Katedrála v Southwarku
Katedrála v Southwarku | |
---|---|
(c) Kevin Danks, CC BY-SA 2.0 | |
Místo | |
Stát | Spojené království |
Souřadnice | 51°30′22″ s. š., 0°5′23″ z. d. |
Architektonický popis | |
Stavební sloh | gotická architektura |
Výstavba | 12. století |
Další informace | |
Oficiální web | Oficiální web |
Kód památky | 1378460 |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Katedrála v Southwarku[1] je katedrála v londýnské čtvrti Southwark, stojící v blízkosti Londýnského mostu na jižním břehu řeky Temže.
Dějiny
Do 12. století
Kostel je na tomto místě již déle než tisíc let. Nejstarší zmínku o něm obsahuje Domesday Book, Kniha posledního soudu (z roku 1086), podle níž o kostelu, který sloužil oblasti na jižním břehu Temže, zřejmě rozhodoval nevlastní bratr Viléma Dobyvatele, biskup Odo z Bayeux.
V roce 1106 zde za panování Jindřicha I. bylo augustiniánské převorství pod patronátem biskupů z Winchesteru, kteří si v roce 1149 postavili londýnské sídlo, Winchesterský palác, v bezprostředním sousedství kostela ve směru na západ. Z paláce se zachovala zeď s rozetou v ulici Clink Street.
Gotická (a novogotická) rekonstrukce
Z kostela, tehdy zasvěceného Panně Marii, se dochovalo několik středověkých detailů.[2] V roce 1212 byl vážně poškozen požárem. Přesná data nejsou známa (nynější podoba kostela údajně pochází z let 1220 až 1420), ale i vzhledem k tomu, že k rekonstrukci došlo v 13. století, se stal prvním londýnským gotickým kostelem. Jeho základní dispozice stále má tvar kříže s hlavní lodí se šesti kaplemi, s příčnými loděmi, věží nad jejich křížením, presbytářem a kaplí Panny Marie. Za obzvlášť vynikající prvky gotické architektury bývá pokládán gotický chór a hrobka Johna Gowera (asi 1325 až 1408, básníka a současníka Geoffreyho Chaucera[3], který v této čtvrti žil.[4]
V 90. letech 14. století kostel znovu poškodil požár a okolo roku 1420 winchesterský biskup Henry Beaufort pomáhal s přestavbou jižního transeptu a dokončením věže.
Po reformaci a zrušení klášterů se stal farním kostelem Krista Spasitele. Byl v diecézi winchesterské do roku 1877, kdy ho spolu s dalšími farními kostely na jihu Londýna přesunuli do diecéze rochesterské Rochester.[5] Nynější budovu postavili mezi léty 1220 a 1420 a zachovala se převážně v gotickém stylu, ačkoliv loď v druhé polovině 19. století zrekonstruoval anglický architekt Arthur Blomfield.[6]
16. a 17. století
Za panování královny Marie, která získala přídomek Krvavá Marie, anglicky „Bloody Mary“, se zde konaly procesy s kacíři. V lednu 1555 tu bylo odsouzeno na smrt šest vysoce postavených kněží, včetně biskupa z Gloucesteru.[7]
Southwark Cathedral a bratři Shakespearové
Jako farní kostel pro oblast při jižním břehu Temže (Bankside) měl těsné vazby na velké alžbětinské dramatiky. Bratr Williama Shakespeara Edmund zde byl pohřben v roce 1607. Jeho hrob nebyl označen, ale do podlahy chóru později vsadili kamennou pamětní desku.
V kostele je od roku 1954[8] velké skleněné okno s barevnou mozaikovou výplní věnované Williamu Shakespearovi se scénami z jeho her a z roku 1912 socha z alabastru[9], kde dramatik drží v ruce psací brko.
Southwark Cathedral a John Harvard
Byl zde pokřtěn John Harvard (1607-1638), anglický kněz a emigrant, pokládaný za předního zakladatele Harvardovy univerzity, nejstarší univerzity v USA, protože jí mimo jiné po sobě zanechal knihovnu čítající několik stovek svazků.
Southwark Cathedral a Václav Hollar
Právě z úhlu pohledu z věže kostela Krista Spasitele v roce 1647 český umělec Václav Hollar nakreslil panorama Londýna, na němž přesně zachytil podobu města v 17. století (Dlouhý pohled na Londýn ze čtvrti Bankside). O více než třetí staletí později byla tomuto rytci a grafikovi v lodi katedrály odhalena pamětní deska, kterou vytvořil český sochař František Bělský[10]. Kromě Hollarova portrétu deska obsahuje verše londýnského antikváře a rytce George Vertuea z roku 1745.[11]
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Southwark Cathedral na anglické Wikipedii a John Harvard Library na anglické Wikipedii.
- ↑ The Cathedral and Collegiate Church of St Saviour and St Mary Overie
- ↑ Cherry a Pevsner 1990, s. 566.
- ↑ Velká Británie. Překlad Koval Josef, Svobodová Lenka. 2. vyd. Praha: Ikar, 2003. 672 s. ISBN 80-249-0188-9. Kapitola City a Southwark, s. 122. (česky)
- ↑ John H. Fisher. John Gower: Moral Philosopher and Friend of Chaucer. [s.l.]: New York University Press, 1964. ISBN 978-0814701492. (anglicky)
- ↑ Worley 1905, s. 34.
- ↑ London. 3. vyd. Londýn: Everyman Guides, 1996. 476 s. ISBN 1-85715-805-9. S. 322. (anglicky)
- ↑ Worley 1905, s. 22.
- ↑ Velká Británie. Překlad Koval Josef, Svobodová Lenka. 2. vyd. Praha: Ikar, 2003. 672 s. ISBN 80-249-0188-9. Kapitola City a Southwark, s. 122. (česky)
- ↑ http://www.vhu.cz/
- ↑ České stopy v britské metropoli. Země světa [online]. [cit. 2018-12-24]. Dostupné online.
Související články
- Václav Hollar
- František Bělský
- Southwark (londýnský obvod)
- William Shakespeare
- Křesťanská sakrální architektura
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Katedrála v Southwarku na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky (anglicky)
- Oficiální stránka Harvardovy univerzity (anglicky)
Média použitá na této stránce
(c) Kevin Danks, CC BY-SA 2.0
Southwark Cathedral. Taken from the 24th floor of an office building above London Bridge station.
The nave of Southwark Cathedral, Southwark, London, England.
Detail from en:Image:Panorama of London by Claes Van Visscher, 1616.jpg, made in 1616 by Claes Jansz. Visscher. It shows Old London Bridge in 1616, with Southwark Cathedral in the foreground. The spiked heads of executed criminals can be seen above the Southwark gatehouse.
Autor: Oxfordian Kissuth, Licence: CC BY-SA 3.0
The tower of Southwark Cathedral, situated on the south bank of river Thames and close to the London Bridge.
The tomb of John Gower in Southwark Cathedral, Southwark, London, England.
The information notice about the tomb reads:
This is the tomb of John Gower (d. 1408). Poet Laureate to Richard II and to Henry IV. Gower has been called “the first English poet” because, when most literary people wrote in French or Latin, he wrote also in English. He had a house and chapel within the precincts of the Augustinian Priory, (St. Mary Overie), to the north of this Cathedral Church. He left money for the founding of a chantry chapel in which he was buried. This chapel which stood on the north side of the nave was destroyed but the present tomb stands on or near the site on which it was originally built.
The head of the effigy rests on three books. Gower wrote Vox Clamantis in Latin, Speculum Meditantis in French and Confessio Amantis in English.
Autor: Tony Hisgett from Birmingham, UK, Licence: CC BY 2.0
Shakespeare window Southwark Cathedral