Keltský kříž

Keltský kříž na hřbitově v Londýně

Keltský kříž (irsky Cros Cheilteach, v skotské gaelštine: crois Cheilteach, v manštine: crosh Cheltiagh, velšsky Croes Geltaidd, v corništine: crows geltek, v bretonštine: kroaz geltek) je symbol, který kombinuje kříž s kroužkem kolem průsečíku. V keltském křesťanském světě byl zkombinovaný s křesťanským křížem a tento návrh byl často používán pro vysoké kříže – volně stojící kříže z kamene a často bohatě zdobené, obvykle propletencemi a dalšími motivy z uměleckých námětů; staly se populárními pro pohřební památníky a také na další použití; byly rozšířeny i mimo britské ostrovy.

V moderní době je používán některými pravicovými, nacionalistickými a neonacistickými hnutími, kde má reprezentovat bílou rasu.

Typy keltského kříže

Katolické použití

Vysoký kříž v severním Walesu
Vysoký kříž v Irsku

V Irsku je rozšířená pověst, že keltský kříž byl zaveden sv. Patrikem, popřípadě sv. Declanem během jejich pobytu na Irském ostrově za účelem konverze místní, pohanské populace. Tvrdilo se, že keltský kříž vznikl spojením křesťanského kříže se slunečním křížem. Jeden z možných důvodů tohoto spojení mělo symbolizovat Ježíšovu nadvládu nad pohanskými božstvy (slunce-častý symbol pohanských bohů). Jiná interpretace tohoto spojení je zcela obrácená. Sv. Patrik údajně propojil symboly, aby pohanským následovníkům ukázal důležitost symbolu kříže skrze životodárné vlastnosti slunce.
Irské kříže se stavily v podobě vysokých kamenných monumentů, které se částečně podobaly menhirům, které byly v minulosti často používány Kelty k náboženským rituálům. První kříže se začaly vyskytovat kolem 8. století nebo o něco dříve. První verze byly stavěny i v dřevěných a železných podobách. Irské kříže byly menší a méně masivní než jejich anglosaské ekvivalenty, které nejspíše potřebovaly kruhovou podporu kvůli stabilitě kříže.

Kontinentální Evropa

Kříže s kruhovou symbolikou slunce se vyskytují i na různých místech v Evropě, převážně ve Francii a Galicii.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Celtic cross na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sant Saeran Llanynys Sir Ddinbych Denbighshire North Wales 09.JPG
Autor: Llywelyn2000, Licence: CC BY-SA 4.0
St. Saeran's church, Llanynys, Denbighshire, North Wales is a Grade 1 listed building. In 2015 a £4.5 million project came to an end, preserving this church. Celtic cross gravestone; in the distance: the Clwydian hills.
USVA headstone emb-46.svg
Another Celtic cross. Also USVA headstone emblem 46
Ccross.svg
Celtic cross, created with Sodipodi vector software. Ornamental version of Celtic "high cross" with decorative knotwork by Petr Vodicka (original source http://www.sodipodi.com/clipart/decorative/ccross.svg http://www.sodipodi.com/clipart/decorative/ccross.txt ).
Cruz Celta con Trisquetas.svg
Autor: Jgoni26, Licence: CC BY-SA 3.0
Cruz Celta con Trisquetas
Bromptoncross.jpg
Autor: Tracy from North Brookfield, Massachusetts, USA, Licence: CC BY 2.0
Celtic cross on a grave in Brompton Cemetery, London
Croix celtique de Monastersboice.jpg
Autor: Michel Berhin, Licence: CC BY-SA 3.0
Croix maitresse du cimetière de Monasterboice