Poloměr planety Kepler-22b je přibližně 2,4krát větší, než je poloměr Země, a asi poloviční oproti poloměru Neptunu. Její přesná hmotnost i složení povrchu zatím zůstávají neznámé.[2][3] Podle některých odhadů se však jedná o planetu s hmotností někde na rozhraní mezi Neptunem (s asi 35násobkem hmotnosti Země) a superzemí (planeta s hmotností nepřesahující 10násobek hmotnosti Země).[4] Pokud by měla naprosto stejnou hustotu jako Země, měla by hmotnost 13,755 Zemí. Nicméně až se podaří hmotnost zjistit přesněji, bude možné usoudit, zda jde o planetu plynnou či skalnatou, případně s oceánem.[3][4] Protože však je bezpochyby podstatně větší než Země, má také velmi pravděpodobně odlišné složení. Natalie Batalhová, vedoucí vědecké části týmu projektu Kepler, spekulovala, že pokud by planeta byla pokrytá oceánem, nelze na ní vyloučit přítomnost života.[5]
Povrchová teplota
Průměrná vzdálenost planety Kepler-22b od její mateřské hvězdy Kepler-22 je asi o 15 % menší, než je vzdálenost Země od Slunce,[6] ovšem zářivý výkon této hvězdy je asi o 25 % menší, než je tomu u Slunce.[3] Tato kombinace zajišťuje, že na planetě by měly vládnout relativně mírné teploty. Astronomové odhadují, že pokud by se na planetě nenacházela žádná atmosféra, pohybovala by se zde rovnovážná teplota kolem -11°C. V případě atmosféry se skleníkovým efektem podobným tomu pozemskému by průměrná teplota na povrchu mohla činit přibližně 22 °C.[2][3] Pokud by se však zjistilo, že se planeta pohybuje po velmi eliptické oběžné dráze, znamenalo by to, že se její teplota bude měnit od velmi vysoké v době přiblížení k hvězdě, po velmi nízkou v době jejího oddálení.
↑ abcdNASA - NASA's Kepler Confirms Its First Planet in Habitable Zone of Sun-like Star [online]. [cit. 2011-12-06]. Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ abcdef BBC News - Kepler 22-b: Earth-like planet confirmed. BBC Online. 5 December 2011. Dostupné online [cit. 6 December 2011].Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ abAbel Mendez Torres. Updates on Exoplanets during the First Kepler Science Conference [online]. Planetary Habitability Laboratory at UPR Arecibo, 2011-12-08 [cit. 2011-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-08.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑BORENSTEIN, Seth; AP. Planet in sweet spot of Goldilocks zone for life. Yahoo! News [online]. 2011-12-6 [cit. 2011-12-15]. Dostupné online. (anglicky)
↑Notes for Planet Kepler-22 b [online]. [cit. 2011-12-06]. Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
Kepler22b-artwork.jpg This artist's conception illustrates Kepler-22b, a planet known to comfortably circle in the habitable zone of a sun-like star. It is the first planet that NASA's Kepler mission has confirmed to orbit in a star's habitable zone -- the region around a star where liquid water, a requirement for life on Earth, could persist. The planet is 2.4 times the size of Earth, making it the smallest yet found to orbit in the middle of the habitable zone of a star like our sun.
Scientists do not yet know if the planet has a predominantly rocky, gaseous or liquid composition. It's possible that the world would have clouds in its atmosphere, as depicted here in the artist's interpretation.
Kepler-22 diagram.jpg This diagram below compares our own solar system to Kepler-22. The diagram includes the habitable zone where water can exist in liquid form. Kepler-22's star is a bit smaller than our sun, so its habitable zone is slightly closer in. The orbit of Kepler-22b around its star takes 289 days and is about 85% as large as Earth's orbit.
Kepler-22b, Kepler-69c, Kepler-62e, Kepler-62f and Earth.jpg Relative sizes of all of the habitable-zone planets discovered to date alongside Earth. Left to right: Kepler-22b, Kepler-69c, Kepler-62e, Kepler-62f and Earth (except for Earth, these are artists' renditions).