Kenzan
Kenzan je název pomůcky používané při aranžování rostlin, především květin, do estetických celků, ve stylu ikebana. V češtině se také používá název ježek. Patří mezi nástroje a materiály používané k aranžování květin. Kenzan je japonský tradiční prostředek umožňující zachycení konce rostlin nabodnutím řapíků, lodyh, větviček k hustě otrněné podložce. Tím dojde k upevnění aranžovacího materiálu. Nicméně kenzan není jediný používaný tradiční prostředek v aranžování ikebany a přes snadnost použití není vždy nejvhodnější. Byl zaveden ve stylu ikebany moribana.
Etymologie
Pojmenování kenzan (剣山) znamená hora mečů.[1] Sami Japonci používají termín 花留め ([hanadome]) – aretování květin.
Popis
Kenzan svým vzhledem připomíná hustý kartáč s mosaznými nerezovými nebo jinými ostny. Vzhledem k faktu, že kenzan se vkládá do vody, jenž slouží pro asimilaci rostlin, neměl by obsahovat železo, rozpustné a rozkkládající se nebo zabarvující kovy. Spodní část kenzanu je relativně velmi těžká, obsahuje olovo, nebo je olověná, vytváří tak protiváhu aranžovaným květům.
Použití
Na počátku 21. století kenzan s ohledem na malé použití ikebany není používán, vytlačily aranžovací hmoty florex a oasis. Tvarově může být kenzan jakéhokoliv tvaru, často je kulatý, nebo byla distribuována kombinace kulatého a srpkovitého tvaru, které se daly přiložit a vytvořit tak snadno jeden větší. Kenzan není vhodný pro práci s vysokými vázami jako jsou používány při úpravách nageire nebo heika.[2]
- (c) Joe Mabel, CC BY-SA 3.0
V jiných případech je kenzan zřetelně vidět. V aranžování je viditelné použití pomocných aranžovacích materiálů a pomůcek považováno za hrubou vadu. Zde ne.
Reference
Média použitá na této stránce
Autor: Cyfal, Licence: CC BY-SA 3.0
A kenzan with some stalks, underwater in a vessel
(c) Joe Mabel, CC BY-SA 3.0
Ikenobo arrangement by Yoshiko Nakamura on display at Seattle Center, Seattle, Washington as part of the 2008 Cherry Blossom Festival.
Autor: Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France, Licence: CC BY 2.0
L’Ikebana (生け花 ou いけばな) également connu sous le nom de kadō (華道 ou 花道), la Voie des fleurs ou l'art de faire vivre les fleurs est un art traditionnel japonais basé sur la composition florale (extrait de Wikipedia) Photo Annie Dalbéra