Kenny Acheson

Kenneth Acheson
StátSeverní IrskoSeverní Irsko Severní Irsko
Narození27. listopadu 1957 (65 let)
Cookstown, Severní Irsko
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní sezóny19831985
Závody10 (3 starty)
Mistr světa0
Vyhrané závody0
Stupně vítězů0
Pole positions0
Nejrychlejší kola0
Body celkem0
Nejlepší umístění v sezóně12. - GP Jihoafrické republiky 1983
První závodGrand Prix Velké Británie 1983
Poslední závodGrand Prix Itálie 1985
První vítězství-
Poslední vítězství-
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kenneth Henry "Kenny" Acheson (* 27. listopadu 1957, Cookstown, Severní Irsko) je bývalý závodní jezdec a pilot F1. V letech 1983–1985 se pokoušel o štěstí s týmem RAM Racing s motorem March. Kvalifikovat se dokázal třikrát, jeho nejlepším výsledkem bylo 12. místo v GP Jihoafrické republiky 1983.

Kariéra

Mládí

V roce 1976 poprvé usedl do monopostu, když testoval starou otcovu Formuli Ford na okruhu v Kirkstownu. Talent dokázal zajetím času pouhé tři sekundy nad klubovým rekordem. Později toho roku jel svůj první závod, znovu s otcovou formulí a znovu na okruhu v Kirkstownu. Vedl si velmi dobře a pro další rok mu otec koupil jeho vlastní formuli Ford.

Pomocí této nové techniky a dobrých výsledků nakonec těsně vyhrál Mistrovství Severního Irska Formule Ford 1600 roku 1977.

Nové úspěchy a nabídka z F1

V roce 1978 se přestěhoval do Anglie, aby se zde účastnil ve třech sériích místní F-Ford. Na konci sezony byla jeho bilance následující: 29 vítězství a titul mistra ve všech třech šampionátech. Také získal Grovewoodovu cenu za nejtalentovanějšího jezdce Commonwealthu toho roku.

V roce 1979 se posunul do Formule 3. Začínal s použitým vozem, ale později v sezoně měl prostředky, aby si koupil nový March 793 ve snaze být konkurenceschopnější. Bohužel se mu nepovedlo zvítězit v žádném mistrovském závodě, i když dokázal zajet nejrychlejší kolo v doprovodném závodě F3 během víkendu GP Velké Británie 1979 a zvítězil i ve třech nemistrovských závodech.

Rok 1980 Achesona přivedl do týmu Murray Taylor Racing, s jehož vozem se účastnil britského mistrovství F3. V polovině sezony Acheson vedl celkové pořadí před Stefanem Johanssonem. V druhé půlce sezony ale Johansson stáhl Achesonův náskok a v posledním závodě ukořistil titul.

O rok později přestoupil do Formule 2, kde řídil Toleman TG280 týmu Docking Spitzley Racing. Bohužel při závodě ve francouzském Pau se střetl na dráze s vozem Michele Alboreta a měl těžkou havárii. S oběma nohama zlomenýma a autem zaklesnutým do stromu měl Kenneth štěstí, že náraz přežil. I přesto se ještě další sezonu vrátil a skončil sedmý v evropském mistrovství F2.

V další sezoně dostal monopost F2 týmu Maurer Motorsport, a později v sezoně si odbyl svůj debut ve Formuli 1 v týmu RAM-March vedený Johnem McDonaldem. Ze sedmi pokusů o kvalifikaci šestkrát skončil neúspěšně, ovšem v poslední GP sezony, Grand Prix Jihoafrické republiky 1983, se dokázal kvalifikovat a v závodě dojel se šesti koly ztráty dvanáctý, což byl jeho nejlepší výsledek v kariéře ve Formuli 1.

V roce 1984 sedačku nenašel, a tak příležitost dostal až o rok později opět v RAMu jako náhrada za Manfreda Winkelhocka, který se vyboural v závodě sportovních vozů Porsche na okruhu Mosport a tragicky zahynul. S novým, konkurenceschopnějším vozem RAM-Hart 03 se Kenneth kvalifikoval do dvou GP – rakouské a italské. Z finančních důvodů se závoděním v F1 musel Acheson skončit.

Na sklonku kariéry

O úspěch se ale Acheson pokoušel dál. Po nezdaru s monopostem CART na okruzích Elkhart Lake a Laguna Seca se vydal do Japonska, kde jezdil tamější Formuli 3000 a mistrovství sportovních vozů. Tento šampionát dokázal vyhrát, přičemž se vrátil zpět do Evropy a v následujícím roce (1988) se snažil o dobrý výsledek se Sauberem-Mercedes na okruhu v Le Mans (24hodinovka), jenže tým jízdu vzdal po tréninku. V dalším roce se se stejným vozem vrátil zpět do vytrvalostních závodů. Absolvoval celou sezonu, v níž získal např. druhé místo právě na Le Mans, když se o kokpit dělil s Mauro Baldim, a také vítězství na Brands Hatchi a ve Spa.

V dalších letech opět startoval v Le Mans; roku 1990 nedojel, v roce 1991 skončil s Jaguarem XJR12 třetí, o rok později s Toyotou TS010 znovu druhý a další rok nedokončil. Poslední návštěvu okruhu Circuit de la Sarthe vykonal Acheson roku 1995, kde se s vozem GT týmu Denso SARD pokoušel o dobrý výsledek, bohužel opět nedojel.

Poslední závod v Achesonově sportovní kariéře byla Daytona 1996. V tomto závodě havaroval poté, co ho zezadu torpédoval jiný vůz. Acheson přežil téměř bez zranění a oznámil, že končí se závodní kariérou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Mozilla.svg
Autor: David Vignoni, icon-king.com, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola icon theme. May be included in the PNG version under Nuvola/apps.