Kavárna

Kavárna Café de Flore v Paříži

Kavárna (francouzsky aj. café) je společenské místo podobné restauraci, kde se podávají teplé i studené nápoje, ale především káva a jiný doplňující sortiment zboží jak například sladké zákusky (dorty) ke kávě, slané sendviče, či (zřídka) i plnohodnotná jídla.

Mezi nejproslulejší kavárny v českých zemích patří pražská Kavárna Slávie, Louvre, Montmartre, Arco nebo Platýz; obnovená kavárna Avion v Českém Těšíně, nebo Unionka, Nizza, Juliš a podobně. Mezi unikáty patří například pražská kavárna U Černé Matky Boží, jako jediná kubistická kavárna na světě.

Jean Béraud: Au Café

Kavárny nejprve vznikaly v islámském světě. Díky kontaktům byly v Benátkách otevřeny kavárny od roku 1629. V druhé polovině 17. století vzniká v Londýně Pasqua Rosée, které se přesouvá do Paříže. Bitva u Vídně přináší kávu i do Vídně a kavárenství se zde rozšíří v druhé polovině 18. století. V Brně je první kavárna otevřena Turkem roku 1702 a už roku 1719 je zde 6 kaváren. V Praze Arab otevírá roku 1714 první kavárnu v domě U zeleného hada.

Kavárny bývaly, zejména na konci 19. a začátku 20. století, centrem kulturního života mnoha měst (Paříž, Vídeň, Praha), místem, kde se scházela intelektuální a umělecká společnost (básníci, spisovatelé, bohéma), a kde se také utvářely různé politické a umělecké skupiny a vznikaly jejich národnostní programy.

Od druhé poloviny 20. století se uplatňují pobočky mezinárodních kavárenských řetězců jako je Costa Coffee, Starbucks nebo Coffeeheaven.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce