Kazín
Kazín | |
---|---|
Stát | Česko |
Souřadnice | 49°56′52″ s. š., 14°20′19″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kazín je skalní ostroh (233 m n. m.) s pozůstatky pravěkého hradiště a středověkého hradu. Nachází se na pravém břehu řeky Berounky v severozápadním cípu katastrálního území Jíloviště, naproti Dolním Mokropsům, v těsném sousedství hranice Prahy. Kazín je rovněž název chatové osady, původně trampské, stojící od 20. let 20. století severně od skalního útvaru, avšak dnes již na území Prahy (katastrální území a městská část Lipence). Na východě na tuto osadu plynule navazuje osada Údolí Hvězd. Ke Kazínu již po mnoho desetiletí neodmyslitelně patří výletní restaurace Tornádo.
Doprava
Z Lipenců ke Kazínu vede Oddechová ulice. Ta byla donedávna jedinou pojmenovanou ulicí v osadě Kazín. Ulice byly hromadně pojmenovány 24. června 2014,[1] většina chat a budov však má stále registrovány původní adresy s názvem „Kazín“.
Po břehu Berounky vede cesta do Dolních Černošic (které také dnes patří k městské části Praha-Lipence), kde je pěší a cyklistická lávka do města Černošic. Cesta je značená žlutými turistickými značkami.
V letní sezóně jezdí z Kazína přívoz na druhý břeh do osady Pod Kazínem v Dolních Mokropsech, která leží v bezprostřední blízkosti železniční zastávky Černošice-Mokropsy.
V pondělí 20. června 2016 byla zavedena midibusová linka čp. 243 pražské městské hromadné dopravy z Lipenců do osady Kazín, opačná větev linky obsluhuje Dolní Černošice. Linka v Lipencích navazuje na linku 241 a je v provozu pouze v pracovních dnech.[2]
Kazínem prochází okružní modře značená turistická trasa, která vede do obce Jíloviště a kolem vrcholu kopce Kopanina, kde stojí televizní vysílač Cukrák. Trasa vedoucí při břehu Berounky přímo po stezce ve skalním masivu Kazína však byla kolem roku 2000 z bezpečnostních důvodů zrušena, je však nadále průchozí.
- Stezka pod skalním ostrohem
- Přívoz od Kazína do osady Pod Kazínem v Černošicích-Dolních Mokropsech
- Rozcestník turistických značek v Kazíně
Legenda o hradu Kazíně
Název místa pochází z lidové legendy, která k tomuto místu přiřadila sídlo Krokovy dcery Kazi. Kronikáři a historikové jako Kosmas, Dalimil, Václav Hájek z Libočan či Daniel Adam z Veleslavína se o tuto hypotézu přeli. Archeolog Jan Axamit při výzkumu v roce 1916 určil opevnění na Kazíně jako středověkou tvrz. Nalezeny byly rovněž stopy staršího neolitického osídlení (pozdní doba kamenná) a halštatského hradiště ze starší doby železné. Slovanské hradiště zde podle výzkumů nikdy nebylo.
Odkazy
Reference
- ↑ Praha pojmenuje téměř dvě desítky nových ulic Archivováno 22. 9. 2016 na Wayback Machine., Praha.eu, 24. 6. 2014 (v MČ Praha-Lipence pojmenovány ulice Za hrází, Nad Kazínem, U Kazína, Ke Kazínu, U koloniálu, K Černošicím, Údolí hvězd, K Údolí hvězd, Nad Údolím hvězd, K Obsinám, Pešákova, Českého červeného kříže, Obsiny)
- ↑ Nová minibusová linka 243 obslouží Kazín a Dolní Černošice, ROPID, 17. 6. 2016
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Kazín na Wikimedia Commons
- Kazín Archivováno 28. 12. 2008 na Wayback Machine. (www.brdy.org)
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Výletní restaurace Tornádo, Kazín, Praha-Lipence.
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Průchod pěší stezky pod ostrohem Kazín podél Berounky.
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Kazín. Skalní ostroh nad Berounkou v katastrálním území obce Jíloviště.