločný. Koruna je dlouhá, trubkovitá, dvoupyská, zelená, v koncové části někdy zbarvená. Horní pysk koruny tvoří zoban ukrývající 4 tyčinky. Nitky tyčinek jsou přirostlé v polovině nebo nad polovinou korunní trubky. Blizna je hlavatá nebo lehce dvoulaločná. Plodem je vejcovitá nebo kulovitá, pouzdrosečná tobolka obsahující mnoho drobných semen.[1][2]

Rozšíření

Rod kastileja zahrnuje asi 200 druhů. Centrum rozšíření je v západních oblastech Severní Ameriky. Několik druhů se vyskytuje též na východě Severní Ameriky, ve Střední Americe, Karibiku, jihoamerických Andách a severní Asii. Druh Castilleja pallida zasahuje i do severovýchodní Evropy v oblasti Ruska.[1][3] Na otevřených stanovištích v západní části USA jsou tyto rostliny dosti běžné.[4] Některé druhy vystupují v horách i nad hranici lesa, např. Castilleja rupicola[5]

Ekologické interakce

Kastileje mají zajímavou biologii. Podobně jako jiné poloparazitické rostliny z čeledi zárazovité se přisávají prostřednictvím haustorií na kořeny hostitelských rostlin a čerpají z nich vodu a minerální látky. Spektrum jejich hostitelů je dosti široké, nejčastěji jsou to zástupci trav nebo bobovitých. Rostliny mohou růst i bez hostitele, mají však v takovém případě velmi sníženou vitalitu. Nevytvářejí alkaloidy, pokud však parazitují na rostlinách které je obsahují (např. lupina), mohou je druhotně obsahovat také.[6][4] Kastileje s nápadnými červenými listeny v květenství jsou přizpůsobeny opylování kolibříky. Méně nápadné druhy zpravidla opyluje hmyz, zejména čmeláci a včely.[5] Na rostlinách se živí housenky řady druhů hnědásků rodů Euphydryas, Chlosyne a Thessalia.[7]

Taxonomie

Rod Castilleja byl v minulosti společně s řadou dalších poloparazitických rodů řazen do čeledi Scrophulariaceae. V systému APG II z roku 2003 byly tyto rody v rámci reorganizace celého řádu Lamiales přeřazeny do čeledi Orobanchaceae.[8] Na základě molekulárních studií byla do rodu Castilleja přeřazena řada druhů z blízce příbuzného, severoamerického rodu Orthocarpus.

Význam

Kastileje jsou v době květu velmi nápadné rostliny, které se často objevují na fotografiích americké horské přírody. Vzhledem k poloparazitickému způsobu života a závislosti na hostiteli se nepěstují.


Odkazy

Reference

  1. a b HOLMGREN, Noel H. Castilleja (Scrophulariaceae) of Costa Rica and Panama. Brittonia. 1978, čís. 30(2). 
  2. HONG, Deyuan et al. Flora of China: Castilleja [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b MATTHIES, Diethart. Parasite - host interactions in Castilleja and Orthocarpus. Canadian Journal of Botany. 1997, čís. 75. 
  5. a b DUFFIELD, W. James. Pollination ecology of Castilleja in Mount Rainer National park. Ohio Journal of Science. March 1972, čís. 72(2). 
  6. ADLER, Lynn S. Host species affects herbivory, pollination, and reproduction in experiments with parasitic Castilleja. Ecology. 2003, čís. 84(8). 
  7. ALLEN, Thomas J.; BROCK, Jim P.; GLASSBERG, Jeffrey. Caterpillars in the field and garden. A field guide to the butterfly caterpillars of North America. [s.l.]: Oxford University Press, 2005. (anglicky) 
  8. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. 2003, čís. 141. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Alpine paintbrush Castilleja nana green close.jpg
Autor: Dcrjsr, Licence: CC BY 3.0
Alpine paintbrush (Castilleja nana), closeup of green-form flowerheads, with bracts longer and strongly divided around the edges. At 10,200ft along loop trail south of Wasco Lake in 20-Lakes Basin, Hoover Wilderness, California.
Castilleja sulphurea (8214461973).jpg
Autor: Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
The very common yellow-flowered Castilleja in the Teton Range.
Chlosyne theona.jpg
Autor: Anne Toal from US, Licence: CC BY 2.0
Chlosyne theona Theona checkerspot dorsal
Castilleja wightii.jpg
Autor: Tom Hilton, Licence: CC BY 2.0
Castilleja wightii — Wight' Indian Paint brush.
  • At Lobos Creek Dunes in the Presidio, San Francisco, California.
  • Endemic to Bay Area and North Coast in California.
Castilleja purpurea.jpg
Autor: Clinton & Charles Robertson from Del Rio, Texas & College Station, TX, USA, Licence: CC BY 2.0
Downy Paintbrush, Castilleja purpurea. Just North of the Alamo Village entrance, Kinney County, Texas. [note: Originially misidentified as Castilleja sessiliflora