Katedrála svatého Alexandra Něvského (Sofie)

Katedrála svatého Alexandra Něvského
Katedrála sv. Alexandra Něvského v Sofii
(c) Plamen Agov • studiolemontree.com, CC BY-SA 4.0
Katedrála sv. Alexandra Něvského v Sofii
Místo
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníAlexandr Něvský
Architektonický popis
ArchitektAlexander Pomerantsev
Stavební slohnovobyzantský sloh
Výstavba1882–1912
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér katedrály

Katedrála sv. Alexandra Něvského v Sofii (bulharsky Храм-паметник Свети Александър Невски je kostel v novobyzantinském stylu v Sofii, hlavním městě Bulharska, sloužící jako hlavní svatyně patriarchy bulharské pravoslavné církve (v současnosti patriarchy Neofita) a jeho sídlo.

Budova se nachází na náměstí Alexandra Něvského v centru Sofie, přičemž v interiéru katedrály je vystavena i relikvie Alexandra Něvského, kterou katedrále darovala ruská pravoslavná církev.

Historie

Chrám byl vybudován na počest ruských vojáků padlých za osvobození Bulharska od turecké nadvlády v rusko-turecké válce v letech 1877-1878 a jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II., díky kterému Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost. Kostel dostal jméno podle patrona carské rodiny sv. Alexandra Něvského. Stavba, jejíž základní kámen byl položen v roce 1882, byla započata v roce 1904 a dokončena v roce 1912. Autorem projektu v novobyzantském stylu, v 19. století v Rusku velmi populárním, byl ruský architekt Alexandr Pomerancev. Byla svědkem dvou světových válek, během nichž byla téměř zničena.

Svatořečení Serafima Sofijského proběhlo 26. února 2016 v katedrále svatého Alexandra Něvského v Sofii poté, co poprvé v církevní historii dvě místní pravoslavné církve – ruská a bulharská – společně připravili kanonizaci světce. Během oficiální návštěvy patriarchy Neofyta Bulharského v Moskvě, dne 8. března 2016, v moskevském Pokrovském klášteře, moskevský patriarcha Kirill a patriarcha Neofyt z Bulharska provedli společnou liturgickou oslavu svatého ruskou a bulharskou pravoslavnou církví.

Architektura

Katedrála představuje jak mimořádnou architekturou a freskami, tak svými rozměry jednu z nejvýznamnějších pravoslavných staveb světa. Patří k největších pravoslavným svatyním - stavba, vysoká 53 m, má 72 m délky a 42 m šířky, plochu 3170 m² a pojme 5.000 osob. Je členěna do pěti lodí, její interiér je bohatě zdoben zlatem, mozaikami, mramorem a dřevořezbami. Okna jsou zdobena malbami na skle, stěny a kopule freskami. Kopule katedrály jsou pozlaceny, vstup zdobí mramor ze Sieny a Carrary, trůny pro cara a patriarchu jsou vyrobeny z onyxu a alabastru.

V kryptě pod katedrálou se nachází galerie ikon zahrnující období od 4. do 19. století - jedna z největších galerií pravoslavných ikon na světě.

Patrocinium

V letech 1916-1920 nesla katedrála jméno sv. Cyrila a Metoděje, poté však se její patrocinium (zasvěcení) vrátilo k původnímu názvu.

V roce 1924 byla katedrála prohlášena za kulturní památku.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Alexander Nevsky Cathedral 33.jpg
Autor: Antoine Taveneaux, Licence: CC BY-SA 3.0
Inside the Alexander Nevsky Cathedral, Sofia
AlexanderNevskyCathedral-Sofia-6.jpg
(c) Plamen Agov • studiolemontree.com, CC BY-SA 4.0
Alexander Nevsky Cathedral in Sofia, Bulgaria. Its foundation stone was laid on March 3, 1882, four years after signing the Treaty of San Stefano, granting the Liberation of Bulgaria.