Keltské jazyky
Keltské jazyky, které se vyvinuly z protokeltštiny, představují starobylou větev indoevropské jazykové rodiny. V 1. tisíciletí př. n. l., zejména pak v halštatském a laténském období, jimi mluvilo obyvatelstvo velké části západní, střední i jihovýchodní Evropy a Malé Asie. V souvislosti nejprve s římskou kolonizací, později s germánskými nájezdy a stěhováním národů se však postupně prostor a význam keltské kultury zmenšoval, až byli poslední Keltové vytlačeni na západní okraj Evropy. Dnes se keltskými jazyky mluví především v Irsku, částech Velké Británie – Walesu, Skotsku a Cornwallu – a na Bretaňském poloostrově. Navzdory snahám o jejich obrození jsou stále jazyky menšinovými, vystavenými tlaku angličtiny a francouzštiny.
Dělení
V klasifikaci keltských jazyků existují dvě schémata. Tradiční model, reprezentovaný H. Pedersenem nebo K. H. Schmidtem, je s ohledem na hláskový vývoj dělí na tzv. q-keltské a p-keltské. Naproti tomu druhý model, jehož zastánci jsou např. P. Schrijver nebo C. Watkins, je dělí na pevninské/kontinentální a ostrovní.
ostrovní/kontinentální
- kontinentální
- galské
- lepontština
- noričtina
- galacijština
- keltiberské
- galské
- ostrovní
- goidelské
- prairština
- staroirština
- středoirština
- brythonské/britanské
- piktština
- starobrythonština/starobritanština
- kumbrijština
- starovelština
- středovelština
- jihozápadní brythonština/britanština
- goidelské
- kontinentální
p-keltské/q-keltské
- p-keltské
- galské
- lepontština
- noričtina
- galacijština
- brythonské/britanské
- kumbrijština
- piktština
- starovelština
- středovelština
- jihozápadní brythonština/britanština
- galské
- q-keltské
- keltiberské
- goidelské
- prairština
- staroirština
- středoirština
- p-keltské
Historie
Na počátku letopočtu byli Keltiberové i Galové postupně romanizováni a asimilováni. V 6.–8. století se starobritanština rozpadla na jednotlivé britanské jazyky. Ve 12.–13. století potkal podobný osud goidelštinu. Keltské jazyky postupně upadaly, ubývalo rodilých mluvčích – koncem 18. století zanikla kornština, ve 20. letech 20. století manština. Během 20. století se však čím dál více začaly projevovat snahy o obrození keltské kultury a jazyka, a tak se kodifikuje gramatika, pravopis a slovní zásoba, vznikají nové literární i jiné texty, některé z keltských jazyků (zejména irština, skotská gaelština, velština a bretonština) se dokonce objevují v médiích nebo vyučují na školách.
Charakteristika
Složité hláskosloví a složitá pravidla výslovnosti, způsobená archaickým pravopisem. Původně flexivní charakter se uchoval jen v některých jazycích, zůstalo zejména složité časování sloves. Slovosled je typu VSO, tj. přísudek – podmět – předmět.
Písmo
Všechny keltské jazyky už od 5. století používají latinku, ještě před přechodem k latince vyvinuli Keltové na Britských ostrovech pod vlivem latinky vlastní písmo ogam.
Odkazy
Literatura
- Drda, P., Rybová, A. Keltové a Čechy, 1998.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu keltské jazyky na Wikimedia Commons
- Blažek, V. - Keltské jazyky
- Keltské jazyky na pohans
- tvi.net
Média použitá na této stránce
(c) Shikku27316 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
A map of roughly the distribution of the Celtic languages.
Legend:
Cornish and Manx were based on the boundaries of Cornwall and the Isle of Mann.