Katedrála svatého Blažeje (Brunšvik)

Katedrála svatého Blažeje v Brunšviku
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníSvatý Blažej
Architektonický popis
Stavební slohrománská architektura
Výstavba1173
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Blažeje a svatého Jana v Brunšviku, německy Dom St. Blasii et Johannis, je původně kolegiátní kosteldolnosaském městě Braunschweigu. Od roku 1543 patří luteránské protestantské církvi.

Historie

Fotografie z přelomu 19. a 20. století

Románská katedrála byla postavena na základech starší předrománské stavby vysvěcené roku 1030, kterou dal saský vévoda Jindřich Lev zbořit a vystavěl v letech 1173–1195 v románském slohu stavbu novou. V následujících období byly některé části strženy, válcové věže nahrazeny osmibokými, přistavěny postranní kaple v gotickém slohu a pozdně gotické klenby hlavní lodi. Po šmalkaldské válce město roku 1543 přestoupilo k luteránské církvi, kapitula byla zrušena, stejně jako oltářní retábly a katedrála je od té doby dosud luteránská. Poklad byl odvezen roku 1671 a již se zpět nevrátil.

Město Brunšvik bylo ve druhé světové válce těžce zasaženo spojeneckými nálety a následně obsazeno americkou armádou. Věže i klenby katedrály byly obnoveny po roce 1945.

Architektura

Kostel je postaven na půdorysu kříže s mohutným dvouvěžovým průčelím tzv. westwerkem, který sloužil v dobách válečného ohrožení jako pevnost. Mezi věže byl v gotické době vložen trojboký štít s oknem - rozetou, osvětlující hlavní loď kostela. Trojlodní románská bazilika má v gotice přistavěné postranní kaple a pravoúhlý závěr s polokruhovou románskou konchou. V příčné lodi jsou pozdně gotické perpendikulární sloupy.[pozn. 1]

Interiér

Z počátku 13. století pochází cenná nástěnná výzdoba. Dochované fresky v závěru zobrazují Ježíše Krista Pantokratóra, další výjevy ze života Panny Marie. Na klenbě oslava Beránka Božího, na stěnách jsou výjevy ze životůpatronů katedrály Jana Křtitele, sv. Blažeje a mučednictví Tomáše Becketa. K nejvýznamnějším dílům románského řezbářství patří monumentální dřevěný krucifix Mistra Imervarda ze 12. století, představující Krista oděného v dlouhé tunice. Z románského uměleckého řemesla se dochoval unikátní mariánský oltář se sloupy z černého mramoru. Před hlavním oltářem stojí sedmiramenný bronzový svícen, románská kovolitecká práce z doby kolem roku 1170, se symbolickými figurami lvů, pravděpodobně objednávka Jindřicha Lva, stejně jako bronzová plastika lva na sloupu před katedrálou, která je symbolem města.

Krypta

V románské kryptě bylo v letech 1077-1706 rodové pohřebiště příslušníků welfské dynastie. Nejstarší a nejvýznamnější jsou tumby zakladatelů a panovníků. V hlavní lodi je vápencový náhrobek Jindřicha Lva a jeho choti Matyldy a dlaždice označující hrob císaře Oty Brunšvického a jeho ženy Beatrix. Jako poslední byli do krypty pohřbeni vévoda Vilém Brunšvický († 1884) a britská královna Karolína.

Poklad Welfů

V katedrále byl od počátku uchováván středověký Poklad Welfů. Klenotnice s románskými a gotickými relikviáři, plenáři a dalšími památkami je v současnosti rozdělená mezi několik muzeí v Německu a v USA. Vyniká mezi nimi zlatý oltářní kříž, románská práce s s byzantskou emailovou postavou Ukřižovaného. [pozn. 2]

Galerie

Odkazy

Poznámky

  1. Obdobné jsou k vidění v Gloucesteru.
  2. Kříž je posázen orientálními perlami a drahokamy, safíry, ale i místními kameny z Harzu. Je vysoký 48 cm.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Braunschweiger Dom Secco Malereien Becket.jpg
Autor: de:user:UAltmann, Licence: Copyrighted free use
Martyrdom of Thomas Beckett, frescoes in Brunswick Cathedral
BraunschweigerDom ImervardKreuz DSC00069.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral, Imervard Cross
20170912 BraunschweigerDom Westwerk DSC05563 PtrQs.JPG
Autor: PtrQs, Licence: CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral St. Blaise, Westwork, Brunswick, Lower Saxony
Braunschweiger Dom Krypta Heinrichs des Loewen (2012).JPG
(c) Brunswyk, CC BY-SA 3.0 de
Braunschweig, Braunschweiger Dom: Krypta Heinrichs des Löwen. Links: Sarkophag Heinrichs des Löwen, rechts: Sarkophag seiner zweiten Ehefrau Mathilde Plantagenet. Im Hintergrund ein Sarkophag, in dem sich die sterblichen Überreste mehrerer Brunonen befinden, nämlich: Markgräfin Gertrud († 1077), die um 1030 die erste Domkirche gegründet hatte, Markgraf Ekberts II. von Meißen, und Gertruds von Braunschweig, Schwester Ekberts II. und Urgroßmutter Heinrichs des Löwen. Die Krypta Heinrichs des Löwen wurde erst auf Weisung Adolf Hitlers zwischen 1936 und 1938 von den Architekten Walter und Johannes Krüger geschaffen.
20190501 BraunschweigerDom Nave DSC08135 PtrQs.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Braunschweiger Dom, Hauptschiff Blickrichtung Altar, Niedersachsen/Deutschland
Braunschweiger Dom Marienaltar.jpg
Autor: de:user:Brunswyk, Licence: CC BY-SA 3.0
Brunswick Cathedral, Our Lady's Altar (1188)
20171014 BraunschweigerDom ChristusPantocrator DSC06494-2 PtrQs.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral St. Blasii, painting in the apsis (Christ Pantocrator)
20190501 BraunschweigerDom Menora DSC08178-2 ISO PtrQs.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Braunschweiger Dom, Siebenarmiger Leuchter, Niedersachsen/Deutschland
BraunschweigerDom Vierung WB2485 DSC00065 PtrQs.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral St. Blasii, painting in the Crossing. The romanesque nave of the Brunswick Cathedral was built between 1173 and 1226. After many additions over the centuries, the original paintings from the middle of the 13th century were rediscovered in 1845. As the conservators in these days felt free to complete missing parts in a historism way, not all the paintings are in their original status. A more detailed description you will find at Braunschweiger Dom Saecco-Malereien (german).
Medevial paintings covered by the dummy of a new organ (2017/05).
Medevial paintings covered by the dummy of a new organ (2017/05).
The pictured painting in the crossing shows the celestial Jerusalem.

Further famous artefacts in this cathedral are a Seven-armed Candelabrum of 4,80m and the Imervard Cross, both from the second half of the 12th century.

Nowadays (2017/05) there are intentions to place a second organ in the crossing. If this should happen, the days of seeing the full paintings of crossing and transept will be gone ...