Keltské umění

Detail keltského disku ze 4. století př. n. l.

Keltské umění je označení pro výtvarné umění, zejména šperkařské a sochařské, připisované starověkému etniku známému jako Keltové. Vymezení pojmu Keltové však není ustálené, a proto ani pojmu keltské umění. Někdy je pod pojmem keltské umění rozuměno veškeré umění v Evropě od doby bronzové do neolitu. Archeologové však používají pojem spíše pro artefakty od doby železné (kolem roku 1000 př. n. l.) až do doby, kdy Římská říše dobyla většinu keltského území. Historici umění obvykle mluví o keltském umění pouze v souvislosti s laténskou kulturou (zhruba 5.1. století před naším letopočtem). Výjimečně se pod pojmem keltské umění rozumí i veškerá umělecká tvorba národů mluvících keltskými jazyky až do současnosti. V Británii se jako keltské umění někdy označuje raně středověké umění z britských ostrovů. Za keltské umění by mohlo být označováno i umění spjaté s keltským revivalem od 18. století až do současnosti, ponejprve v Británii a Irsku, posléze i v celé Evropě.

Laténské umění

K nejvzácnějším laténským artefaktům patří pískovcová socha keltského knížete z Glaubergu, která je v životní velikosti a pochází z 5. století př. n. l.[1] Byla nalezena v těsné blízkosti větší mohyly v oppidu Glauberg na území dnešního Německa. Neméně významná je Kamenná hlava z Mšeckých Žehrovic. Je datována do 3. století př. n. l. Byla vysochána z opuky a zobrazuje patrně keltského druida nebo jinou vysoce postavenou osobu. Svým provedením i zachovalostí představuje plastika světový unikát.[2] Hlava byla nalezena 19. května roku 1943 v malé pískovně u Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku, na území dnešní České republiky. Dalším významným artefaktem je tzv. Agriská přilba, patrně ceremoniální přilba nalezená v jeskyni poblíž Agrisu ve Francii v roce 1981.[3] Přilba je železná a je pokrytá bronzovými pásky, na nichž jsou ještě v další vrstvě pásky zlaté. Velmi ceněn je také Kotlík z Gundestrupu, který byl objeven v roce 1891 při kopání rašeliny.[4] Je ze stříbra, má v průměru 70 cm a je 40 cm hluboký. Patrně šlo o rituální nádobu, tuto teorii podporuje i plastické figurální zobrazení božstev a zvířat po celém obvodu kotlíku. Fakt, že se našel Dánsku (mimo území osídleném Kelty) svědčí o obchodních stycích mezi Kelty a Germány. Není vyloučeno, že mohl být na germánské území zavlečen jako válečná kořist a poté vhozen do bažin jako oběť bohům. Pochází z 2. nebo 1. století př. n. l. V Británii byl nalezen Štít z Battersea.[5] Je ze dřeva pokrytého bronzem, takže odborníci předpokládají, že nesloužil k boji. O tom svědčí i bohaté a precizní zdobení. Byl vyloven z Temže roku 1857. O stáří se vedou značné spory, nejvíce se uvažuje o 1. století př. n. l. K nejpodivuhodnějším dokladům keltského šperkařského umění patří Nákrčník ze Snettishamu, nejvzácnější nález z naleziště u vesnice Snettisham v Norfolku ve východní Anglii.[6] Dokonale neporušený šperk se vyznačuje vysokou úrovní řemeslného zpracování. Záhadným je artefakt, patrně rovněž šperk, nalezený v patrně druidském hrobě v Roissy-en-France ve Francii.[7] Jsou na něm zobrazeni draci nebo příšery. Pozdní keltské umění, ovlivněné již římskou kulturou, reprezentuje zrcadlo nalezené v Desborough v Anglii. Mnohem starší je patrně zlaté zdobení na misce, které bylo nalezeno v Německu, přesto i zde odborníci usuzují na "adaptaci" středomořských motivů. Některé artefakty nalezené v keltských hrobech bezpochyby přímo z antického Středomoří pocházejí, týká se to především vázy (krátéru) nalezené v hrobě u vesnice Vix v Burgundsku.[8] Dokládá to značný kontakt keltského světa s antickým, a to nejen římským, ale i starořeckým.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Celtic art na anglické Wikipedii.

  1. Prince of Glauberg. Ancient History Encyclopedia [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. 
  2. Kamenná hlava keltského héroa ze Mšeckých Žehrovic. www.mzm.cz [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2020-07-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-26. 
  3. HARDING, D. W. The Archaeology of Celtic Art. [s.l.]: Routledge 334 s. Dostupné online. ISBN 978-1-134-26464-3. (anglicky) 
  4. The Gundestrup Cauldron. National Museum of Denmark [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. The Battersea shield. British Museum [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. 
  6. The Snettisham Great Torc | Extraordinary Stories. museum.wa.gov.au [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. 
  7. Le Dôme aux Dragons de Roissy | Musée archéologie nationale. musee-archeologienationale.fr [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. 
  8. LEWIS, Paul. A Greek Treasure in France. The New York Times. 1984-04-01. Dostupné online [cit. 2020-07-26]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stone sculpture of celtic hero.jpg
Autor: CeStu, Licence: CC BY 3.0
Kamenná hlava keltského heroa ze svatyně v Mšeckých Žehrovicích u Slaného (kopie v Historické budově Národního muzea, originál je v Ústředním Depozitáři NM v Terezíně)
Vix krater.jpg
Autor: WikiRigaou, Licence: CC BY-SA 4.0
Châtillon-sur-Seine
Silver cauldron.jpg
Autor: Rosemania, Licence: CC BY 2.0
Gundestrup, Denmark.

150-0 BC

This cauldron is made from 13 silver plates. The hammered and gilded plates weigh almost 9 kg. On the outside, large deities are accompanied by small humans, animals and mythical creatures in pairs. Interior shows scenes populated with many figures, both human and animals. One of them shows a parade of warriors carrying a carnyx, a Celtic trumpet.

Kunst der Kelten, Historisches Museum Bern.

Art of the Celts, Historic Museum of Bern.
Parade helmet.jpg
Autor: Rosemania, Licence: CC BY 2.0
Agris, France.

About 350 BC Musée d’Angoulême

This impressive piece of art was buried in a cave in Agris, western France. The entire cap, neck guard and cheek guards were all cluttered with lavish gold tendril and leaf design. Together with the gold, red coral inlays provide n effectual contrast.

Kunst der Kelten, Historisches Museum Bern.

Art of the Celts, Historic Museum of Bern.
Celtic Gold-plated Disc, Auvers-sur-Oise, Val-d'Oise (Detail 01).jpg
Autor: Gun Powder Ma, Licence: CC BY-SA 3.0
Celtic yin yang swirls arranged around the knob of a gold-plated bronze disc from Auvers-sur-Oise, Val-d'Oise, dated to early 4th century BC; on display at the Cabinet des Médailles of the Bibliothèque Nationale in Paris
Ornamental gold mounts.jpg
Autor: Rosemania, Licence: CC BY 2.0
Schwarzenbach Bowl, Germany.

About 420 BC

The openwork design shows characteristic early Celtic ornaments. The prototypes were palmettes and lotus-flower popular in Mediterranean antiquity. Original motifs were divided into individual leaves and the rearranged. The reason for displaying the ornaments on a bowl is still unknown, probably served as a drinking horn mounts.

Normally Berlin.

Exhibition: Kunst der Kelten, Historisches Museum Bern, Art of the Celts, Historic Museum of Bern.
Britishmuseumsnettishamgreattorc.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
The Snettisham Hoard Great Torc - gold torc from the Snettisham Hoard. Tag on exhibit reads: "The Great Torc, Snettisham, buried around 100 BC. The torc is one of the most elaborate golden objects from the ancient world. It is made from gold mixed with silver and weighs over 1 kg. Torcs are made from complex threads of metal, grouped into ropes and twisted around each other. The ends of the torc were cast in moulds and welded onto the metal ropes. Gift of The Art Fund. P&E 1951,0402.2" See BM database entry for more details.
Romano-Celtic mirror (Desborough).jpg

The highly decorated reverse side of a Celtic bronze mirror (obverse is the reflecting surface with green patination) from Desborough, Northamptonshire, England, showing the development of the spiral and trumpet decorative theme of the Early Celtic La Tène style in Britain. The complex symmetrical clover-leaf pattern, outlined in the form of a lyre with flanking coils, was possibly laid out using a pair of compasses or string. Parts of the decoration are engraved, using a graver, with a basket-weave pattern and hatched texturing to make the pattern stand out. The mirror is made from three pieces - a cast handle, the main mirror plate and a tubular binding strip around the edge.with a basket-weave pattern and hatched texturing.

Curator's comments: The plate was highly polished on one side to produce a reflective surface. A mirror would have been a powerful object in a world where reflections could only be glimpsed in water. A person using a mirror would control how they looked using the mirror in combination with tweezers or shears. Decorated mirrors of this type are uniquely British, very few are found on the continent. The majority are from graves dating between 100BC and AD 100 (Joy, J, Iron Age Mirrors: A biographical approach, Oxford, British Archeological Reports, 2010).

https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=828309&partId=1

decorated-bronze-mirror/VgE7t2RKW5GkxQGoogle Arts & Culture
Keltenfürst Glauberg vorne 5.JPG
© Heinrich Stürzl / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Life-size sandstone statue from grave 1 of the early Celtic princely burial mound on Glauberg in Hesse, approx. 500 BC. Chr., front view (detail). Exhibition location: Museum Keltenwelt am Glauberg.
Dôme aux dragons - Bronze gaulois de Roissy, dans le Lieu dit de La Fosse Cotheret (Val d'Oise).jpg
Autor: BastienM, Licence: CC BY-SA 3.0
Applique en Bronze gaulois ornant à l'origine le joug d'un char, dénommé Dôme au dragon, retrouvé à La Fosse Cotheret, commune de Roissy en France (Val d'Oise). Voir la description sur le site officiel du musée.

Collections du Musée d'Archéologie National Tombe à char 1002

MAN 89206.23
London - British Museum - 2453.jpg
© Jorge Royan / http://www.royan.com.ar, CC BY-SA 3.0
The Battersea bronze and enamel shield 350 BC. British Museum, London, UK