Kdo seje vítr (film, 1960)

Kdo seje vítr
Základní informace
Původní názevInherit the Wind
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka123 min
Žánryfilmové drama
film o soudním procesu
ScénářNedrick Young
Harold Jacob Smith
RežieStanley Kramer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSpencer Tracy
Fredric March
Gene Kelly
Dick York
Donna Anderson
… více na Wikidatech
ProdukceStanley Kramer
HudbaErnest Gold
KameraErnest Laszlo
StřihFrederic Knudtson
Výroba a distribuce
Premiéra1960
Produkční společnostUnited Artists
DistribuceUnited Artists
Netflix
OceněníSølvklumpen for beste utenlandske kinofilm (1960)
National Board of Review: Top Ten Films
Kdo seje vítr na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kdo seje vítr (anglicky Inherit the Wind) je americké filmové drama z roku 1960 od režiséra Stanleyho Kramera. Vychází ze stejnojmenné broadwayské divadelní hry z roku 1955, jejímiž autory byli Jerome Lawrence a Robert Edwin Lee. Scénář pro film adaptovali Nedrick Young a Harold Jacob Smith.

Hlavním hrdinou filmu, jehož děj je zasazen do 20. let 20. století, je učitel biologie Bertram Cates (Dick York) z jižanského městečka Hillsboro. Ten je jednoho dne přímo ve třídě zatčen, protože svým žákům vysvětloval principy darwinismu; tím přímo porušil státní zákon, jenž zakazoval vyučovat jiný pohled na stvoření, než ten z knihy Genesis. Žaloby se ujme elitní právník a několikanásobný prezidentský kandidát Matthew Harrison Brady (Fredric March), jenž je proto fanaticky uznáván v celém Hillsboro; na stranu obhajoby se postaví Bradyho dávný přítel Henry Drummond (Spencer Tracy) a cynický novinář Hornbeck (Gene Kelly), které do případu zapojí pokrokový list Baltimore Herald. Situaci navíc komplikuje fakt, že je Cates zasnouben s dcerou místního reverenda (Donna Andersonová).

Kdo seje vítr vychází ze skutečných událostí tzv. Opičího procesu z roku 1925; lokace, jména hlavních aktérů i historické skutečnosti jsou zde však pozměněny. Předlohou pro Bertrama Catese byl středoškolský pedagog John Thomas Scopes z Daytonu, jemuž byla po medializovaném procesu udělena mírná pokuta za porušení tzv. Butlerova zákona, jenž zakazoval výuku evoluce ve státě Tennessee. Z hlubšího pohledu však film nepřed­stavuje pouze střet náboženských fundamentalistů s evolucionisty, ale jde i o dobovou kritiku mccarthismu prostřednictvím historické analogie (v obou případech došlo ke zpochybňování hodnoty svobody slova a názorů).[1][2] Film se dočkal dalších třech přepracování, a sice v letech 1965, 1988 a 1999.

Reference

  1. MCLEAN, Ralph. Cult Movie: Inherit The Wind still as relevant today as it was in McCarthy era. The Irish News [online]. 2018-07-20 [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Inherit the Wind. ehistory.osu.edu [online]. [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce