Katedrála v Bernu

Katedrála v Bernu
Místo
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební slohgotická architektura
Výstavba1421
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála v Bernu, též katedrála svatého Vincenta, či bernský Münster je gotický kostel ve švýcarském městě Bern.

Historie stavby

Portál bernského Münsteru

Stavba začala v roce 1421 pod vedením štrasburského stavitele Matthäuse Ensingera. Věž vysoká 100,6 metru byla dokončena až roku 1893 a činí z katedrály nejvyšší kostel ve Švýcarsku.[1] Je 84,2 metru dlouhá a 33,68 metru široká. Většina budovy je postavena z místního pískovce, z lomu v Ostermundingenu. Základny sloupů, okna a sochy jsou však z kvalitnějšího modrého pískovce z lomu Gurten, jenž leží na jih od Bernu. Původně byl chrám katolický, od roku 1528 je protestantský. Zemětřesení z roku 1356 v způsobilo rozsáhlé poškození stěn, oblouků i věže.

Gotická výzdoba portálu

Nad hlavním portálem je jedna z nejvýznamnějších sbírek pozdně gotických soch v Evropě. Skupina soch zobrazuje Poslední soud, v němž mají být bezbožní odděleni od spravedlivých. Unikátní je obzvláště ve Švýcarsku, neboť většina ostatních podobných děl se stala v minulosti obětí obrazoborectví kalvinistů. 47 velkých soch jsou repliky (originály jsou v Bernském historickém muzeu), 170 menších jsou však originály. Sochy jsou dílem vestfálského sochaře Erharda Künga.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bern Minster na anglické Wikipedii.

  1. Medvědí město: Švýcarská metropole Bern. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2018-03-27 [cit. 2020-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce